הפציעה בקרב, הרסיסים בבאסה

שמואל בן דרור, שהלך לעולמו היה לוחם בשדה הקרב ובמגרש. הוא נפצע בשורות הבריגדה היהודית בצבא הבריטי, בקרב נגד הגרמנים באיטליה. סיפור הרסיסים ברגלו, היו הכותרת לגמר הגביע של 1952

שבת 10 ינואר 2009
אשר גולדברג

שמואל בן דרור, מאגדות הכדורגל של מדינת ישראל ומכבי פ"ת, הלך בשבוע שעבר לעולמו. שמואל (פריימן) בן דרור נחשב באם המושבות לאגדה, לאיש הכי נערץ שדור שנות ה-50 צמח על סיפוריו.

שמואל בן דרור, התגייס בתחילת שנות ה-40 לבריגדה היהודית, שלחמה נגד הגרמנים בשורות הצבא הבריטי, באפריקה ואירופה. בהפוגות מהלחימה, שיחק בן דרור בנבחרת הבריגדה לעיני רבבות חיילי בנות הברית, כשלצידו מופיע לוניה דבורין, שחקנה של בית"ר ת"א ונבחרת ארץ ישראל.

שמואל בן דרור השתתף באחד הקרבות המפורסמים נגד הגרמנים, קרב רב נפגעים באיטליה על גדות נהר הסניו. בן דרור ספג עשרות רסיסים בגופו ובעיקר ברגליו ונשלח לבית החולים. בסיום מלחמת העולם השניה, חזר בן שמואל לביתו בפ"ת, אבל צרף למדינת ישראל ולמכבי פ"ת שלושה שחקני רכש שלחמו ושיחקו לצידו באירופה. השוער המצטיין לוכסמבורג והאחים אלי ובני גולדפרב, שהפכו לכדורגלני הקבוצה ולידידיו הגדולים עד יומו האחרון.

שמואל בן דרור נחשב יחד עם לייזר שפיגל, לשחקנים הגדולים ביותר של מכבי פ"ת. בתום קרבות מלחמת השחרור ב-1948 יצאה נבחרת ישראל, בהוראה של דוד בן גוריון, ראש הממשלה דאז, למשחק בניו יורק נגד נבחרת ארה"ב. האמריקאים חזרו מאולימפיאדת לונדון והיו בכושר מצויין. מאמן נבחרת ישראל אגון פולאק, מינה את בן דרור לקפטן הראשון של מדינת ישראל, להבדיל מנבחרת ארץ ישראל של לפני הקמת המדינה.

55 אלף צופים באו למשחק באיצטדיון הג'אייטנס, רובם יהודים שראו את ארה"ב מנצחת את ישראל 1:3. שמואל בן דרור נכנס להיסטוריה שלנו כקפטן הראשון וגם ככובש הראשון של נבחרת ישראל. בעונת 1952 סיימה מכבי פ"ת במקום השני בטבלה, מעט אחרי האלופה מכבי ת"א. למשחק גמר גביע המדינה הראשון של מדינת ישראל באותה שנה העפילו מכבי ת"א ומכבי פ"ת..

מגרש "באסה" שהפך כעבור עשור שנים לבלומפילד היה מלא ב-12 אלף צופים. הדרמה הגדולה היתה בשעות הצהריים במגרשה של מכבי פ"ת ברחוב שטמפר. השחקנים התאספו ליציאה לבאסה, כששמואל בן דרור ניגש למאמן גאול מכליס והודיע לו עם דמעות: "אני לא יכול לשחק היום, הרסיסים מהרגל מהפציעה באיטליה יוצאים לי החוצה והכאבים גדולים. תסתדרו בלעדיי, בהצלחה". מכליס מיהר לשלוף את המגן נחמיה רוזנבלום, הכניסו למונית וצרפו להרכב. שחקני מכבי פ"ת עשו את החימום כששמואל בן דרור הגיע לבאסה. בן דרור שראה את ההמונים ביציעים ואת חבריו מתאמנים לא עמד במראה. הוא נכנס לחדר ההלבשה וביקש ממאמנו מכליס לעלות לשחק. מכליס לא היסס לשניה: רוזנבלום בחוץ, שמואל בן דרור להרכב.

ההרכב ההיסטורי של מכבי פ"ת בגמר 1952 היה: בוך, ישראל בן דרור, צוהר, זילברשטיין, שמואל בן דרור, שניידרמסר, אמנון כרמלי, עמיחי כרמלי, שפיגל, טורקניץ, זאב שרף. בדקה ה-55 שמואל בן דרור ודב שניידרמסר בלמו את גולדשטיין ממכבי ת"א. הכדור עבר ללייזר שפיגל, שמצא את אמנון כרמלי חופשי לבעוט כדור חלש לתוך הרשת של בנדורי, 0:1 והגביע הולך לראשונה אחרי קום המדינה למכבי פ"ת, שזכתה בו גם ב-1935. הקפטן לייזר שפיגל קיבל את הגביע והעביר אותו במהירות לאיש המשחק, שמואל בן דרור הכדורגלן והלוחם שצהל עם כל חבריו.

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק