המצב רע. יהיה יותר גרוע

הערכות של נגיד בנק ישראל, המשבר של ארקדי גאידמק וחוסר המוטיבציה של אלכס שניידר מעלים לא מעט סימני שאלה לגבי מצבו של הכדורגל הישראלי בעונה הבאה. שלמה חסיד בכתבה מיוחדת ודי עצובה על העתיד לבוא

יום שישי 30 ינואר 2009
שלמה חסיד

 בקיץ 1998 נחתם מה שנחשב עד היום לחוזה הכספי הגדול ביותר שהשיגה ההתאחדות לכדורגל. במהלך מבריק, תוך ניצול הכניסה הצפויה של חברת הלווין YES  לשוק הישראלי, הצליח גברי לוי להשיג 20.9 מיליון דולר לעונה, עבור זכויות שידור משחקי הכדורגל לתקופה של 3 שנים.

מאז התמתנו המחירים. נכון ששנתיים אחר-כך הסכימה צ'רלטון לשלם 24 מיליון דולר לשנה עבור זכויות השידור אבל הם כללו אז גם את משחקי הנבחרת. השנים עברו להן, הסכומים ירדו ונעו בין 12.5 ל-14.5 מיליון דולר בשנה.

זה היה עשור מוצלח לכדורגל מבחינה כספית. צמצום הליגה הוביל להכנסות של יותר ממיליון דולר לעונה עבור הקבוצות שסיימו בחלק העליון של הטבלה ושל הרבה יותר מחצי מיליון דולר לעונה, עבור אלה שסיימו בחלק התחתון שלה.

הכניסה של ארקדי גאידמק ואלכס שניידר ויכולת ההתמדה של יעקב שחר הייתה עוד חלק מהעידן הכספי המוצלח של ההתאחדות לכדורגל. אמנם, הרמה נותרה בינונית מינוס, הקבוצות הישראליות כמעט ולא הצליחו באירופה והנבחרת רק התקרבה לטורניר גדול, אבל השחקנים הרוויחו והקהל נהנה משפע של שידורים חיים.

בעונה הבאה החגיגה כנראה תסתיים. סביר להניח שהכדורגל לא יקרוס כלכלית וזכויות השידור עדיין יהיו שוות לא מעט כסף, אבל מספר גורמים אמורים להוביל להכנסה פחותה מאוד לקבוצות ופועל יוצא מכך היא רמת השחקנים הישראלים שימשיכו לשחק בישראל ולא ייצאו לבלגיה או לליגות אחרות לאירופה, ובוודאי שהבעיות הכספיות לא יאפשרו להביא לישראל זרים איכותיים.

הבעיה הגדולה עם זכויות השידור היא בכל הנוגע לערוץ 10 שמחזיק כיום בזכויות השידור. כבר לפני חודשיים הבהיר מנכ"ל הערוץ יוסי ורשבסקי ליו"ר ההתאחדות אבי לוזון שהוא דורש הנחה משמעותית עד לסיום העונה. נכון לעכשיו, ההתאחדות ויתרה רק על סכום קטן אך עתידו של ערוץ 10 לא ידוע. הערוץ יעמוד כנראה למכרז ויש חשש לא קטן שהוא ייסגר.

ערוץ 10 שילם העונה 6 מיליון דולר עבור שידור המשחק המרכזי והשידורים הניבו רייטינג של 12 עד 16 אחוז בממוצע, לא רע, אבל עדיין לא מספק. כאמור, בכלל לא ברור האם ערוץ 10 יוכל להגיש הצעה לשנה הבאה ובערוץ 2 ספק אם ירצו להשקיע בכדורגל.

מי שעשויים להיכנס לתמונת המכרז הם ראשי ערוץ 1. מנהל מחלקת הספורט בערוץ 1, ששי אפרתי מפרשן: "ערוץ 10 השיג השנה רייטינג לא טוב בכלל. אף ערוץ לא ייתן יותר משלושה מיליון דולר על המשחק המרכזי בעונה הבאה. אנחנו בערוץ 1 נערכים למצב בו ניגש למכרז של המשחק המרכזי, אבל לא נציע יותר משלושה מיליון דולר, כי המכרז צריך לעמוד מול המציאות הכלכלית שבה נמצא המשק שהגיע למיתון".

הבעיה השנייה מצויה אצל המפרסמים. מרבית החברות המסחריות מגדירות את 2009 כשנה קשה במיוחד, כשגם נגיד בנק ישראל סטנלי פישר אמר שההתאוששות תגיע רק באמצע 2010. דהיינו, כל עונת המשחקים 2009/10 תהיה עונה לא פשוטה למשק הישראלי. המפרסמים יחששו להשקיע ובעלי הקבוצות יתבקשו לחסוך.

כיצד ישפיע המצב הכלכלי בעולם על הכדורגל הישראלי? זו השאלה ששואלים את עצמם רבים מהעוסקים בענף. בעלי הקבוצות, שחלקם הפסיד במשבר הכלכלי האחרון, כבר מהדקים את החגורה אבל עושה רושם שאנחנו רק בתחילתו של המשבר שבוודאי עוד יפיל קורבנות גם בשדה הכדורגל. אנחנו שאלנו מספר מומחים בתחום האם יש ממה לחשוש ואיך נערכים ליום הסגריר שמתרגש ובא.
 
גברי לוי, יו"ר ההתאחדות לשעבר פסימי: "גם בלי המיתון מצב הכדורגל על הפנים. ההכנסות צונחות, הקהל לא בא, הכסף מהטוטו ירד בצורה דרסטית ועוד ימשיך ויירד, הכסף מהטלביזיה יHרד ומי יודע מה יהיה בשנה הבאה. את הכסף שכן ייכנס יהיה צריך לחלק ל-16 קבוצות ליגת העל ועוד לליגה הארצית, ככה שהמצב ממש רע. עכשיו המצב הכלכלי יגרום לכך שגם הספונסרים של הקבוצות יעשו בעיות. חלק ייתנו פחות כסף וחלק בכלל לא ייתנו כסף ויברחו מהתחום. גם בעלי בית הגדולים ישקיעו פחות. אני לא יודע אם זה יעשה יותר רע לרמה שנראה במגרשים, אבל עצם העובדה שיהיו 16 קבוצות כבר תגרום לכך שאנחנו נראה כדורגל עייף".

אריאל שיימן, הבעלים של מכבי הרצליה התייחס לעניין עם הצעה: "אם אנשים בכדורגל יידעו לכלכל את הצעדים שלהם בצורה נכונה אז המיתון לא יגיע לכדורגל, אבל אם אנשים ישלמו מחירים מופרזים, אז המיתון גם יגיע לכדורגל. בעלי הבית צריכים להיערך בהתאם, כדי לא לקרוס. אני מתכוון לכך שמעתה והלאה לא צריך לקחת אשראי מהבנקים, אלא רק לשלם לפי מה שיש. להתחייב על המינימום, לתת להרבה שחקני בית לשחק וככה  לעקוף את המיתון".

גם המנכ"ל היוצא של הפועל כפר סבא גבי קצרה, שאמור להיכנס בשנה הבאה לפעילות בהפועל ת"א חושש: "ההכנסות של הקבוצות ממכירת מנויים וכרטיסים, טלביזיה, שילוט ומה שמכניס כסף לקבוצות ירדו ועוד יירדו. במקביל, גם בגלל המצב הכלכלי וגם בגלל שתמונת הבעלים עומדת להשתנות, כשגאידמק יוצא החוצה, הכסף שישולם לשחקנים יירד כמעט במחצית. הגדלת הליגה גם כן תגרום למחירי השחקנים לרדת כי בעלי הקבוצות פחות יחששו לרדת ליגה. אני חושב שהצעדים האלה מתבקשים כדי שהכדורגל הישראלי יוכל לחזור ולפרוח, אחרי שבעזרת השם נצא מהמיתון".

אם יש לקבוצות סיבה לשמחה היא מגיעה ממועצת ההימורים. ההכנסה מהמועצה לא אמורה להיפגע. מנכ"ל מועצת ההימורים עופר פרי הוא אולי היחיד שמרגיע: "ההקצבות לקבוצות לא יירדו מאחר שיש לנו הסכם לשלוש שנים, הסכם שנחתם בקיץ. כמובן שלאחר התקופה הזו יכול להיות שיהיה שינוי, אבל קשה מאוד להעריך מה יקרה עד אז".

 ליגת העל תמנה בעונה הבאה 16 קבוצות, דבר שעלול להשפיע קשות על הרמה. הליגה השנייה תהיה כנראה חצי חובבנית, וכנראה גם ללא שום קבוצה אטרקטיבית. ולפיכך, החשש של קבוצות ליגת העל יהיה לרדת אל ליגת המשנה. ההנחה היא שמרבית קבוצות הליגה ינסו בחצי הראשון של העונה בעיקר לברוח מהתחתית ובעיקר מ-2 המקומות האחרונים שיובילו אל הליגה השנייה. צריך גם לזכור שמבין העולות תהיה לפחות קבוצה אחת עם קהל מועט שבהתאחדות חוששים שרעננה ועכו יעלו שתיהן אל ליגת העל ויותירו מאחור קבוצות עם קהל אוהדים כמו מכבי אחי נצרת, הפועל ירושלים והפועל כפר-סבא. ראשי ההתאחדות שמחים (גם אם הם לא מודים בכך) שהפועל חיפה והפועל באר-שבע נמצאות בדרכן אל ליגת העל עם אלפי אוהדיהם.

כבר העונה המצב גרוע. 16 אחוז מהמשחקים הסתיימו בתיקו 0:0 וישראל מובילה את אירופה עם מספר תוצאות התיקו, כשליותר משליש מהמשחקים הסתיימו בתיקו. בית"ר ירושלים ומכבי פתח תקווה סיימו למשל 9 משחקים בתיקו מתוך 17 שערכו. 

מאמן בכיר בליגת העל אמר ל-TELESPORT: "כבר לפני כמה שנים הגיעו כמה מאמינים צעירים שכל מטרתם הייתה לסיים את המשחקים בתיקו ולגנוב ניצחונות. הכדורגל הפך למשעמם ומעצבן. ההליך הזה יילך ויחמיר בעונה הבאה, בעיקר בחלק הראשון שלה. דווקא ההמשך יכול להיות יותר אטרקטיבי כי קבוצות שיבטיחו את ההישארות ישחקו יותר פתוח, אבל החצי הראשון של העונה יהיה לוודאי משעמם מאוד. אין היום בליגה כמעט אף מאמן שרוצה לשחק התקפי ולמאמנים תהיה השפעה רבה מאוד על הנעשה בעונה הבאה. צריך גם לזכור שיש לא מעט שחקנים שיחששו מאוד לרדת אל הליגה השנייה ובכך לאבד כסף גדול, שגם השחקנים צפוים לשמור על הרגליים ועל התיקו".

אנשי המפתח בשנה הבאה צפויים להיות סוכני השחקנים. ההנחה היא שישראלים רבים יעברו לליגות דרג שני ושלישי באירופה כמו בלגיה, רומניה ואולי אף לליגה ההולנדית. דודו דהאן, גלעד קצב וחבריהם מאמינים שבקיץ לפחות עשרה שחקנים מישראל יעברו לאירופה ובראשם מרבית שחקני בית"ר ירושלים, מכבי חיפה והפועל תל-אביב. ההנחה היא שדווקא מכבי תל-אביב תצליח לשמור על השחקנים אותם היא מבקשת לשמור מאחר שאלכס שניידר, אביב בושינסקי ואבי נמני יעשו את הכל כדי לחזור לצמרת הגבוהה בעונה הבאה וראשי הכדורגל יודעים כי אין כמעט סיכוי שמכבי תאפשר לשחקניה הבכירים לעזוב.

סוכן שחקנים ישראלי אמר: "אין ספק שהקיץ הקרוב יהיה הקיץ של מכבי תל-אביב. מכבי תנסה להתחזק בפליטי בית"ר ירושלים ותנסה אולי להחזיר חלק מהישראלים המשחקים באירופה, כמו אבי סטרול, תמיר כהן ואולי אף את עומר גולן, אבל חוץ ממכבי תל אביב לא ברור מי ישלם כסף. מכבי חיפה ומכבי נתניה יתחזקו לוודאי אבל שחקנים בכירים צפויים לעזוב".

משה דדש, המוזכר כמועמד לרשת את איציק קורנפיין בבית"ר דווקא מסכם באופטימיות: "לדעתי המיתון ישפיע על הכדורגל כמו שהוא ישפיע על כל תחומי החיים. אבל לפי דעתי זה לא יביא לתוצאות שליליות, אלא להיפך. בשלוש השנים האחרונות הכדורגל הישראלי חי בבועה, שכבר התנפצה. עכשיו המחירים יירדו ויותר לא ישולמו חוזים כמו ששולמו בשנים האחרונות בבית"ר. אני חושב שיוכח שגם בתקציב של שלושים מיליון שקל אפשר יהיה להעמיד קבוצה ראויה שתתמודד בצמרת, וגם תשאיר את הקבוצה בלי גירעונות. סך הכול זה יעשה טוב לכדורגל, כי הרמה לא תרד. זה שעד עכשיו שילמנו לשחקנים יותר ממה שהגיע להם לא אומר שהרמה שלהם עלתה".
     

 

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק