נדאל אלוף אוסטרליה

גמר ענק בין שני הטניסאים הטובים בעולם הסתיים בניצחון של הספרדי בחמש מערכות 5:7 6:3 6:7 6:3, 6:2. נדאל הוא הספרדי ראשון שזוכה בטורניר אוסטרליה

יום ראשון 01 פברואר 2009
מערכת TELESPORT

אין דרך טובה יותר לפתוח את שנת הטניס ממשחק גמר גראנד סלאם בין 2 שחקני הטניס הטובים בעולם. רוג'ר פדרר השוויצרי החזיק במקום הראשון 237 שבועות ושבר את השיא של שהייה במקום הראשון, אולם אז הגיע הספרדי רפאל נדאל וטיפס אל המקום הראשון, מקום עליו הוא שומר עד היום.

נדאל ופדרר נפגשו כבר במשחקי גמר, אבל מעולם זה לא קרה על משטח קשה כמו באוסטרליה. במגרשי החימר פדרר לא היה יכול על הספרדי ובתגובה השוויצרי הוכיח את עליונותו על הדשא. ולראשונה השניים יפגשו על מגרש קשה במעמד גמר גראנד סלאם.

מערכה ראשונה:

כבר עם פתיחת המערכה הראשונה הגיעה שבירה. פדרר עם מספר שגיאות לא אופייניות אינו נראה מרוכז והספרדי ניצל זאת לשבירה מהירה. עכשיו תורו להגיש.

נדאל, אולי היה עייף ממשחק החצי הגמר הארוך בתולדות הטורניר, התקשה גם הוא במשחקון ההגשות שלו. למרות שגיאות לא מחייבות של פדרר, נדאל פספס פעמיים הזדמנות לנצח את המשחקון. אחר-כך הגיע תורו של פדרר לקבל 2 הזדמנויות לנצח את המשחקון ולהשוות את התוצאה ועשה זאת. 2 משחקונים, 2 שבירות. 1:1.במשחקון השלישי והרביעי השניים שמרו על ההגשות. ככל שמתקדם המשחק רואים יותר ויותר את יכולתם של המדורגים 1 ו-2 בעולם. אייס של רוג'ר פדרר במשחקון החמישי העלה אותו ל-2:3 אחרי צ'אלנג' מוצלח שמנע אפשרות שבירה לנדאל.

פדרר שכולנו חיכינו לו חוזר לחיים. משחקון מצוין של השוויצרי שובר את נדאל ומעלה אותו לעמדת יתרון 2:4 במערכה הראשונה, וכעת תורו להגיש בתקווה לנצח גם את המשחקון השביעי לקראת עמדת ניצחון במערכה.

איזה משחק עוד מצפה לנו. נדאל לא מוותר בקלות ושובר בחזרה ל-4:3. 2 נקודות שבירה במשחקון השביעי, הגשה רעה של פדרר ונדאל במשחק. נדאל לא אכזב ושמר על המשחקון השמיני, 4:4. הספרדי לא יותר גם על המערכה התשיעית אולם הפעם פדרר לא אפשר שום ניסיון שבירה והחזיר לעצמו את היתרון, 4:5.

את המערכה העשירית פדרר פתח טוב ועלה ל-0:15 אבל נדאל לא הותיר שום סיכוי והשווה ל-5:5. דווקא אז הגיע המפנה במשחק.  ההגשות של פדרר לא עזרו לו וגם הניסיון לנצח את המערכה על ידי עליה לרשת כשל. נדאל שבר את השוויצרי ועלה ל-5:6, כשבמשחקון ה-12 הספיקו לו 2 נקודות מערכה כדי לנצח 5:7 ולעלות ל-0:1.

מערכה שניה:

חובת ההוכחה כעת על פדרר. אחרי שאיבד 3 משחקוני הגשה במערכון הראשון השוויצרי בפיגור 0:1 במערכות ואינו יכול להרשות לעצמו לאבד הגשות נוספות. את המשחקון הראשון במערכה השנייה הוא מנצח.

נדאל משווה ל-1:1 ופדרר מגיש שוב. הפעם זה נגמר על האפס. 40:0 לשוויצרי וסיום של המשחקון עם אייס נהדר, 1:2 לרוג'ר פדרר בערכה השניה. במשחקון הרביעי פדרר חזר מפיגור לשיויון 40:40 ואף הצליח לעלות ליתרון, אולם אז אייס נהדר של רפאל נדאל סחף אותו ליתרון ולרגע לניצחון, אך צ'אלנג'  של פדרר הציל אותו לחבטה נוספת, אז נדאל השווה את התוצאה ל-2:2.

אחרי ארבע משחקונים ללא שבירה, נדאל התגעגע ולקח את היתרון. פדרר אינו נראה חד כתמיד לאורך המשחק ובמשחקון החמישי נשבר, אולי שבירה שתשפתיע על המשך המשחק כולו. 2:3 לספרדי והחבטות שלו.

חשבתם שמתחילה להיגמר לה המערכה ואולי המשחק כולו? אז הגיע פדרר ושבר את רפאל נדאל בחזרה. 3:3 במשחק הגמר המדהים הזה. פדרר לא הרפה וניצח גם את המשחקון הבא והחזיר לעצמו את היתרון במערכה השנייה, 3:4.

המשחקון שלא נגמר. ארבע פעמים איבדו השניים יתרון לנצח את המשחקון וחזרו למצב של 40:40, לבסוף פדרר התעלה ושבר את נדאל, בדומה לשבירה של הספרדי במערכה הראשונה בשלב מכריע זה. 3:5. מכאן זה היה פדרר עד הסוף, השוויצרי נכנס למשחק בדיוק ברגע הנכון וניצח את המערכה השנייה. 3:6 ושיויון 1:1 במשחק.

מערכה שלישית:

נדאל איבד מערכה אבל לא את המשחק. משחקון ראשון טוב של הספרדי עליו הוא שמר וניצח, סימנים של שבירה במשחקון השני לא עזרו לו והתוצאה 1:1 גם במשחקונים.

שגיאה כפולה של נדאל במשחקון השלישי וראלי מדהים אותו הוא איבד לפדרר כמעט ועלו לו בשבירה נוספת של רוג'ר, שובר השיויון של המשחקון הסתיים לטובת הספרדי. 1:2. פדרר השווה ל-2:2 ובמשחקון החמישי נדאל, למרות שגיאה כפולה, לקח 2 כדורים שאפילו פדרר כבר חגג אותם ועלה ליתרון 2:3. פדרר יגיש את המשחקון השישי בתקווה שלא להישבר דווקא עכשיו. פדרר נקלע לפיגור 30:40 והיה נראה כי התקוות לשווא אבל פדרר ברגע האחרון התעשת וניצח את המשחקון. 3:3 במערכה השלישית.

נדאל שמר על המשחקון השביעי ופדרר שמר על המשחקון השמיני. 4:4 במערכה השלישית. לקראת שובר שיויון או שתגיע שבירה במשחקוני ההכרעה?

המשחקון הטוב עד כה. פדרר הגיע לכל כדור של נדאל וכבר היה ביתרון 0:40, לפתע נדאל הדהים וחזר עד 40:40 ועלה ליתרון פעמיים, יתרון שבסוף מנצח לו את המשחקון. 4:5 לספרדי.

עייפות? אולי. נדאל מאבד ריכוז אבל גם הפעם הוא מתעשת ברגע האחרון. פיגור 15:40 לא הספיק לפדרר ונדאל שוב פעם מרים את עצמו מהקרשים ומנצח את המשחקון. 5:6.

נדאל כבר היה בנקודת מערכה, אך פדרר התעורר גם הוא ברגע האחרון, כמו שעשה לו הספרדי במשחקונים הקודמים.  6:6 ואנו בשובר שיויון.

אחרי 6 חבטות היה שיויון מוחלט, 3:3. נדאל שבר את השוויצרי אחרי ההפסקה הקצרה ועלה ל-3:5. במצב של 6:3 לספרדי ביצע פדרר טעות כפולה והפסיד את שובר השיויון והמערכה. 6:7, 1:2 לנדאל.

מערכה רביעית:

פדרר, בפעם השניה בלבד במשחק, ניצח את נדאל על ה-0, 0:40. במשחקון הבא הגיע פדרר ל-2 נקודות שבירה וניצל זאת כדי לעלות ל-0:2 אחרי שהפסיד את המערכה בשובר שיויון.

הגלדיאטור הספרדי לא ויתר ושבר בחזרה במשחקון שאחרי ושמר על ההגשה שלו, 2:2 מדהים במערכה הרביעית.  המשחקון החמישי היה אולי הטוב במשחק, ללא ספק עם נקודת המשחק. ראלי ארוך הסתיים לזכות נדאל, שהצליח להגיע פעמיים ליתרון ולנקודת שבירה, אך השוויצרי היה טוב יותר והחזיר לעצמו את היתרון במשחקונים.

פדרר שבר בפעם השניה במערכה הרביעית ועלה ליתרון 2:4 מהיר, אולי בדרך להשוות את התוצאה ולהגיע למערכה מכרעת. ניצחון על האפס במשחקון השביעי העניק לפדרר את היתרון 5:2, יתרון שאמור להספיק לו לניצחון במערכה. 

את המשחקון הבא נדאל ניצח וצימק ל-3:5, השוויצרי סיים את המשחקון התשיעי והאחרון במערכה באייס נהדר. 6:3 לשוויצרי, 2:2 במערכות.

מערכה חמישית:

נדאל הוציא מעצמו כוחות שלא בטוח שידע שיש בו ושבר שוב ושוב את פדרר ההמום, בסיום המערכה החמישית: 6:2 לנדאל וניצחון היסטורי לספרדי המדורג ראשון בעולם, על יריבו הגדול ביותר.

צילומים: GettyImages

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק