נבחרת כורדיסטאן מציגה

השנאה הבוטה שמפגינים צריכה להדליק נורה אדומה אצלנו ולגרום לנו לחשוב לעזוב את פיפ"א. כך נוכל ולהצטרף להתאחדות הנבחרות הבלתי מזוהות. רק כך אולי נעלה למונדיאל, סליחה...לגביע ויווה

יום שלישי 27 ינואר 2009
אור בס

 אז התחלנו באירופה, אחר כך אסיה, שוב אירופה, אוקיאניה, ושוב אירופה. 60 שנים של כדורגל בישראל, והספיקו כבר לגרור אותנו סביב חצי כדור הארץ, הכול כי אנחנו הילדים הלא-מקובלים של השכונה. בינינו, אם כל הנבחרות בעולם, היו משחקות בשכונה, נכון שאת ישראל היו בוחרים אחרונה, וזה גם רק בגלל שהילד עם הברזלים על הרגליים, לא הגיע כי הוא בבית החולים היום?
למעלה מיובל שהכדורגל הישראלי נאלץ למצוא לעצמו אכסניות זמניות כתוצאה מהמלחמות הבלתי נגמרות באיזור הזה: קפריסין, פלרמו, אנטליה, קייב, סופיה, הולנד... ומה נשאר לנו מכל זה? עוד סיבוב בדיוטי פרי, כשלרוב אנחנו חוזרים ללא הנקודות בחזרה לארץ הקודש.
ואולי יש פיתרון. אולי הגיע הזמן לעזוב את פיפ"א, ולהצטרף להתאחדות הנבחרות הבלתי מזוהות!

סליחה, מי אתן?

התאחדות הנבחרות הבלתי מזוהות או בשמה " ההתאחדות החדשה", הוקמה בסוף שנת 2003, בכדי לייצג 12 אומות, שאינן מוכרות כמדינות ריבוניות. אי ההכרה של פיפ"א ושלוחותיה בזכות להגדרה עצמית של מיעוטים ברחבי העולם, הובילה לתפיסת העולם של ההתאחדות החדשה: " הזכות לשחק כדורגל תחרותי", ולפיה לא רק מדינות המשתייכות ומוכרות על ידי האו"ם רשאיות להשתייך לפיפ"א ולקחת חלק בטורנירים שהיא מארגנת, אלא זכות זו שמורה לכולם: גם למדינות ועמים שזכו להכרה מועטה, אם בכלל, מטעם הקהילייה הבינלאומית.

על כן התקבצו להן מספר התאחדויות המייצגות מיעוטים התובעים את זכותם להגדרה עצמית דרך הכדורגל. אומות כמו כורדיסטאן, צ'צ'ניה, וולוניה, מערב סהרה, סרדיניה, צפון קפריסין וטיבט, התאחדו והחליטו לפעול יד אחת בנושא. 

מייסד ההתאחדות והמזכ"ל שלה הוא לוק מיסון, עורך הדין שייצג את הכדורגלן הבלגי-  ז'אן מרק בוסמן, במשפט כנגד קבוצתו ששינה את פני הספורט העולמי, ואפשר לשחקנים לעבור קבוצות באופן חופשי יותר מבעבר. מיסון יצא כנגד הפטרונות בה מנהלת פיפ"א וראשיה את הכדורגל העולמי, ולמעשה חתר כנגד המנדט שלה. לכן, ניסו ראשי פיפ"א לעצור את היוזמה בכל דרך אפשרית, כולל משפטים מתוקשרים שנערכו בזירות רבות ברחבי העולם, בהן תבעו ההתאחדויות המקומיות את ההתארגנות החדשה. 

כדורגל ללא עם, לעם ללא כדורגל

מאז הוקמה ההתאחדות החדשה לפני 6 שנים, ההתעניינות בה פורחת והגופים העוסקים בניהול כדורגל- מחוץ למסגרת פיפ"א, הולכים ומתרבים, כמו גם הטורנירים הבינלאומיים שהם מארגנים.
בעקבות העניין הגובר בנושא, גם מיקרו- מדינות כמו הוותיקן או מונקו ( הנסיכות, לא הקבוצה), הקימו נבחרות והחלו לשחק, כמו גם הגולים הפלסטינים ברחבי העולם, שעל אף ההכרה של פיפ"א בנבחרתם הלאומית, הקימו עוד נבחרת שהוכרה על ידי ההתאחדות החדשה. אז מישהו בעד לבוא לצפות במשחק בין הוותיקן לפלשתין, כשהאפיפיור משחק כקשר אחורי-גרזן?...
מסתבר שכן, הפופולאריות של הטורנירים הללו חוצה גבולות, וזוכה להתעניינות רבה בתקשורת העולמית. גביע העולם " ויווה" הוא לא טורניר בו משחקים גדולי שחקני הטלנובלות בארגנטינה, אלא הטורניר העולמי שנערך כבר פעמיים: בשנת 2006, שוחק הטורניר באוקיטניה, אזור שבין צרפת לספרד, שתושביו הם בעלי תודעה תרבותית נפרדת. בטורניר זכתה נבחרת ספאמי, שמייצגת מיעוט אתני שחי שפזור בין נורבגיה, שבדיה, פינלנד ורוסיה. שנתיים לאחר מכן, אירחו הספאמים את הטורניר, רק כדי לראות את נבחרת פדאניה, המייצגת שישה מחוזות בצפון איטליה, זוכה בטורניר.

גם נבחרות מאזורינו לקחו חלק בטורניר: נבחרת צפון קפריסין, המייצגת את המיעוט הטורקי שחי באי השכן, זכתה בטורניר האי.אל.אי שנערך ב-2006. בדרך היא הביסה נבחרות נחשבות כמו הנבחרת הארמית-סורית, המייצגת את המיעוט שרואה עצמו כממשיך דרכה של ממלכת ארם המקראית, כיום סוריה.

ויש גם צד ישראלי, כמו תמיד. בטורניר "האיים הדרום פאסיפיים" שנערך בשנת 2003, זכתה נבחרת מיקרונזיה.הפריצה הגדולה של הכדורגל המיקרונזי, החלה לאחר שזאת אומנה על ידי המאמן הישראלי המצליח- שמעון שנהר. הנבחרת דרסה את יריבותיה מהאיים הסמוכים בתוצאות אסטרונומיות בגביע מיקרונזיה 1999, כשבשורותיה משחק הקשר ההתקפי האימתני- ג'יימס לוזון. כן כן, עד לשם הלוזונים הגיעו.

ישראל ועוד 14

ההתלהבות בהתאחדות לכדורגל מהמיקום המעולה של נבחרת ישראל בדירוגי פיפ"א האחרונים, זכתה בארץ לקבלת פנים צינית וקרירה במיוחד, כיוון שכולם יודעים שהדירוג הוא סוג של בדיחה גרועה מתוצרת שוויץ. אבל מדוע להסתפק במקום ה-20, או ה-15 בעולם? למה להיות זנב לאריות כשאפשר להיות ראש לשועלים?...בדירוג העולמי של ההתאחדות החדשה יש רק 15 נבחרות ובראשן נבחרת זנזיבר. זנזיבר? קטן עלינו! למה מי זה עבדאללה סייף עלי לעומת יוסי בניון?!

למה לנו לסבול את כאבי הבטן האלה לקראת כל משחק חוץ בלטביה, הלחץ האינסופי והאכזבה מעוד טורניר מוקדמות שמסתיים בלא כלום וכמעט.                                                                   קשטן. כך יהיה יותר סיכוי

אם כבר לשחק בחוץ, אז לבוא כמו אימפריה. תחשבו כמה כבוד תקבל הנבחרת שלנו כשתבוא לשחק מול מיקרונזיה, האוהדת האדוקה של ישראל, או מול כורדיסטאן וטיבט. מה עדיף לנו, שוב להתארח בוומבלי ולקבל בראש, או לשחק במגרש של האי הפאסיפי- קיריבאטי, תחת עצי הקוקוס ומול עדת מעודדות חשופות חזה ?
אבי לוזון, אני קורא לך עכשיו: עזוב את ספ בלאטר ואת הגויים משוויץ. הצטרף להתאחדות החדשה, והבא לנו את גביע "פיפי" או "ויווה" ועדיף שעה אחת קודם! 

נ.ב- זה גם הזמן להשיב את ג'יימס לוזון, האחיין שלך, מההשאלה למיקרונזיה. חם ולח שם, לא חראם?

 צילום: GETTY IMAGE

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק