וכל הכבוד לשר? ממש לא

הימים ימי בחירות, ובאף תשדיר של אף מפלגה לא שמעתם התייחסות לספורט. בממשלת ישראל כיהנו כמה שרי ספורט וכמה סגני שרים האחראים על הספורט, אבל בכירי הספורט הישראלי משוכנעים: הם לא תרמו ולא יתרמו דבר

יום שני 09 פברואר 2009
שלמה חסיד
 יום הבחירות קרב ומעלה את הסוגייה האם בישראל באמת צריך שר ספורט או שמא מיותר נוכח הכישלונות של שרי הספורט הקודמים.

ראלב מג'אדלה הפך בעיני רבים לסוג של בדיחה (בעיקר בגלל אירועי האולימפיאדה), מתן וילנאי יזם את הקמת ועדת סטראשנוב, אך ספג  ביקורות מכל עבר ולפניו כיהנו מספר סגני שרים כמיכה גולדמן ומודי זנדברג בלי שהותירו רשמים מיוחדים. בין לבין היה גם אופיר פינס, חובב ספורט מושבע, שר הספורט, אולם הוא התפטר מהממשלה ואיתו גם תקוות אוהדי הספורט.

לפני הבחירות ביום שלישי הקרוב אין מפלגה אחת שאחד מראשיה מדבר על ספורט. הספורט, כך נראה, לא מעניין את ראשי המפלגות,  כך שהשאלה היא האם בכלל יש טעם לקיים את משרד הספורט או שהוא מיותר לגמרי.

יו"ר ההתאחדות לכדורגל לשעבר, איצ'ה מנחם משוכנע: "ברור שמדינת ישראל זקוקה לשר ספורט, אין פה בכלל שאלה. מדינת קשת יום עם בעיות ביטחוניות וכלכליות צריכה אופיום להמונים בדמות הספורט. שים לב שדווקא במדינות נחשלות הספורט מצליח, ראה מקרה ארגנטינה. ספורט גורם להמונים לשמוח. גם אצלנו זה יכול לקרות, שר ספורט יכול לעזור לספורט, אני חושב שזה דבר חשוב, צריך למנות שר ספורט במשרה מלאה. שר שעוסק בספורט 12 שעות ביום ואז זה גם יביא להישגים".

מי שהוזכר לא פעם כמועמד תפקיד הוא צביקה שרף, אולם מועמדותו אף פעם לא עמדה ממש על הפרק. שרף משוכנע ש "כן צריך פה שר ספורט אבל לא במתכונת שהייתה עד עכשיו. אם מביאים שר ספורט שמגייס רק 42 מיליון שקל כמו שעשה מג'אדלה אז זו בדיחה עצובה, תפקיד מיותר וחבל על הזמן של כולם. שר ספורט צריך לגייס 250 מיליון שקל לספורט בכל שנה, אם הוא מסוגל לעמוד בסכום הזה הוא מצדיק את המשרה שלו". 

ואם לא? 

"אם הוא לא מצליח לעמוד בזה אז צריך לבטל את המשרה הזו. אני חושב שיש אנשים שמסוגלים לעמוד בזה, אנשי עבודה שהוכיחו שהם מסוגלים למלא את התפקיד על הצד הטוב ביותר ואפשר לתת להם את המשימה.

העיתונאי הוותיק, אבי רצון חושב אחרת: "אני חושב שמשרת שר הספורט היא מיותרת. כל שר שלא תביאו ייכשל בתפקיד ואין טעם למנות שר ספורט. זה משרד מיותר לחלוטין. הספורט בארץ הפך למקצועני פרופר, בעוד ששר הספורט מתעסק רק בספורט עממי". 

אולי שר ספורט יכול לעשות סדר?

"מה יעזור שר ספורט אם מגיע לפה אחד כמו גאידמק, זורק סכומים בלתי הגיוניים וגורם לכדורגל הישראלי להיהרס. מדינת ישראל צריכה לחוקק חוקים שימנעו מהכדורגל לקרוס ואת זה לא עושים. במקום זה ממנים  שר ספורט שנידון מהתחלה לכישלון ואף אחד לא מתפלא שהוא נכשל לבסוף, כי אף אחד לא יכול להצליח בתפקיד".

המדליסט האולימפי אורן סמדג'ה: "בהחלט צריך שר ספורט אבל בניגוד למתן וילנאי או ראלב מג'אדלה שאין לו מושג בספורט, צריך שר שהיה ספורטאי ויודע מה המצוקות של הספורטאים, עד שלא יבוא בנאדם כזה המשרה לא תתרומם. יש הרבה מועמדים ראויים אבל בגלל שאין משרד ממשלתי שדואג לספורטאים, הם מדשדשים. אני הייתי שם בתפקיד כזה דמות שהצליחה עבר, הגיעה להישגים ויודעת מה קורה בשטח ואז המשרד יהיה יעיל".

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק