שאיפות גדולות

מי שנחשב לשחיין הטוב בכל הזמנים ולאחד מגדולי ספורטאי תבל נתפס השבוע כשהוא מעשן חשיש. האם זה הופך אותו לספורטאי פחות טוב? כנראה שלהיפך

יום רביעי 04 פברואר 2009
יוני רוט

השבוע אמריקה התעוררה לשערורייה חדשה. ולא אני לא מדבר על כך שתפסו את חצי האח של ברק אובאמה מעשן מריחואנה בקניה. מייקל פלפס מי שנחשב לשחיין הטוב בכל הזמנים ולאחד מהספורטאים האולימפיים הגדולים בכל הזמנים (אם לא הגדול שבהם), נתפס ואף צולם כשהוא מעשן "באנג".

השחיין בן ה-23, שמחזיק בשמונה מדליות זהב מאולימפיאדת בייג'ין ועוד שש כאלו מאולימפיאדת אתונה, נתפס מעשן חשיש במסיבת סטודנטים של בני גילו וכעת הוא צפוי להיות מורחק מהספורט האולימפי לארבע שנים וכנראה יחמיץ את האולימפיאדה הבאה בלונדון.

האמת היא שאני לא חובב גדול של ספורט אולימפי. הניסיונות של אתלטים מפותחי שרירים ולרוב גם מלאי סטרואידים, לרוץ מהר יותר, לקפוץ גבוה יותר, או רחוק יותר, באמת יוצרים רגעים יפים לפעמים ואני לא מזלזל. אבל מבחינתי הם הרבה פחות מרשימים ואמיתיים מגול בדקה ה-90 בגמר המונדיאל, או סל אליפות בשנייה האחרונה. כשנשבר עוד שיא עולמי ב-100 מטר ריצה, או כששחיין מנפץ שבעה שיאי עולם ולוקח שמונה מדליות זהב באותה אולימפיאדה, זה מרשים ויפה, אבל זה גם משאיר את אותו הספק. ההרגשה שהספורט האולימפי משאיר אחריו, מקבילה להרגשה שיש אחרי שמוציאים את הרכב ממוסך. הרכב נוסע טוב והכל כביכול בסדר, אבל תמיד נשאר את אותו החשש שאולי עבדו עלייך, כי מה אתה כבר מבין במכאניקה של רכב?!

הכדורגל הוא המשחק הפופולארי ביותר בעולם ולא סתם. נכון שהיו כבר מקרים שרימו אותנו גם במשחק הזה, אבל בכישרון של השחקנים, אף אחד לא יכול לרמות אותנו. ובגלל זה אנחנו אוהבים את האלילים שלנו, גמדים, שמנמנים, בעלי רגל אחת קצרה יותר, אלכוהוליסטים לעיתים, כאלה שהכישרון מתפרץ מהם למרות מגבלות פיזיות ונפשיות (עיין ערך מראדונה, רונאלדו (הברזילאי), פול גאסקווין, קרלוס טבז, פרנק ריברי, רונאלדיניו, ג'ורג' בסט, אריק קאנטונה ועוד). לכן רוב אוהדי הכדורגל יעדיפו לראות את ליאו מסי שסבל מבעיות גדילה והתפתחות, על פני כריסטיאנו רונאלדו האתלטי שיכול היה להיות גם כדורסלן. וזה לא שרונאלדו לא מפוצץ בכישרון, פשוט משהו אצל מסי נראה אמיתי יותר.

ההסתבכות האחרונה של מייקל פלפס (שמצטרפת להסתבכות קודמת שלו שהייתה קשורה לנהיגה בשיכרות), הפכה את הסיפור הספורטיבי שלו להרבה יותר גדול מבחינתי. חשוב לזכור בכל בדיקות הסמים שנעשו לפלפס עד עכשיו וכמובן בזמן האולימפיאדה, הוא נמצא נקי מכל סם שהוא. פלפס לא לקח סם ממריץ שיכול לעזור לו בספורט, אלא להיפך. בסופו של דבר פלפס הוא בסך הכל ילד בן 23, שמנסה לעשות מה שילדים בני 23 עושים וכמו כל ילד בן 23 או בכל גיל אחר, במידה והוא עובר על החוק הוא צריך לשלם על כך מחיר (בדיוק כמו שהוא שילם מחיר בפרשייה הקודמת שלו). העובדה שהוא מצליח מצד אחד להישאר אותו הילד מבולטימור שמבלה ונהנה עם החברים שלו ומצד שני ברגע האמת לשים את הכל בצד ולהיות הטוב ביותר אי פעם במה שהוא עושה, הופכת אותו לספורטאי ענק באמת והכי חשוב אמיתי ומבחינתי מורידה ממנו את אותו ספק.


תגובות

f

טלספורט בפייסבוק