ואז חודורוב עבר להתקפה

ערב קום המדינה, בחודשים מאי-יולי 1947 סיירה נבחרת הפועל ארץ-ישראל בארה"ב. תשעה משחקים לגיוס כספים לרכישת נשק ערב המלחמה. המסע מת"א והחזרה דרך מצרים. אלי פוקס הוצב לראשונה כבלם. סיפור נוסטלגי מרתק

יום שני 05 ינואר 2009
אשר גולדברג
 במהלך החודשים מאי עד יולי 1947 קיימה נבחרת הפועל ארץ-ישראל סיור משחקים בארצות-הברית. המסע נועד לאיסוף כספים מיהדות ארה"ב, ערב קום המדינה לרכישת נשק שנועד למלחמה שבדרך, מלחמת השחרור. 

המאמן מוסטה פוליאקוב והמנהל ארתור בר בחרו בשחקנים הבאים: 

יעקב חודורוב, אהרון מליקה, צבי ארליך, יצחק פריד, איציק צ'צ'יק, מאיר נבנהויז, מנחם שנבל, יצחק בן-זאב, הרברט מייטנר, אריה חביבי, בוצ'קה פלמן, משה מלמד, שמעון צימרמן, משה רסקין, שמשון פרקש, נפתלי שוולב, מתיתיהו כהן, אורי קרני, יצחק רוזנבויים ואלי פוקס.  פוקס היה שחקן רכש אורח ממכבי תל-אביב. השחקנים הגיעו ברובם מהפועל ת"א, הפועל פ"ת, הפועל חיפה והפועל רמת-גן.

נבחרת הפועל ארץ-ישראל נחתה בניו-יורק במזג אוויר גשום וקר במיוחד, שגרם לשחקנים מפלשתינה החמה ליפול למשכב. מגרשי המשחקים היו של בייסבול ורוגבי. יהדות ניו-יורק פינקה את הצברים מארץ-ישראל במסיבות פאר ובטיולים. 

55 אלף צופים באו למגרש "היאנקי סטאדיום" ביניהם נשים ובנות רבות. כוכבי ניו-יורק הופתעו על-ידי הארץ-ישראלים והשיא היה של המאמן מוסטה פוליאקוב שהציב את אלי פוקס כבלם מרכזי (סטופר) במקום רץ מרכזי שהיה נהוג אז בעולם. שערים של פריד ומייטנר קבעו 0:2 להפועל. במשחק חזו כוכבי הקולנוע הגדולים של התקופה, מיקי רוני ואדוארד ג'יי רובינסון.

לבית המלון הגיעו עשרות נשים שהתחבקו והתנשקו עם הישראלים, העניקו להם את מטפחותיהן המבושמות, השאירו אודם על הלחיים ואת מספרי הטלפון.

למשחק השני בשיקאגו יצאה ישראל ברכבת שהגיעה ליעדה רק אחרי 18 שעות. נבחרת שיקאגו שיתפה 32 שחקנים ולפעמים עלו וירדו 11 שחקנים שונים לכר הדשא וממנו. התוצאה בסיום המשחק הייתה 1:1, משערו של אלי פוקס.

משיקאגו לסנט-לואיס נגד הנבחרת המקומית, ששחקניה היו בעיקר גרמנים. יצחק פריד מהפועל חיפה כבש צמד בתיקו 2:2, כשהגרמנים ביציעים קיללו וזעקו נגד היהודים המטונפים.

השחקנים הארץ-ישראלים הוזמנו למסיבות רבות וגייסו כסף רב. הם זכו למתנות רבות של ביגוד ודברי חשמל. הם הפכו לכוכבים במשדרי הרדיו. בסאן פרנסיסקו הובסה הפועל 2:4, עם שני שערי כבוד של פוקס וארליך. בהמשך משחק שפוצץ נגד לוס אנג'לס ביתרון 1:2 של ארץ ישראל, שכבשה על ידי נבנהויז ושוולב.

אגב, שני שחקני הפועל פתח-תקווה, מתיתיהו כהן ומאיר נבנהויז סירבו להצעה להישאר בלוס אנג'לס ולחתום שם על חוזה מקצועני.

בניו-יורק נערך משחק נוסף שאכזב את הקהל לאור תוצאת תיקו 0:0. השוער ששיחק במספר משחקים היה אהרון מליקה מהפועל תל-אביב. בנו של אהרון, שמואל, שיחק כעבור שנים בנבחרת ישראל, כמו גם במכבי תל-אביב, בני יהודה ומכבי פ"ת. בנו של שמואל, מאיר מליקה שיחק בנבחרת ישראל ובמכבי תל-אביב. 

הפועל ארץ-ישראל גברה 0:1 על נבחרת פילדלפיה משערו של צ'צ'יק איש הפועל תל-אביב. נבחרת דטרויט הפסידה גם היא 0:1 משערו של פלמן. במשחק האחרון בניו-יורק היו 10 שחקנים חולים שלא יכלו לשחק כלל. תתארו לכם את השוער יעקב חודורוב משחק כקיצוני-ימני במשחק ההפסד 0:2.

מסע ההמשך לגרמניה בוטל. המטוס האמריקאי שהחזיר את הישראלים התקלקל מעל הים התיכון ואילץ את השחקנים הישראלים לנחיתת חירום בקהיר, בירת מצרים. קונסול ארה"ב דאג לישראלים למלון מפואר ולחזרה למחורת בטיסה לשדה התעופה בלוד.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק