זה גביע או ליגה?

משחקי שמינית גמר גביע המדינה הפכו לשיעמום אחד גדול ושלב רבע הגמר לא מבשר טובות. אנשי הכדורסל בישראל לא מבינים מדוע לא מאמצים באיגוד הכדורסל את השיטה הספרדית

יום שני 22 דצמבר 2008

ביקורות רבות נשמעו בימים האחרונים אודות שיטת משחקי הגביע בכדורסל הגברים. פשוט מדהים לבחון את חלוקת המשחקים בשלב שמינית הגמר. משחק אחד נערך לפני מספר שבועות, משחק אחד במוצאי שבת, שלושה בראשון ועוד אחד בשני בערב. שתי קבוצות העפילו אוטומטית לשלב רבע הגמר.

כבר לפני שנתיים קראו בכירים כדורסל הישראלי לאמץ את שיטת משחקי הגביע בספרד. בגביע הספרדי מתחרות רק שמונת הקבוצות הראשונות בליגה הראשונה. המשחקים מנוהלים בשיטת נוקאאוט במשך כל שלבי הטורניר, כשכל המשחקים משוחקים באולם שנקבע מראש כל שנה. המשחקי נערכים במשך שבוע אחד. שני משחקי רבע גמר ביום הראשון ושניים נוספים בשני, משחקי חצי הגמר ביום שלישי וכעבור יומיים משחק הגמר. קבוצות כמו הפועל עפולה? שיככבו במשחקי הותיקים.

שאלנו לא מעט אנשי כדורסל וכולם מסכימים שהשיטה בישראל איבדה מזמן עניין.

כך למשל,  דורון ג'מצ'י, הקפטן לשעבר של מכבי תל אביב ונבחרת ישראל. גמצ'י טוען ש" חיביים לעבור למודל הספרדי. שם זו חגיגת כדורסל לכל המשפחה". אצלנו זה מישמש. משחקים ערב פה ערב שם. אנשים לא יודעים אם זה ליגה או גביע. הקבוצות מאבדות עניין. הקהל לא מגיע למגרשים. חבל, כי שבוע של חגיגה היה יוכל להוסיף לכדורסל שלנו".

דיוויד בלאט שאימן בעבר בישראל וזכה בגביעים עם מכבי תל אביב אומר ש "יותר ויותר מדינות באירופה מאמצות של המודל הספרדי. 8 הקבוצות הכי טובות שיחקו בשבוע אחד על הגביע. זו הייתה חגיגת כדורסל יוצאת מן הכלל. אולי באמת שווה לחשוב עליה בכדורסל הישראלי שמחפש דרכים להתקדם".

העונה, החליטו ראשי איגוד הכדורסל לערוך שיטת משחקים דומה לזו הספרדית, במשחקי הגביע לנשים. ארבעה משחקי רבע הגמר נערכו ביום ראשון, שני משחקי חצי הגמר ביום שלישי ומשחק הגמר בחמישי. משה קליסקי, יו"ר מכבי ראשון לציון מציין ש"האירוע של הנשים היה יפה מאוד ואני בטוח שחצי הגמר והגמר יהיו מעניינים. זה הפיתרון שלנו".

מסכם אחד מאנשי הספורט הותיקים בישראל, מומו לוצקי, מנהל הנבחרת: "צריך לבדוק למה שיטת הגביע לא עובדת. לא מדובר רק בספרד שעושה את שיטת השבוע . זה קיים גם בעוד מדינות. אני בעד כל דבר שיעזור לענף הכדורסל להצליח"

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק