ואז בדקה ה-90 על השעון...

האדומים והצהובים יפגשו בבלומפילד ב-16 בפברואר לדרבי הגביע. לפני 76 שנים נפגשו הפועל ומכבי ת"א בגמר גביע המדינה. סיפור מרתק על דרבי בשנות ה-30, כדורגל שמשחקים 90 דקות

שבת 07 פברואר 2009
אשר גולדברג
ביום שני ה-16 בפברואר, יערך הדרבי הגדול של ת"א בין הפועל למכבי, במסגרת סיבוב ט' הראשון במפעל, ואחת מהקבוצות תיפרד כבר באמצע פברואר, מתואר המפעל היוקרתי שמעורר לעיתים יותר עניין מזכייה בתואר האליפות.

הפועל ת"א הייתה האלופה בשנת 33' וחיפשה את התואר הכפול. בשורותיה שיחקו רוב בוגרי הפועל אלנבי ת"א, בינהם יוחנן סוקניק, אמנון חרל"פ, אברהם נודלמן והאחים מוסטה ושלמה פוליאקוב. במכבי ת"א נשארו עוד מדור שנות ה-20, לייבלה זליבנסקי, פצנובסקי, בק, מנחם חרש ושמואל בכר, אביו של כדורגלן העבר והמאמן ניסים בכר.

בדרכה לגמר הדיחה הפועל ת"א את מכבי רחובות אחרי שהביסה אותה 0-9 ואת הפועל חיפה 3-5. מכבי נזקקה לנס מול מכבי חשמונאי ירושלים, כשבשלב רבע הגמר הובילה חשמונאי 2-3, אך המשחק הוספק בגלל חשכה. במשחק המחודש, התפרעו הירושלמים במצב של 0-1 למכבי ת"א והמשחק פוצץ לאחר פגיעה בשופט. מכבי העפילה לחצי הגמר, שם גברה על מכבי אבשלום פ"ת 2-6.

משחק הגמר נקבע להערך בתאריך 10.06.1933, במגרשה של מכבי אבשלום פ"ת, ברחוב שטמפר בעיר. קהל שיא של יותר מעשרת אלפים צופים מילא את המגרש באם המושבות. החום הכבד ששרר הביא למגרש ומחוצה לו, עשרות רוכלים, שמכרו שתייה קרה ברווח גדול. שופט המשחק היה מר אדלר, מבכירי שופטי הכדורגל של התקופה.

הרכב הפועל ת"א: וילי ברגר, קאשין, בית-הלוי, סוקניק, ריקלין, פרידמן, סימון, נודלמן, חרל"פ, פוליאקוב ו-מ. פוליאקוב.

הרכב מכבי ת"א: נעים מזרחי, דוידקה, באק, אפשטיין, א. זליבנסקי, בק, פצנובסקי, חרש, בכר, יעקובי ו-י. זליבנסקי.

בדקה ה-20 צהלו אוהדיה האדומים של הפועל אחרי שפוצנובסקי הכשיל בגסות את מוסטה פוליאקוב והשופט אדלר קבע פנדל לזכות הפועל. יוחנן סוקנין, בעל הבעיטה החזקה ביותר בכדורגל הישראלי של אותם הימים, לקח את הבעיטה ובעט חלש לידיו של נעים מזרחי.

שוער האדומים, וילי ברגר, בלם באקרובטיות את בכר וחרש של מכבי. ברגר, שעלה לארץ בשנות ה-20 מהונגריה, נחשב על-ידי בני דורו וחובבי הכדורגל של שנות ה-50 וה-60, לשוער הגדול ביותר בתולדות המדינה.

המשחק הפך דו-צדדי במחצית השנייה, בליווי שאגות עידוד של הקהל העירוני. המשחק נכנס לדקה ה-90 ולרוב הצופים לא היה ברוב האם המשחק יכנס להארכה או שיקבע משחק חוזר. בדקה הנועלת מסר בן-ציון אפשטיין את הכדור לקשר השמאלי אמרה יעקובי, עולה חדש מהונגריה. יעקובי עבר את קו מחצית המגרש וכשלא מצא אופציית מסירה, בעט חזק לשער. ברגר לא הצליח להגיע אל הכדור ודממה גדולה עפפה את המגרש לפני צהלות השימחה שבישרו על שער היתרון של מכבי. מיד לאחר השער, הניח השופט אדלר את הכדור על קו מחצית המגרש ושרק לסיום.

כובש שער הניצחון, אמרה יעקובי, התנדב בשנת 36' לבריגדה, שיצאה לקרב על הרפובליקה בספרד, מלחמת האזרחים הספרדית. יעקובי נפצע בקרב על מדריד ומת לאחר כמספר ימים.

ימים אחרי הדרבי, טייל בלם מכבי ת"א, יעקב זליבנסקי, על שפת הים של ת"א. זליבנסקי שמע יריות וכשהגיע למקום, גילה את חיים ארלוזורוב שוכב פצוע מירי מתנקש.

לימים העיד זליבנסקי ששמע את ד"ר ארלוזורוב לוחש בטרם נפטר ואומר שהמתנקש לא היה יהודי. העדות סייעה לזכות את שני אנשי הימין שהועמדו אז לדין באשמת הרצח.

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק