סיפורו של אליעזר טדי בלומפילד

האצטדיונים העלובים שלנו, הם הגורם שמעכב באופן המשמעותי ביותר את הכדורגל הישראלי. מהאצטדיונים הלא גמורים ועד תרבות הכדורגל כולה

יום רביעי 06 ינואר 2010
אור בס

 " אז של מי האצטדיון הזה?", שאלתי את ז'אן פייר בדרך אגב, תוך כדי שהמכונית מחליקה באלגנטיות על כבישי פאריז הלחים מגשם של סוף דצמבר. "אה...זה לא אצטדיון, זה מגרש האימונים של איזו קבוצה מהליגה השלישית" , ענה והביט בי בפליאה משהו דרך משקפי המעצבים שלו וסידר את שיערו הבלונדיני-אפרפר.

הפתעות מעניינות מחכות לנו, אוהדי הכדורגל הישראליים, בחו"ל. קצת כמו המבקרים בניו דלהי, שמופתעים לגלות שהנהר רחב הידיים שחוצה את העיר הוא לא הגנגס, אלא הביוב העירוני, כך גם אנו מופתעים לגלות שיש אצטדיונים שכיף לבקר בהם, בלי שום קשר לרמת הכדורגל שמשוחק בהם.

בתור מי שגדל במרחק הליכה מהמפגע הארכיטקטוני הגדול ביותר מבין מתקני הספורט בישראל: איצטדיון "הפועל" בפ"ת, שמכונה ברשעות "האורווה", שמא היה הולם יותר לגידול בהמות מאשר לגידול שחקנים מובילים בישראל (ויש רבים וטובים שגדלו בו), לא יכולתי שלא לתהות מדוע הוא עודנו עומד על תילו. כמי שנוהג לפקוד את איצטדיון ר"ג במשחקי הנבחרת, איני יכול להתעלם מהמגלומניה האדריכלית תוצרת ברה"מ, שאחזה במתכנניו, ולתהות מדוע בעצם, מגיע לנו לסבול כל כך ממשהו שאנחנו כל כך אוהבים?.


"לא בא יותר לכדורגל הדרעק הזה שלהם"

דירוגה האבסורדי של ישראל בדירוג פיפ"א, לא מטעה איש. הכדורגל כאן הוא גרוע ברובו. הזרים שמשחקים בארץ נראים יותר כאילו נלקחו מאתרי הבנייה או מניקיון הפאנלים ברמת אביב ג', השחקנים המקומיים הם פרימדונות שלא מצדיקות שורה בעיתון ובטח שלא את הסכומים המגוחכים שמישהו טורח לשלם להם והקהל מעדיף לשבת בבית ולזפזפ במחצית ועל כן מדיר את רגליו מהמגרשים.

כך גם אבא שלי, שכבר שנים לא מוכן להתקרב למגרשים בארץ. הוא ראה באצטדיון ר"ג את סטלמך מכניע את יאשין, ב-"באסה (בלומפילד)" את פלה מלהטט נגד נבחרת תל אביב ואת גלזר מחורר רשתות ב-"מכביה", אבל הוא כבר לא מוכן לשאת את ההשפלה הנפשית וההתעללות הפיזית שכרוכות בביקור במשחק בישראל.

זה קרה במשחק ההוא נגד ספרד, עם השער של חזן ומפח הנפש המיידי בדמות השערים של היירו ואצ'בריה. קליפות הגרעינים שנזרקו לעברו של האיש גדל המימדים הזה, שבחייו הספיק לשרת את מדינתו ואת עמו באופן שמעטים עשו זאת, כמו סימלו את המציאות המתהווה: היציע הוא לצעירים, הבריאים, האלימים והגזעניים או שמא לתמימים, אלה שעוד לא אמרו נואש ממצב הכדורגל שלנו. בדרך הביתה, אחרי שצעדנו חצי שעה למקום החנייה שלנו, הסתובב ואמר לי אבי: " גם אם ישלמו לי, לא אבוא יותר למשחקים. כדורגל דרעק כזה ועוד מתייחסים אלינו כמו חיות ביציע..."

והאמת היא שרבים וטובים אחרים, בדיוק כמו אבי, הגיעו למסקנה הזאת בדיוק. בעוד ממוצעי הצופים בכל רחבי אירופה עולים בשיעור ניכר, בישראל הם קטנים אפילו בהשוואה למדינות כמו בלארוס וקפריסין.

ככה זה, הכדורגל הוא גם עסק וגם עניין תרבותי. החוויה הקסומה שבמשחק מושכת בכל שבוע מאות אלפי צופים אל האצטדיונים: גברים, נשים וטף, משפחות שלמות שמגיעות בכדי ליהנות, בדיוק כמו שהיו מגיעות לאולם הקונצרטים או הקולנוע.

אבל רק בארץ, מדינה שבה אף אחד לא מוכן לצאת פראייר, אוהדי כדורגל שמשלמים ממיטב כספם, מקבלים יחס מחפיר ותנאים שאינם עולים בקנה אחד, לא עם הכסף ששולם ולא עם הצביון התרבותי שאנו שואפים להעניק לכדורגל שלנו, כאחד העמים. זוהי תפיסה סדיסטית, שמתחרה רק במזוכיזם הטהור של אלו שממשיכים להגיע למגרשים.

תרבות? מה תרבותי בתזמורת המשטרה, המעודדות של אתי פולישוק ומוקפץ גרוע במחצית?...הצחקתם אותי. בואו למגרשים באנגליה וגרמניה, כדי לראות מה זו תרבות. אבל נכון, שכחתי, אנחנו לא "פרידמנים" מפונקים שמקטרים, אנחנו ישראלים קשוחים ומחוספסים, כאלה שלא יוצאים פראיירים בחיים...או שמא כן?...

מסביב לעולם ב-60 שנה

אולי האמרה לפיה מי שלא יודע מה הוא מפסיד, לא יחוש בהפסד, נכונה. במשך עשרות בשנים נדד הכדורגל הישראלי, מאסיה לאירופה ומשם לאוקיאניה וחזרה לאירופה. אולי המחסור הקריטי בחשיפה לתרבות הכדורגל האירופית, הוא זה שיצר אצלנו את הפער העצום בכל הקשור לתשתיות ספורט. סך הכל, יחסית לאצטדיון של איי שלמה או צפון קוריאה, ר"ג הוא קמפ נואו. אבל החדירה המהירה והעמוקה כל כך של הכדורגל מאירופה לישראל הייתה משמעותית מאין כמוה וכשהתחילו מסעות הבר מצווה של אבות ובנים למשחקים בלונדון (פלוס קזינו) והאינטרנט, התחלנו להבין כמה אכלנו אותה ועד כמה עבדו עלינו.

כמה מגוחכים ועצובים כאחד אצטדיוני הכדורגל שלנו. מפלצות הבטון החפות מכל חן ותשוקה, עם האקוסטיקה הגרועה וזוויות הישיבה הבלתי אפשריות, מהסוג שמועצת ההימורים מתגאה שהקימה וקוראת להם "מתקנים", כאילו כדי לרמז על התכלית הפונקציונאלית שלהם ולא חלילה על היותם אכסניות לגיטימיות לתרבות ההמונים.

תשתיות הספורט שלנו מעידות באופן ברור על יחסנו לנושא ועל הרמה התרבותית שלנו כחברה. איך אתם חושבים שהרגישו אוהדי נבחרת אירלנד או אנגליה, שנלקחו דרך הדיונות, השירותים המטונפים והיציעים חסרי הגישה לנכים של האצטדיון הלאומי?...מבחינתם באותו הרגע, לא היה הבדל בין מיאנמר, אירן, קניה וישראל. עולם שלישי.

אז נכון, חייבים להודות גם שההשוואות החוזרות והנשנות בין הנעשה בכדורגל הישראלי לבין הנעשה בזה האירופי הן בגדר דמגוגיה זולה, שנוצרת כתוצאה מהעובדה שעיתונות הספורט הישראלית מפותחת בהרבה מהתחום אותו היא מסקרת. אין מקום להשוואה בין "קלייר פונטיין" ו-וינגייט או בין אצטדיון וסרמיל לאמסטרדם ארינה, כל עוד ישנם אצטדיונים ישנים וכעורים באירופה, שבמבט חטוף עליהם, מעלים געגועים ליציעי העץ של ימק"א.

אצטדיון החצי

שמתם לב שאין בארץ אף אצטדיון (מלבד בלומפילד) שבנייתו הושלמה? בארכיבי מועצות מקומיות וועדות תיכנון כאלה ואחרות עוד מחכות התוכניות להרחבת האצטדיונים ולהשלמתם. בכלל נראה שפה בונים אצטדיונים בשיטת השלבים: קודם יבנו יציעים ל-10,000 איש ואם יראו שזה רווחי, ירחיבו ל-15,000. ככה נתקענו עם אצטדיונים מזוויעים כמו "הקופסא" בנתניה וה-"אורווה" שבפ"ת, כי כולם יודעים שאיש לא מרוויח מהכדורגל שלנו.

ידעתם גם שבליגת העל שלנו, רק שתי קבוצות משחקות באצטדיונים שנבנו בעשרים השנים האחרונות? (טדי ודוחא)

הביזיון המתמשך הזה חייב להסתיים ומהר. הבנייה של האצטדיונים בנתניה ופ"ת מרמזת על מגמה חיובית, כך גם הבנייה המתכוננת של האצטדיונים החדשים בחיפה ובאר שבע, אך יש לוודא שלהבא האצטדיונים ייבנו כך שיתאימו לייעודם באופן מושלם ובטח שלא נצטרך לחכות 60 שנים בכדי לזכות לאצטדיונים חדשים.

אחרת, לא יהיה זה מפליא אם רמת הכדורגל תלך ותרד, האוהדים הטובים לא יגיעו וישאירו את הבמה לאוהדים מהזן האלים, הגזעני והלא ספורטיבי בעליל, שיצליחו להבריח גם את אחרוני המשקיעים הפרטיים בכדורגל הלא רווחי שלנו ובכך לסתום את הגולל על הכדורגל הישראלי.

ועוד הערה אחת לסיום, לתשומת ליבם של ראשי ההתאחדות, שר הספורט וראש עיריית י-ם. עד שחוברה לה י-ם יחדיו, אחרי אלפי שנים של כיסופים, והאצטדיון הלאומי הוא בר"ג?...זה הזמן להעביר את משחקי הנבחרת לבירת ישראל, ויפה שעה אחת קודם.


תגובות

b

טלספורט בפייסבוק