מלחמות הכדורגל

הכדורגל הפך מספורט עממי לכלי נשק בסכסוכים הצבאיים המודרניים. ממלחמת העולם השניה ועד המלחמה בבלקן והסכסוך הישראלי-ערבי, בין שריקות הכדורים, תמיד נמצא מקום גם לכדור העגול. אז האם מצרים תגיע לרמת גן? ההיסטוריה לא פוסלת

יום חמישי 04 פברואר 2010
אור בס

" אז אני מקווה שבקרוב נוכל להתראות במשחק בין ישראל לפלסטין", אמרתי לאיאד, בשעה שישבנו על הדשא המטופח של אכסניית הנוער של וולברברג. זה היה בקיץ האחרון, בזמן סמינר שלום ישראלי-פלסטיני בעיירה ציורית מוקפת יערות במערב גרמניה. 

איאד, פלסטיני צעיר ממזרח ירושלים, אוהד שרוף של ברצלונה ורונלדיניו, הסתפק רק ב"אינשאללה", מהול באי ודאות וקטנות אמונה. לא ידענו אז שחצי שנה אחר כך, שני העמים שלנו יעסקו שוב בלהרוג האחד את השני, במלחמה האינסופית הזאת, שכולם בה צודקים וכולם בה טועים.

אבל איכשהו, התקווה שהבענו שנינו, הכמיהה לשלום ולקרבה, הגיעה דווקא מכיוון הכדורגל, ששנינו כל כך אוהבים לאהוב. אולי, בעולם שלנו, בו מופרים כל יום כל החוקים הפשוטים ביותר שהאנושות קבעה לעצמה, כמו "לא תרצח" או "ואהבת לרעך כמוך", כבר הרבה יותר קל להבין את חוק הנבדל הפאסיבי. אולי זה הדבר משמעותי ביותר שחיבר ביננו.

אם בעוד 5,000 שנים, ירצו ההיסטוריונים לתאר את חיינו, הם לבטח יבחרו בספורט כאחת הדרכים הטובות ביותר לתאר אותם. התשוקה והלהט, הרגשות המשולהבים ופנאטיות שמעורבים באהבת הספורט ובמיוחד הכדורגל, כבר מזמן חצו את גבולות המגרש ומשפיעים על העולם משל היו דת חדשה או ממשלה של מעצמה עולמית. 

החיבור הכביכול טבעי בין הכדורגל ללאומיות, רק העצים את תחושה זו, בשעה שהשחקנים על כר הדשא החלו לשחק כנציגי האומה, הדגל והעם. ההפסד היה לחרפה לאומית והניצחון הפך את השחקנים לגיבורים לאומיים, לא פחות מגדולי הגנרלים והמנהיגים.

השבוע עלתה שוב האפשרות לקיום משחק בין ישראל לנבחרת מצרים. הסכם שלום יש עם מצרים כבר יותר מ-30 שנה. מפגשי ספורט? כמעט ולא, בטח לא בכדורגל. האם זה יקרה בעתיד? בהחלט יש לצפות.

                                        אחד למען אחד עשר, אחד עשר למען כולם  

עוד בטרם פרצה מלחמת העולם השנייה, בזמן סיפוחה של אוסטריה לגרמניה הנאצית ב-1938, דאגו הנאצים למחוק את הזהות הלאומית של הכדורגל האוסטרי המצליח: הם סגרו את ההתאחדות לכדורגל, פיזרו את הנבחרת ודאגו לחסל פיזית וספורטיבית, דמויות בולטות בעולם הכדורגל, כולל סגירת מועדון הכח וינה, שהיה אז אחד ממועדוני הכדורגל החזקים בעולם.

היטלר, למרות שלא אהב כדורגל, הבין את הכוח שלו בקרב ההמונים ודאג לארגן משחקי ראווה רבים בין הנבחרת הגרמנית, לנבחרות של המדינות הכבושות. לאחר תבוסתה של גרמניה לשוודיה, כתב ביומנו שר התעמולה הנאצי, יוזף גבלס: "...ניצחון בתחרות חשוב יותר לעם מאיזה כיבוש עיר אי-שם במזרח."

באותו הזמן, באיטליה הפאשיסטית, מוסוליני עשה הכל בכדי להבטיח שנבחרתו תזכה באליפות העולם 38'. הסיפורים על השופטים במשחקיה של איטליה שזומנו לפגישה אישית עם הדוצ'ה וזכו לאיומים מפורשים, הם רבים ומטרידים עד עצם היום הזה. 

גם בספרד, המשטר הלאומני של גנרליסימו פרנקו, לא בחל בניסיונות להשתמש בכדורגל כדרך אל לב ההמונים. פרנקו, שהיה אוהד של ריאל מדריד, היה מעורב באופן אישי בהפיכתו של המועדון לאימפריה, על חשבונה של ברצלונה, המועדון שייצג את המיעוט הקטלוני המדוכא, ואת שאיפותיו לעצמאות מדינית ותרבותית.

ב-1969, ערב גביע העולם במקסיקו 70', פרצה מלחמה עקובה מדם, שנמשכה 4 ימים תמימים וגבתה כמעט 2,000 הרוגים, בין הונדורס ואל סלבדור. המצב היה מתוח בין שתי המדינות עוד לפני המשחק, אך הזרז שהוביל לפרוץ המלחמה היה משחק בין שתי הנבחרות בדרך לטורניר הנחשק, בו ניצחה אמנם אל סלבדור 0:3, אך התפרעויות בשני מחנות האוהדים הפכו לניצוץ שהבעיר את האוויר במרכז אמריקה.

                                            הבעיטה שפירקה את יוגוסלביה
 
מי יכול לשכוח את הבעיטה המפורסמת ביותר בתולדות הכדורגל הקרואטי? לא, לא השער של ג'ובאני רוסו נגד בית"ר י-ם בדרך לאליפות ההיסטורית של הפועל חיפה, אלא הבעיטה של זבונימיר בובאן האגדי, אז שחקן צעיר בדינמו זאגרב, בשוטר סרבי. 

האירוע התרחש ב-13 במאי1990 , בזמן משחק בליגה היוגוסלבית בין הטוענות לכתר האליפות: הכוכב האדום בלגרד הסרבית לדינמו זאגרב הקרואטית. המתח האתני שלא נח לרגע ביוגוסלביה, הלך והחמיר עם עלייתו של הלאומן הסרבי, סלובודן מילושוביץ', לשלטון. המהומות בין שתי קבוצות האוהדים החלו עוד לפני המשחק והמשיכו ביציעי איצטדיון "מקסימיר" שבזאגרב. 

כ-3,000 אוהדים של הכוכב האדום החלו לקרוא קריאות לאומניות לעבר אוהדי זאגרב, שבתגובה פרצו למגרש והחלו להשליך כיסאות לעבר יציעי האורחים ולהכות את האוהדים הסרבים. המשטרה המקומית, שניסתה לפזר את המתפרעים, הפעילה אלימות רבה כנגד הקרואטים ובובאן, שראה כיצד שוטר מכה את אחד מאוהדי זאגרב, שעט להגנתו  ושיגר בעיטת יעף שהציתה את אש המרד של המיעוט הקרואטי ולמלחמה הגדולה שפירקה את יוגוסלביה ב-1992. השוטר אגב, התגלה בכלל כבוסני...

                                                    בלאגן בטהרן

גם אצלנו, במזרח התיכון, הפכו לא מעט משחקים למלחמה על כד הדשא וביציעים. מיותר להזכיר את המשחקים האלימים שנערכו במרוצת השנים בין שתי היריבות השנואות: טורקיה ויוון, אך גם לנבחרת הקטנה שלנו יש היסטוריה של מספר משחקים נגד מדינות שברבות הימים הפכו לגדולות שביריבותינו. מצרים ולבנון כבר הספיקו לשחק נגד נבחרת ארץ ישראל, בעידן שלפני קום המדינה, אך זכור במיוחד המשחק בגמר אליפות אסיה בכדורגל , שנערך בטהרן בשנת 1968. 

היחסים בתקופה ההיא, בין ישראל לאיראן של השאה, היו טובים, אך העם האירני לא היה שותף להערצת המערב שאחזה במנהיגם. במשחק בו איראן יכלה להתספק בתיקו בכדי לזכות באליפות הראשונה בתולדותיה וישראל הייתה חייבת לנצח בהפרש שני שערים בכדי לזכות באליפות השנייה שלה. שחקני נבחרת ישראל, שאומנה על ידי מילובן צ'יריץ', נבהלו לגלות כ-100 אלף איראנים משולהבים ביציעים, מסמנים לעברם סימני שחיטה ומקללים את ישראל.

המשחק הוכרע בשער איראני בדקה ה-90, וישראל הפסידה 2-1, לקול מצהלות האוהדים המקומיים והודחה מבית הגמר של הטורניר, רק כדי לראות את האיראנים זוכים בגביע הנכסף.

                                                        שלום וניצחון

בין הדיבורים על הפסקת האש, להמשך הלחימה וההרג ההדדי, לא נותר לי שלא להתגעגע לכדורגל הישן והטוב ולייחל לקצת שפיות בדמות עוד דריבל של מסי בליגת האלופות, שער של דרוגבה בליגה האנגלית, עצירת פנדל של אוואט במדי מיורקה ואפילו, רחמנא ליצלן, עוד החמצה של שמעון אבוחצירא...

לא נותר לי לקוות ליום שבו נוכל אני ואיאד להיפגש ביציעי האיצטדיון בירושלים, לצפות במשחק ההיסטורי בין שתי הנבחרות: ישראל ופלסטין (הימור שלי: 5:1, שלושער של בן סהר ושער כבוד לפלסטינים של...טוב, מישהו באמת מכיר שחקן פלסטיני שלא משחק בצ'ילה?...).

קראו לי נאיבי, קראו לי שמאלן יפה נפש, אבל עוד מאמין, שזה יהיה הפתרון הטוב ביותר ובטח המהנה ביותר לסכסוך המתמשך שלנו. ככה, עוד ננצח כולנו השנה. אינשאללה.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק