בחזרה לניינטיז

מכבי תל אביב זהה כמעט במדויק לקבוצה האנמית של החלק השני של שנות התשעים: זרים מהדרג השלישי באירופה, ישראלים איכותיים ורכז אחד המוגדר כמנהיג. כמו קטש בזמנו, הישועה תבוא רק כשארויו יעזוב

יום שלישי 23 דצמבר 2008
דורון ברגר

 לפני שבוע, אחרי הניצחון על אימפריית הכדורסל מלה מאן, שוב צוטטו דברי שחצנות מפיו של קרלוס ארויו. האיש שמרוויח 2.5 מיליון דולר כדי להיות מצוין מול אליצור אשקלון ומול קבוצות הדרג השני באיטליה, טען כי דווקא טוב לו בארץ הקודש.

לאיש במכבי תל אביב אין את האומץ, וכנראה שגם את המזומנים כדי להודות שארויו הוא לא יותר מכישלון מוחלט. נכון, הוא לא האשם היחיד במצב העגום של מכבי תל אביב, אבל יש לו חלק גדול, גדול מידי.

מכבי תל אביב של החצי שנה האחרונה מזכירה את הקבוצה המשעממת שנראתה בהיכל הספורט בסוף שנות התשעים. ישראלים מצוינים  (בראשות דורון שפר ונדב הנפלד), זרים מהדרג השני עד השלישי באירופה (למשל רשארד גריפית' ורנדי וויט) ורכז אחד שלוקח הכל על עצמו (עודד קטש).

הקבוצה ההיא הספיקה להוביל את מכבי תל אביב באותה תקופה עד לשלב שמינית גמר האלופות, לא יותר. מאמן בכיר בכדורסל הישראלי טען אז כי עדיף להביא כדורסלן שמבין בהגנה אירופאית מאשר להסתמך על המלך קטש שבאותם ימים היה על סף חתימה בניו יורק ניקס.

אבל לאיש לא היה האומץ לשלוח את המלך הצעיר  הביתה או לקבוצה אחרת. ההפך הוא הנכון, מכבי החזירה את קטש בדקה ה-90 של עונת 1998/9 , רק כי לא מצא את עצמו בשביתת שחקני ה-נ.ב.א. רק בקיץ 1999 עזב קטש לפנאתינייקוס. מכבי צירפה את אריאל מקדונלד והעפילה לראשונה אחרי 11  שנה לגמר גביע אירופה (כן, כן, היא פגשה את קטש שהצטיין בגמר, אבל הוא לא היה שחקן חמישיה בפנאתינקייס).

זו הייתה תחילתה של תקופה מופלאה של מכבי תל אביב. גביעי אירופה ופיינל פור שוב חזרו להיות מנת חלקם של אוהדי מכבי תל אביב. בזה אחר זה הובילו מקדונלד המנוסה, בנו אודריך הלא מנוסה ושאראס את מכבי להצלחות, עד שהגיעו ימי ביינום,  והעונה ארויו.

מספר פריקים של נ.ב.א מספרים שארויו היה רכז מצוין באורלנדו. יכול להיות, אבל בפיתחה של שנת 2009 די ברור שארויו לא מתאים לאירופה, לא התאים וספק אם יתאים. חילופי המאמנים לא בדיוק עשו את העבודה במכבי תל אביב, אולי חילוף השחקן "הכי חשוב",  יעזור יותר.

ההחלטה לגבי ארויו קשה וספק אם תתקבל, אבל ההנחה היא כי בכל מקרה ארויו לא יהיה איתנו בעונת המשחקים הבאה. כי גם אם יקלע 45 נקודות במשחק החוץ מול מכבי ראשון לציון או ינצח בשנייה האחרונה בשלב הבא את ריאל מדריד, קרלוס ארויו לא מתאים למכבי תל אביב ולשחקן לא מתאים אין מה לחפש אצל פיני גרשון.

 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק