הכדורגל גרם לו לחזור לדבר

הוא איבד את הקול שלו וחזר לדבר כשקילל שחקן. הוא בעט כדור ששבר את הקורה, תקף מילולית את ראשי הפועל ת"א ותנועת הפועלים שקלה לנתק בגללו את הקשר עם ההתאחדות. זהו סיפורו המדהים של מייק אקרמן

שבת 24 ינואר 2009
אשר גולדברג

שמו של מייק אקרמן הלך לפניו בשנות ה-20 של ארץ ישראל, כאחד הספורטאים המפורסמים והנערצים ע"י בני הנוער וחובבי הכדורגל בעיקר. אקרמן היה כדורגלן מצטיין במכבי פ"ת וייצג את הקבוצה כתושב אם המושבות, בתחרויות האתלטיקה כאלוף ארץ ישראל בקרב עשר. עוד כנער עלה לישראל ולמד בגימנסיה העברית הרצליה בתל-אביב וחזר לדרום-אפריקה.

מייק נולד בשנת 1900 בדרום אפריקה, והספיק לשחק בנבחרת דרום אפריקה בשנת 1920. באותה שנה עלה לארץ ישראל שהייתה תחת המנדט הבריטי, שהחל לפתח את נושא הכדורגל בפלשתינה. תחילה שיחק אקרמן במכבי אבשלום פ"ת, שם בלט מעל כולם בזכות אישיותו הכובשת, יופיו ויכולתו כספורטאי.

מייק התגורר בצריף (בונגלו) שנשלח לו מדרום אפריקה על ידי משפחתו, ומיקומו היה בקצה מגרש הכדורגל של מכבי פ"ת, ברחוב שטמפפר של היום. רעייתו אביגייל היתה מבנות אם המושבות היפות ביותר וספורטאית מצטיינת בזכות עצמה. בשעת לידת בנם הבכור שאול, נפטרה אביגייל.

מייק אקרמן עבר למכבי ת"א כמינהג הימים ההם, אחרי שמאמנה שמעון לומיק התלהב מיכולתו הרבה ומכושרו המעולה. מייק, ציוני נלהב, היה סוער בהתנהלותו ואמירותיו נגד כל מי שהיה נגד הציונות והמדינה שבדרך וזכה לאמירות נוקבות, בעיקר בשפה האנגלית. במכבי ת"א שיחק בקבוצה המפורסמת ביותר עם שמות כמו: זליבנסקי, וילסון, רובינשטיין, פולני, לומיק, טבק, שמורק ושוורץ.

תקופה מסויימת לקה בשיתוק והצליח להתגבר עליו. מות רעייתו אביגייל היה הארוע שגרם לו לאבד את יכולת הדיבור עד למשחק בין מכבי ת"א לרובאי ספרנד הבריטים. אקרמן, שהתרגש פלט קללה באנגלית ושטף הדיבור חזר אליו  במעשה ניסים. הכח וינה, אלופת אוסטריה קבוצת הפלא היהודית, ביקרה פעמיים בארץ ישראל בשנים 1924-1925, כשלמשחקיה נהרו אלפים רבים. בלם הכח וינה, בלה גוטמן שהיה הטוב ביותר בתפקידו באירופה, התלהב ממייק אקרמן והפנה את תשומת ליבו למאמן הכח וינה, הסקוטי הנטר. גוטמן, שהפך בשנות ה-60 את בנפיקה ליסבון לאלופת אירופה, שוחח עם אקרמן והציע לו, בתיווכו של מאמן מכבי ת"א, שמעון לומיק להגיע לאוסטריה ולהצטרף לשורות הכח וינה.

אקרמן ומכבי ת"א זכו בשנת 1925 בגביע שמשון, גביע ארץ ישראל לקבוצות יהודיות, בניצחון 0:7 על מכבי פ"ת. ב-1925 יצאה מכבי ת"א למסע בין מספר חודשים לאירופה, מסע שכולל סיבוב באוסטריה, צ'כיה ופולין. מסע המשחקים נגד קבוצות יהודיות רבות, שגרמו להתעוררות היהודים ולעליה לארץ ישראל.

באוסטריה קיימה מכבי ת"א שלושה משחקים. הפסד מכובד של 5:1 להכח וינה ובהמשיך ניצחונות על מכבי וינה 2:5 והגיבור וינה 2:3. אקרמן שהצטיין חתם בהכח וינה לעונת משחקית אחת וחזר לוינה בתום המסע בצ'כיה ובפולין בשנת 1926. במסע לפולין, במשחק נגד מכבי סוסנוביץ' בעט אקרמן, שנודע בבעיטות התותח שלו, כדור ששבר את הקורה לקול תשואות הקהל. אחרי שנה בוינה, חזר אקרמן לישראל, לפ"ת לבנו שאול, ונישא בשנית.

הספורט בארץ ישראל רעש בסוף שנות ה-20 בגין אירוע בו היה מעורב אקרמן הסוער והעיקש על דיעותיו. באחד ממשחקי הדרבי נגד הפועל ת"א הוא הורחק ע"י השופט ומחוץ למגרש פרצה מהומה. אקרמן תקף מילולית את ראשי הפועל ת"א ותנועת הפועלים. במרכז הפועל לא עברו בשתיקה על התקרית המעליבה. אסיפות רבות התקיימו ונשקלה האפשרות שהפועל תתנתק מההתאחדות לכדורגל בארץ ישראל, כל עוד מייק אקרמן במכבי ת"א.

האמירה "בלי אקרמן" היתה שגורה במשך שנים מימין ומשמאל. בשל כך לא שותף יותר אקרמן במשחקי מכבי ת"א, נגד הקבוצות ממרכז הפועל שלא ויתרו לו. אחרי פרישתו בתחילת שנות ה-30 מהכדורגל, הפך למאמן ומורה לחינוך גופני. בשנת 1958, במהלך תרגיל התעמלות בשיעור ספורט בבית ספר ביאליק בנתניה, שם לימד, נפטר בגיל 58 מייק אקרמן.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק