העיקר שהאוהדים מרוצים

מכבי קביליו יפו, הפועל קטמון והפועל אוסישקין עדיין חיות ונושמות. תמונת מצב של שלוש קבוצות האוהדים של ישראל שמצליחות בינתיים על המגרש, אך עם עתיד מאוד לא ברור

שבת 27 דצמבר 2008
מערכת TELESPORT

כבר יותר משנה פועלות שלוש קבוצות אוהדים בישראל. שתי קבוצות כדורגל וקבוצת כדורסל אחת. מאות אוהדים שילמו ממיטב כספם כדי לבנות קבוצה חדשה, בינתיים בהצלחה לא רעה, אך גם לא מדהימה במיוחד.

לרגל פגרת ליגת העל החלטנו לערוך תמונת מצב של שלושת המיזמים שהחלו בקול תרועה וקצת נשכחו.

הפועל  קטמון - למרות הכל לא מתגעגעים ליונה

קבוצת האוהדים הראשונה בישראל הוקמה ע"י אוהדי הפועל ירושלים שמאסו בניהול הכושל וההרסני של הקבוצה - כך לדעתם - ע"י ויקטור יונה ויוסי סאסי. 

האוהדים האדומים רכשו מניות בהנהלת הקבוצה ויחד עם קבוצת אנשי עסקים, אוהדי הקבוצה גם כן, שלקחו על עצמם את רוב הנטל הכלכלי, הפיחו רוח חיים בקבוצה האדומה, שהיא מבחינתם הפועל ירושלים האמיתית, בתקווה להחזיר את הצבע האדום-שחור בבוא היום למרכז מפת הכדורגל בירושלים ובישראל בכלל.

הקבוצה הוקמה על שרידי מועדון הכדורגל "הפועל מבשרת" שעמד על סף פירוק והצליחה להביא ממוצע של 3000 אוהדים למשחקי הבית שלה בעונה הראשונה, מספר מדהים בוודאי יחסית לליגה א', כאשר למשחקים "הגדולים" מגיעים למעלה מ-5000 אוהדים, רבים מהם אוהדי הפועל ירושלים ותיקים, שלא הגיעו הרבה שנים למגרשים בעקבות מצב הקבוצה והרגישו כי קבוצתם חזרה לחיים, גם אם תחת שם אחר. 

העונה הראשונה היתה מוצלחת מאוד גם מבחינה מקצועית, כאשר המאמן מירו בן שמעון הצליח להוביל סגל שחקנים איכותי למקום השני בסיום העונה, כאשר רק מכבי עירוני בת-ים ונקודה אחת הפרידו בין הקבוצה ובין עליה לליגה הארצית.

את העונה הנוכחית פתחה הקבוצה בצורה הרבה פחות טובה וכעבור מספר מחזורים פוטר מתפקידו המאמן בן שמעון. כיום ממוקמת הקבוצה במקום הרביעי בליגה א' דרום ורחוקה 3 נקודות בלבד מהמקום הראשון, מקום שיקנה לזוכה בו בסיום העונה כרטיס לליגה הלאומית בעקבות שינוי מבנה הליגות.

הבעיה הגדולה של אוהדי קטמון  היא שאין כבר כמעט נרשמים חדשים ואילו דווקא הפועל ירושלים היא זו שהצליחה להעפיל בעונה שעברה מהארצית ללאומית ואולי אפילו תעפיל לליגת העל. מה יעשו אז האוהדים ואיך ירגישו לפני הדרבי של הקבוצה המקורית מול בית"ר ? ממש לא ברור.

הפועל אוסישקין - העונה קצת יותר קשה

בדומה מאוד לאוהדי הפועל קטמון שהקימו את קבוצתם החדשה על שם המגרש הישן בקטמון, הקימו אוהדי הפועל ת"א את קבוצת הכדורסל הראשונה בישראל המנוהלת ע"י אוהדים וקראו לה, איך לא,  על שם האולם המיתולוגי מגדת הירקון, שנהרס, לא במקרה, זמן לא רב לפני הקמת הקבוצה החדשה.

בימים בהם ניהלו אוהדי הפועל ת"א את מאבקם העיקש נגד הריסת אוסישקין והקימו בין השאר עיר אוהלים בסמוך לאולם שעוד עמד אז על תילו, נזרק לראשונה הרעיון של הקמת הקבוצה לחלל האוויר והחל לרקום עור וגידים, ממש במקביל לתהליך שהביא בסופו של דבר להריסת אוסישקין על אפם, חמתם וכאבם של האוהדים האדומים.

האוהדים הקימו קבוצה בשם הפועל "אוסישקין" ת"א, אך שאול אייזנברג, מנהל הפועל ת"א, שמגלם בסיפור בדיוק את אותו התפקיד של יונה וסאסי בסיפור הירושלמי, איים בתביעה משפטית בעקבות "גניבת" השם הפועל ת"א והקבוצה החדשה נשארה עם השם הפועל אוסישקין. הצטרפות לעמותה עולה 300 ש"ח לאוהד ועד כה רכשו 650 אוהדים מניות.

אורי שלף, אחיו של גור ובנו של כוכב הפועל ת"א בעבר עמי ז"ל, לקח על עצמו את אימון הקבוצה ובניגוד למירו בן שמעון, מאמן אותה מתחילת דרכה בעונה שעברה ועד היום. לא שזה מפתיע לאור העובדה שהקבוצה טרם הפסידה משחק אחד מאז יום היווסדה, דבר היוצר אולי קונפליקט קטן בקרב אוהדיה שכל-כך אוהבים לשנוא את התדמית המנצחת והדורסנית של הצד הצהוב מעבר לכביש.

בעונה הראשונה טיילה אוסישקין למקום הראשון בליגה ב' מרכז ועלתה לליגה א', כשניצחון ב-20 נקודות הפרש היה נחשב אצלה למשחק צמוד. בנוסף זכתה הפועל אוסישקין בגביע האיגוד והשלימה דאבל. העונה, בליגה א' צפון, מתקשה אוסישקין הרבה יותר בחלק מהמשחקים ומנצחת בהפרשים קטנים בהרבה, אך היא עדיין ללא הפסד והיא מוליכה את הליגה בדרך הדי בטוחה לליגה הארצית.

הקהל של אוסישקין, שכמו אצל הקטמונים, מבחינתו הקבוצה שלו היא הפועל ת"א האמיתית, הולך אחריה לכל משחק ובעונה הראשונה מילא יותר מפעם אחת אולמות ב-1500 אוהדים, כמות שכמעט כל קבוצות ליגת העל יכולות רק לחלום עליה.

העתיד הקרוב של אוסישקין  די ברור - הקבוצה צפויה להעפיל אל הליגה הארצית ועם חיזוק נכון תעפיל גם ללאומית.  אז ידרשו ספונסרים כדי לצרף זרים ואז גם יגיע המבחן האמיתי של הקבוצה. מה שכן, לא לדאוג, "הפועל שאול" לא מראה סימני התאוששות ואייזנברג דווקא די נהנה בליגה השלישית.

מכבי "קביליו" יפו - קורעים את הליגה בלי משחקי חוץ

בעקבות הצלחתן של הפועל קטמון והפועל אוסישקין, ראו אוהדי מכבי יפו כי טוב, והחליטו להקים קבוצת אוהדים משלהם שהחלה את דרכה בשונה קצת משתי קבוצות האוהדים האחרות, במקום מכבי יפו עצמה אחרי שהקבוצה נעלמה מהמפה כשפורקה בשנת 2000.

האוהדים הקימו את הקבוצה פחות או יותר באותה הדרך של המקבילה מקטמון והוסיפו לשם הקבוצה המקורי את השם קביליו כהוקרה לשוער העבר של הקבוצה וסמל גדול שלה, הרצל קביליו ז"ל.

מניה עולה 1,000 ש"ח וכל תרומה נרשמת עד להצטברות של 1,000 ש"ח שיקנו מניה. 280 אוהדים נרשמו לקבוצה  מדרום תל אביב.

הקבוצה מבוססת על שילוב בין צעירים מוכשרים ומספר כוכבי עבר מליגת העל שהבולטים בהם הם משה סיני, יוסי אבוקסיס ואלון חזן. אביבי זוהר שגדל בקבוצה ושיחק בה עוד כשהיתה גורם ליגיטמי בליגה הבכירה, משמש כקפטן.

מכבי יפו פתחה את הקדנציה שלה כקבוצת אוהדים בצורה מצויינת והיא מוליכה את ליגה ג'-ת"א עם 10 ניצחונות מול הפסד בודד לבני שפי יהוד, ועם מאזן שערים מדהים של 4:46.

המגרש הביתי של הקבוצה הוא האיצטדיון העירוני בחולון והקבוצה מביאה אליו למעלה מ-1000 אוהדים כמעט לכל משחק, כאשר השיא עד עתה הוא 1800 אוהדים. הקבוצה כמעט ולא עורכת משחקי חוץ אמיתיים מאחר שכמעט כל מגרש נפסל מחשש שאוהדים רבים יגיעו למשחק. ולכן, כמעט כל משחק חוץ של הקבוצה נערך במגרש נייטרלי.

העתיד של יפו לא ברור- סביר שהקבוצה תעפיל לליגה ב', אבל שם ילמדו זוהר ושותפיו שהחיים הרבה יותר קשים. סביר להניח שידרשו ליפו שנים רבות של טיפוח מחלקת נוער בטרם תחזור לליגות העליונות. אגב, יפו המקורית כלל לא קיימת עוד.תגובות

2

טלספורט בפייסבוק