אלכס תבין, המצב חמור

הבעיה הגדולה עבור מי שמחזיק היום במושכות במכבי היא החשש שאנשים שם איבדו את הקשר עם המציאות ולא ממש מבינים איפה הקבוצה שלהם נמצאת ועד כמה חמור המצב. שלומי לויה מתריע בפני אלכס שניידר על ירידה אפשרית

יום שלישי 20 ינואר 2009
שלומי לויה

 מבין אסופת הכלום ושום דבר שמרכיבה היום את חבורת ההזויים של מכבי ת"א רק אבי נמני מבין, יותר טוב מכולם, מה המשמעות של לרדת ליגה. כמועדון היחידי במדינת ישראל, שאחת הגאוות היחידות שעוד נותרו לו, אחרי שבשנים האחרונות הוא מופשט מכל נכסיו, היא העובדה שעדיין לא חווה את טעמה המר של ירידת ליגה, נמני כסמל המכביסטי הגדול ביותר יודע שמדובר בכתם לכל החיים, נקודה לציון שאף פעם לא ישכחו. כמי שגדל והתחנך על ברכי המכביזם והיה אחראי לרגעים רבים של אושר עבור האוהדים בצהוב, אבי נמני יודע שהוא לא רוצה שההיסטוריה תזכור אותו, דווקא אותו, כמי שהוליך את ציפור נפשו לליגת המשנה בפעם הראשונה בתולדותיה. 

אולי מהמקום הזה, של אחד המכביסטים הגדולים ביותר בכל הזמנים, החליט נמני לשחרר את שכירי החרב הצרפתיים, יאניק קמנאן ורודי חדד כשגם מעמדו של ג'ונתן אסוס בספק גדול וללכת על תוצרי בית, הילדים של מחלקת הנוער, שמבינים היטב מה המשמעות של להיות שחקן בקבוצת הבוגרים של מכבי ת"א. הילדים האלה, מתן לוטטי, ציון צמח, (שמצטרפים לדור מלול, שכבר ראה דקות משחק לא מעטות העונה) ואחרים יאכלו את הדשא וייתנו את הדם והנשמה שלהם עבור הסמל. כן, אותה קלישאה חבוטה נכונה במיוחד היום, במצב המאד עדין של מכבי ת"א, קבוצה שנבנתה בתחילת העונה כדי לתת פייט לבית"ר ירושלים על תואר האליפות ובפועל מוצאת עצמה מהיום במאבק הישרדות אכזרי עם מחיאות כפיים ורגשות שמחה בכל פעם שסכנין או קרית שמונה מאבדות נקודות.

הבעיה הגדולה עוד יותר עבור מי שמחזיק היום במושכות במכבי היא החשש שאנשים שם איבדו את הקשר עם המציאות ולא ממש מבינים איפה הקבוצה שלהם נמצאת ועד כמה חמור המצב. וזה עוד בתנאי לוקסוס שעל פיהם הקהל עוד רגוע ונותן למאמן שלו את הכבוד ואת הזמן לעבוד. על הרקע הזה לפעמים קשה להבין את האמירות של אנשי מכבי ת"א, שלפני המשחק נגד מכבי נתניה דיברו על הצמרת ועל כרטיס לאירופה. בכל הכבוד, על מה בדיוק מתבססת התחזית הורודה הזו? 13 שערי זכות בלבד (מאזן עלוב ביותר), 17 שערי חובה ורק שלושה ניצחונות ליגה מתחילת העונה, הם המספרים היבשים. עוטפת אותם יכולת זוועתית שאינה מזכירה בכלל קבוצת כדורגל ונסיגה ביכולת של כל שחקן בצהוב.

אבא יעקב אומר שהיכולת החלשה של הבן שלו העונה היא תוצר של השחקנים שאיתם הוא משחק כמו גם היכולת הכללית של הקבוצה והוא צודק, כמובן. אבל מתי נמדד שחקן, אם לא ברגעים הקשים של הקבוצה? כשהכל הולך, כל מטאטא יורה. דווקא עכשיו מכבי ת"א צריכה את מאור בוזגלו עם ההברקות, ההטעיות הממזריות, הכיבושים והשערים והיא לא מקבלת את זה ממנו. אין לי שום כוונה להפיל את הפיאסקו של מכבי ת"א על בוזגלו, אלא שהטאלנט הצעיר צריך להבין שמאחריות לא בורחים ובמיוחד כשקשה ולא הולך נמדדים השחקנים הגדולים.

אם במשחק כ"כ חלש של מכבי נתניה מכבי ת"א לא הצליחה להוציא אפילו נקודה, מה יהיה בהמשך מול יריבות שרגילות לקרבות רחוב ויודעות לנשוך? כמו שמכבי ת"א נראית בתקופה האחרונה, היא תבלה עוד המון זמן בתחתית ותוסיף שערות שיבה ותעלה את לחץ הדם לאוהדים שלה עד סיום העונה. כבר במחזור הקרוב מצפה לה סוג של משחק עונה נגד הכח ר"ג. לקרוא ולא להאמין, לקרוא שוב ועוד יותר לא להאמין.

עוד יותר קשה להבין מה בדיוק עשתה מכבי ת"א בפגרה ומדוע לא נעשו פעולות הכרחיות שחייבות היו להתבצע. הקבוצה יצאה לחופשה קבוצה מוכה והיה ברור שהיא חייבת לעבור שדרוג וחיזוק משמעותיים על מנת שיחול שינוי משמעותי בקבוצה. העמדות ששיוועו לחיזוק היו קודם כל בלם, שייצב את ההגנה (כפי שהצליח לעשות בשנה שעברה בדיוק במועד הזה ג'ו ביזארה) וקשר אחורי ורק אח"כ כל השאר.
למרות השמות הנוצצים וההבטחות הגדולות בחלק הקדמי, יש למכבי ת"א בעיה קשה בהתקפה (אמרנו, 13 שערי זכות בלבד והחמצות גדולות בכל משחק ששוות נקודות יקרות) ואחרי השחרור של קמנאן והפציעה של יבוריאן היא צריכה להתחזק גם בעמדה הזו, אבל צריך קודם כל לטפל ביסודות הרעועים ורק אח"כ להתחיל עם הרמונט.

צירופו של חיים מגרלשווילי (בשעה טובה) הוא בשורה טובה, אבל ממש לא מספיקה. אמת, מכבי ת"א חלשה באגפים והמגנים הצעירים, שפונגין מימין ושטרית משמאל, עליהם בנו כעוגן של ההגנה לשנים הקרובות (קשה להאמין שיש עוד מי שמחזיק בהנחות האלו), רחוקים מלספק את הסחורה, אבל ההגנה שממשיכה לספק בכל משחק חומר לפספוסים, חייבת לשנות את פניה.

כאמור, במכבי ידעו לפני הפגרה שהקבוצה אמורה להתחזק. הציפייה הייתה שבפגרה מכבי ת"א תיכנס למוסך ותעבור טיפול 10,000, שאחריו היא תראה אחרת. במצב כזה, בו יודעים שצריך חיזוק, העבודה נעשית עוד לפני הפגרה. יש רשימה מסודרת של מועמדים פוטנציאליים שכבר מכירים היטב את הביצועים שלהם ויודעים לאיזו משבצת הם מיועדים. שחקנים כאלה ממש לא צריכים מבחנים. הם צריכים לבוא ולשדרג את הקבוצה. 

בפועל, בינתיים ראינו מספר שחקנים צעירים שהגיעו לקרית שלום למבחנים והקבוצה חזרה מהפגרה בדיוק עם אותה האדרת. האם אין במועדון רשימה מסודרת של שחקנים שנמצאים על הכוונת עם יכולת מוכחת, שאינם זקוקים למבחנים? השמות שהגיעו עד היום לא אומרים הרבה ועושים רושם שהקבוצה מנסה למצוא מציאה במחיר מוזל. וכלל ידוע אומר שעל דברים שעולים בזול, אח"כ משלמים ביוקר (למעט חריגים בודדים). יש גם נסיבות מקלות של הלחימה שהייתה בעזה שוודאי לא תרמה לרצון של שחקנים זרים להגיע לפה ואני מקווה שזו הסיבה או ההסבר לעניין החיזוק הזר.

אלכס שניידר, על פי הפרסומים, השקעת 70 מליון ₪ במועדון שקיבלת מלוני הרציקוביץ' ואתה מקבל קבוצה שמבזה את ההשקעה שלך. הרצון לתת לשחקנים להתבשל במיץ של עצמם ולאכול את הדייסה שהם מבשלים מדי מחזור, ברורה לגמרי, אבל לא מדובר רק בשחקנים. זה הסמל שעומד פה על הפרק והאוהדים שרואים את הפועל ת"א רצה לאליפות ולא מבינים איך זה קורה להם.

אלכס, למרות הכל, אין היום מנוס מלהושיט את היד פעם נוספת לכיס ולספק לקבוצה שלך את החיזוק הנחוץ בשחקנים שיעשו עבורה את ההבדל. גם אתה לא רוצה שהירידה הראשונה לליגת המשנה (גם המבחנים הם סרט שמכבי ת"א עדיין לא חוותה ולא רוצה לחוות) תירשם על השם שלך.

אל תאמין לאלו שאומרים לך שהכל יהיה בסדר ובכל מצב מכבי ת"א לא תרד. אל תיתן לתרבות הסמוך הישראלית החפיפניקית להשתלט גם עליך. הקבוצה שלך במצב אנוש ואתה מוכרח לעשות את כל הפעולות ההכרחיות על מנת להמשיך להנשים אותה. המועדון שלך כבר לא נמצא במיון, הוא הועבר לטיפול נמרץ.

אבי נמני יכול לעשות הרבה דברים והוא יודע ומבין כדורגל, אבל קוסם הוא לא והחומר שנמצא אצלו היום, עלול פשוט לא להספיק. וכשיש ספק, אין ספק ומוכרחים לעשות פעולות. נמני חייב לקבל סט חדש של כלים כדי למנוע את המוספים החגיגיים והשמחה לאיד של ירידת הקבוצה הכי מעוטרת בכדורגל הישראלי לליגת המשנה לראשונה בתולדותיה.  

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק