שמחה גדולה הלילה?

מכבי ת"א מחזיקת גביע הטוטו. צריכה לחגוג את התואר הזה, כי הוא צעד בונה ביטחון, אבל לא צריך להשתגע. מי שהמכביזם זורם בעורקיו מקבל זכייה בגביע הטוטו כמובן מאליו. היא לא ממש מדגדגת אותו

יום חמישי 05 פברואר 2009
שלומי לויה

 10 שנים אחרי הזכייה הקודמת שלה במפעל (אז אחרי ניצחון בהארכה על בית"ר ירושלים), הוסיפה אתמול מכבי ת"א את גביע הטוטו השלישי שלה לארון התארים. גם בזכייה הקודמת, כמו היום, הייתה מכבי ת"א בעיצומה של תקופת משבר, שממשיכה לתפוח כי היא נמשכת עד ימים אלו ממש. מאותו דאבל גדול עם דרור קשטן (ואליפות שנייה ברציפות אחרי האליפות אברהם גרנט), מכבי ת"א לא ממש מצליחה למצוא את עצמה (לא כולל האליפות היחידה שלה ב-13 השנים האחרונות עם ניר קלינגר בשנת 2003, שהסתברה כלא יותר מהבלחה). 

מספיק לשמוע ולקרוא את דברי הבכירים היום במכבי על גודל השבר שמצאו במועדון ועל המהפכה הגדולה שמוביל היום אבי נמני (שהוא החוט המחבר בין שתי האליפויות האחרונות עם המט בשער ענק ובלתי נשכח על מכבי חיפה בקרית אליעזר במשחק האליפות ב-1996 והקאמבק המדהים עם השערים המכריעים אצל קלינגר בסיום העונה של אליפות 2003) שמתבסס כרגע על שחקנים צעירים תוצרת בית בתוספת חיזוק מינורי על מנת להחזיר את הימים היפים מהמחצית הראשונה של שנות התשעים של המאה הקודמת. 

למעט אותה אליפות בודדת ב-2003, זה למעלה מעשור שמכבי ת"א לא זוכה באליפות ולמגינת ליבם של אוהדיה הרבים, לא מצליחה להוות גורם משמעותי במאבק האליפות לאורך זמן ומסיימת את העונה הרבה לפני שראשיה ואוהדיה היו רוצים. מאז הדאבל (והאליפות עם קלינגר) רואים הצהובים כיצד מכבי חיפה ובית"ר ירושלים מצמצמות פערים ונוגסות בפער האליפויות של המועדון הכי מעוטר בישראל. 

גם אז, ב-1999 הזכייה בגביע הטוטו הייתה התואר הראשון עבור הרבה שחקנים צעירים במועדון וגם אז הייתה תקווה שהתואר השלישי בחשיבותו יפתח את הדרך לתארים נוספים ורק יגביר את התיאבון להישגיות. המציאות, מה לעשות, עגומה ולא ממש עלתה בקנה אחד עם המטען האדיר של הציפיות. 

אמנם, מאז אותו גביע טוטו ב-1999 מכבי ת"א הצליחה להוסיף מספר גביעי מדינה לארון שלה ועונה שמסתיימת עם זכייה בגביע המדינה לא יכולה להיות עונה רעה, אולם בליגה, היכן שצריך לשדר עקביות וסיסטמטיות ולהתעלות יותר מאשר במספר בודד של משחקים, מכבי כבר הרבה מאוד זמן פשוט לא פקטור. 

כן, צריך לחגוג את התואר הזה, כי הוא צעד בונה ביטחון, אבל לא צריך להשתגע. צריך לרדת מהר מאוד לקרקע ולהבין שמי שהמכביזם זורם בעורקיו מקבל זכייה בגביע הטוטו כמובן מאליו. היא לא ממש מדגדגת אותו. לא משהו שמרגש יתר על המידה. גביע הטוטו יכול להוות תוספת, הוא ממש לא יכול להחליף זכייה בתארים המשמעותיים ביותר ובראשם אליפות המדינה.
וכשאוהד צהוב מסתכל על הטבלה ורואה היכן ממוקמת מכבי ת"א, כמו גם את הפער מהכח ר"ג (כן, למרות החלומות והדיבורים היפים על הימים הורודים שעוד נחונו, מכבי ת"א היא עדיין קבוצת תחתית לכל דבר) ומצרף לזה את המשחק החוץ הקשה במחזור הקרוב מול קרית שמונה, הבטן ממשיכה להסתובב. לגביע הטוטו היתרונות שלו כמו ההכנסה הכספית הנאה והאפשרות לבחון שחקנים, אבל הוא רחוק מלספק את התאווה להישגיות ולניצחון הגלומה במושג מכביזם. 

הניצוץ בעיניים ופרץ השמחה האמיתי ששטף את המועדון בעקבות הזכייה רק ממחישים את גודל המשבר אליו נקלע המועדון. מועדון שראה בלבן של העיניים של יובנטוס לא יכול להתרגש יתר על המידה מגביע הטוטו.  

נכון שכל מהפיכה מתחילה בצעד אחד קטן ומכבי ת"א הצליחה להתגבר על עייפות גדולה אחרי משחק ביתי קשה יומיים קודם לכן מול מכבי חיפה, ותואר הוא תואר הוא תואר, אבל צריך לשים את הניצחון הזה על אשדוד בפרופורציות המתאימות. חשוב גם להיות הוגנים ולומר שב-20 הדקות האחרונות מכבי ת"א הפסיקה כמעט לשחק (נכון, הייתה הקורה של שבחון) ואשדוד הגיעה למצבים מצוינים ליד השער של יבריץ'. כל הגבהה לרחבה חשפה בעיה קשה במרכז ההגנה שקבוצות נאיביות פחות היו מנצלות בצורה הרבה יותר טובה.

הניצחון אתמול חשף גם דברים חיוביים מבחינה מקצועית. התוספת של חיים מגרשווילי היא מאוד משמעותית ומחזקת ותורמת הרבה לאגף שמאל של המועדון. גם סקוט סילי עושה רושם של שחקן שיחזק את החלק הקדמי ויוסיף מעט מחץ לחלק ההתקפי הדי אנמי של המועדון. והיו גם רגעים שהשחקנים התנפלו על שחקני אשדוד עם משחק לחץ שהזכיר ימים שבהם הייתה הרבה קצפת ודובדבנים.

ועדיין דבר אחד ברור – הסגל הזה לא יכול לקחת את מכבי ת"א למקומות שבהם היא הייתה רוצה להיות. עם יד על הלב, אם היו מתחילים את העונה הזו היום מחדש, מישהו באמת ובתמים חושב שהסגל הנוכחי גם אחרי שתי התוספות האחרונות, מסוגל להביא את מכבי ת"א למאבק על האליפות?  

העונה רחוקה מלהסתיים ומכבי ת"א עדיין לא נמלטה מאימת התחתית ובאותו אופן ברור גם שרצף של ניצחונות יכולים למשוך את הקבוצה במעלה הטבלה, כך שעדיין מוקדם לדבר על השנה הבאה, אבל הסגל הנוכחי פשוט לא יספיק כדי שאלכס שניידר ייזכר כמי שהחזיר עטרה ליושנה. הסגל הקיים בהחלט יכול להוות בסיס טוב, אבל חייבים לחזק אותו בצורה משמעותית בשנה הבאה.

אני מעריך את מאור בוזגלו וחושב שיש לו פוטנציאל להפוך לשחקן גדול ולהוביל את מכבי ת"א לימים יפים וגם להוביל את עצמו למקומות שבהם משלמים ביורו וכסף טוב, אבל הוא עוד צריך לעבור תהליך של התבשלות ולספק יותר רגעים של כדורגל מהנה, כמו שהראה בצורה מוחצת ומשכנעת בשנה שעברה בסכנין. 

אני גם מבין את המשקעים של אבא יעקב מול מכבי חיפה, אבל עם כל הכבוד, שער אחד במשחק שבסך הכל מנע הפסד ביתי הוא לא הוכחה שיעקב שחר טעה כשהחליט לוותר על הילד. שערים הם בהחלט פרמטר ואפילו חשוב, אבל תרומה של שחקן לא נמדדת במשחק אחד ואיכויות של שחקן באות לידי ביטוי בעיקר כשקשה והכל הולך הפוך. במשפחת בוזגלו צריכים להודות למכבי ת"א על הסבלנות שהם מגלים כלפי מאור כי ביחס להשקעה הלא נורמטיבית בקשר המחונן, מאוד עדיין נמצא בדפיציט גדול. 

ולסיום, ברכות לאבי נמני על תואר ראשון כמאמן עם מכבי ת"א.        

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק