קח אותי זידאן

מאז פרישתו של זינאדין זידאן צרפת מחפשת יורש למלך הכדורגל הבלתי מעורער שלה. לאחר ניסיונות הכתרה כושלים הצרפתים מאמינים שהעונה בבורדו הם מצאו את הדבר האמיתי- יואן גורקוף, המלך החדש של הטריקולור

שבת 24 ינואר 2009
יוני רוט

זינאדין זידאן הוא המלך הבלתי מעורער של הכדורגל הצרפתי, האיש שהוביל את צרפת לזכייה באליפות העולם ובאליפות אירופה, בסטייל ששמור רק לאמן צרפתי מדופלם. מאז פרישתו של זיזו בסוף המונדיאל האחרון, צרפת מחפשת (ולעיתים יש לומר, די בכוח) יורש לגאון המהולל.

פרנק ריברי היה הראשון שסומן כיורשו של המלך, לאחר שפרץ בצורה מרשימה לתודעת הכדורגל העולמי במונדיאל בגרמניה והיה אחד מהמצטיינים בנבחרת שנעצרה רק בגמר של אותו טורניר. ביורו האחרון הנבחרת הונחה על כתפיו וריברי עם כל הכישרון והיכולות הנהדרות שלו, פשוט לא עמד במעמסה. צרפת נחלה כישלון חרוץ בשוויץ ובאוסטריה.

הבאים בתור שסומנו כמחליפיו האפשריים של זיזו, היו ילדי הפלא החדשים של הכדורגל הצרפתי. כארים בנזמה, חתאם בנארפה  וסאמיר נאסרי,  סומנו מגיל צעיר כמחליפים הפוטנציאליים של זידאן ולאלו שיחזירו את הכדורגל הצרפתי לימי הזוהר שלו. ואכן הילדים גדלו וניתן היה להבחין בהם ניצוצות של גאונות, כפי שניתן לצפות מילדים שצמחו על רגעי הקסם של זידאן. ניצוצות של גאונות כן, מחליפים של זידאן, כנראה שהם כבר לא יהיו.

כארים בנזמה מציג יכולת פנטסטית על רקע עונה בינונית של קבוצתו ליון, אבל הוא נראה יותר כמו יורשו של תיירי הנרי ולא של זידאן. חתאם בנארפה נעלב מהיחס המועדף שקיבל בנזמה בליון, עבר העונה למארסיי וגם שם הוא מתעסק יותר בדברים שקורים מחוץ למגרש ושוכח להציג את יכולתו על המגרש. סאמיר נאסרי נראה לעיתים בארסנל כדבר האמיתי, אבל הוא נעלם יותר מידי פעמים, נפצע יותר מידי ולא שומר על יציבות.

בשבועות האחרונים התקשורת בצרפת עסוקה בלהכתיר יורש חדש. יואן גורקוף נותן עם קבוצתו בורדו פייט אמיתי לאלופה הנצחית ליון ומבחינת הצרפתים זידאן החדש כבר כאן והוא לובש את החולצה מספר 8 במועדון הכדורגל של בורדו.

יואן הוא בנו של כריסטיאן גורקוף שחקן ומאמן בעבר וכיום המנהל הטכני של לוריין מהליגה הבכירה בצרפת. כשכריסטיאן אימן בראן, הוא הביא איתו למועדון את בנו יואן לקבוצת הנוער. יואן המשיך לקבוצה הבוגרת של ראן, שם הוא החל את הקריירה המקצוענית שלו. בעונתו השלישית בראן הוא כבש שישה שערים והיה בורג חשוב בעונה מוצלחת של המועדון שסיים במקום השביעי בצרפת.

הכישרון העולה מצרפת צד את עיניהם של הסקאוטים מקבוצות הצמרת מאירופה ומי שמיהרה להחתימו הייתה מילאן. למרות פתיחה מוצלחת אצל הרוסונרי, שכללה שער בהופעת הבכורה שלו בליגת האלופות מול א.א.ק אתונה, הכישרון הצעיר לא הצליח למצוא את מקומו בין שלל קשרי מילאן. המועדון והשחקן החליטו שכדי למצות את הפוטנציאל הטמון בו, צריך השחקן להיות מושאל לקבוצה אחרת, על מנת לזכות בדקות משחק ולהוביל קבוצה. וכך בגיל 22 לאחר שתי עונות בהן לא השאיר חותם במילאן, מצא את עצמו גורקוף מושאל לקבוצתו של המאמן לורן בלאן- בורדו.

החיבור עם בורדו היה מוצלח מהרגע הראשון. בבורדו הוא קיבל את תפקידו של יואן מיקו (עוד אחד שדובר עליו כסוג של יורש לזידאן), כשחקן חופשי מאחורי החלוצים. אוהדי הקבוצה שזכו לראות את זינאדין זידאן מלהטט במדי הקבוצה בין השנים 92-96, התאהבו מיד. שישה שערים הבקיע עד כה העונה הכישרון הצעיר, כשהשיא הגיע לפני כשבועיים במשחק הליגה מול היריבה לצמרת פריס סן ז'רמן. גורקוף הוביל את קבוצתו לניצחון גדול (4:0), תוך שהוא כובש שער שכבר עכשיו במחצית העונה, הוכתר על ידי רבים כשער העונה באירופה. לכל מי שרואה את השער הזה, קשה שלא לתהות, האם מדובר בזידאן בכבודו ובעצמו שחזר מפרישה והבקיע עוד אחד מאותם שערים ייחודיים ומבריקים שרק הוא ידע להבקיע.

לאחר אותו משחק הכותרות בצרפת לא איחרו לבוא, כמובן שכולן מובילות לאותה נקודה, או כמו שה"לאקיפ" בכותרתו אמר: "גורקוף הוא זידאן". על ההשוואה המתבקשת אמר גורקוף: "היה רק זידאן אחד ואני מעריץ אותו, אבל אין טעם להשוות בינינו", אמר הכוכב הצעיר והמשיך: "קיבלתי מזידאן הרבה השראה ואני שמח שזה מתבטא במשחק שלי, תמיד קיים בי רצון לחקות את הטובים ביותר וזידאן היה הטוב שבהם".

לורן בלאן שהיה חלק חשוב מדור הזהב של צרפת בראשותו של זידאן וכיום מאמן את גורקוף בבורדו, לא מנמיך ציפיות מהטאלאנט שלו: "גורקוף הוא שחקן גדול, מדובר בשחקן העתיד של הכדורגל הצרפתי".

כמו שגורוקוף משחק העונה העתיד כפי שמאמנו אומר, לא כל כך רחוק. בורדו של בלאן וגורקוף, משחקת את הכדורגל הכי מלהיב בצרפת וכשהיא מרוחקת נקודה בלבד מהמוליכה והאלופה ליון, בורדו קוראת תיגר אמיתי על תואר האליפות העונה.

גם ריימונד דומנאק מאמן נבחרת צרפת כבר לא יכול להתעלם מהעילוי מבורדו. במשחקה האחרון של נבחרת הטריקולור במוקדמות מונדיאל 2010 מול רומניה (2:2), גורקוף כבש את שערו הראשון בנבחרת ואין ספק שהוא יקבל תפקיד חשוב בהמשך הקמפיין של הנבחרת.

גם במילאן מסתכלים מהצד בהנאה על היהלום שלהם. אין ספק שבמידה וקאקה היה אכן הולך לטובת הכסף הגדול של מנצ'סטר סיטי, לעובדה שבצרפת מתבשל לרוסונרי מחליף ראוי לברזילאי, היה יכול להיות חלק חשוב בהחלטה לקבל את הצעת המיליארדרים מאבו דאבי. הבחירה של קאקה לא ללכת לטובת הכסף הגדול, זה חלק מהאופי יוצא הדופן, שהופך את קאקה לשחקן הגדול שהוא. את אותו אופי של אלוף, צריך להראות יואן גורקוף אם הוא באמת רוצה להיכנס לנעליים הגדולות שהשאיר אחריו גדול שחקני צרפת בכל הזמנים זינאדין זידאן.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק