חיפה הדהימה את ירושלים

גביע המדינה בכדורסל: ללא דורון פרקינס המצויין, השיגו החניכים של אבי אשכנזי ניצחון ענק 66:67 על הפועל ירושלים הפייבוריטיות. אבי אשכנזי: "אף אחד לא נתן לנו סיכוי, אבל עשינו את זה"

יום שני 16 פברואר 2009
מערכת TELESPORT
משחק חצי הגמר בין הפועל ירושלים למכבי חיפה, לא היה אחד המשחקים האיכותיים ביותר, אך היה ללא ספק אחד המשחקים המותחים והדרמטיים בתולדות הכדורסל הישראלי.

ללא דורון פרקינס הכוכב שלה, התייצבה מכבי חיפה כאנדרדוג מוחלט מול הפועל ירושלים המצויינת של גיא גודס. אבי אשכנזי הכין נפלא את הקבוצה שלו, שהציגה משחק הגנה כמעט מושלם והצליחה להדהים את ירושלים עם ניצחון על חודה של נקודה.

 שלשה מטורפת של עומר סניד העלתה את ירושלים ליתרון 65:66 עשר שניות לסיום, אך חיפה לא נבהלה. עמית בן דוד שתפס פיקוד בהעדרו של דורון פרקינס שמר על קור רוח והכניס כדור מצויין למשה מזרחי שקלע סל ניצחון ושלח את חיפה לגמר הגביע לראשונה מזה 24 שנים. 

הפועל ירושלים שרצתה להגיע לגמר שלישי ברציפות, תאלץ להסתפק במאבקים שלה בליגה. חיפה תתכונן למשחק מול הפועל חולון, שגם היא עשתה מיני הפתעה כשניצחה את נהריה העדיפה.

אבי אשכנזי, מאמן המנצחים אמר בסיום: "היינו אנדרדוג ואף אחד לא נתן לנו סיכוי אבל עשינו את זה. ננסה לעשות היסטוריה מול חולון ביום חמישי".

עידו קוז'יקרו, הסנטר של חיפה אמר: "ידענו שמצפה לנו אתגר גדול מול קבוצה מצויינת, אבל כל שחקן נתן את הלב והנשמה וחיפה על העדרו של פרקינס".

על המשחק מול חולון ביום חמישי: "למרות שמחשיבים את חולון כאנדרדוג, חולון היא קבוצה מצויינת, מקווה שיבואו כמה שיותר אוהדים ושנביא גביע".

רבע ראשון

פתיחת המשחק היתה טובה מאוד מבחינתה של מכבי חיפה, שהציגה הגנה מעולה ועצרה את משחק הריצה של ירושלים.עידו קוז'יקרו וברוק סיילס הצליחו לייצר נקודות עבור החיפאים שאחרי חמש דקות ברבע עלו ליתרון מפתיע 5:7 כשהם עוצרים את קבוצת ההתקפה הטובה בליגה על 5 נקודות ב-5 דקות. חיפה המשיכה לשחק כדורסל חכם ואלי אופ מרשים של דונלד רוס העלה אותה ליתרון שיא 7:13, שלוש דקות לסיום הרבע.

חיפה המשיכה לשמור מעולה והדרך  היחידה של ירושלים לייצר נקודות היתה דרך ריבאונדים בהתקפה של ווטסון. שלשה מהעבר השני של עמית בן דוד העלתה את חיפה ליתרון מדהים 9:16, 1.34 לסיום. חיפה יצאה להתקפה אחרונה והחטיאה שוב ושוב,אך ניצלה את העובדה שווטסון יצא לנוח ולקחה 3 ריבאונדים בהתקפה, שבסיומה קלע בן דוד עוד סל והעלה את חיפה ליתרון 10:18. ירושלים איבדה עוד כדור וסיימה את הרבע עם 10 נקודות בלבד, כאשר את כולן קולע טראוויס ווטסון!

רבע שני

טימי באוורס קלע סל ראשון ברבע השני וסוף סוף ירושלים קלעה סל שלא תוצרת ווטסון. דולנד רוס הגיב עם מהלך של 3 נקודות, אך 6 נקודות סל ירושלים הורידו את הפיגור שלה  ל-18:21. ירושלים פתחה בטירוף והשלימה ריצה מדהימה של 0:14 כדי להוביל 21:27 אחרי שהיתה בפיגור 21:12.

חיפה חזרה לחמישיה המקורית שלה עם בן דוד כרכז והצליחה לבלום את הריצה המטורפת של ירושלים, עם ריצה משלה של 0:6 שקבעה שיויון 27, 2.50 לסיום המחצית. לקראת סוף הרבע התעורר מורן רוט עם 4 נקודות רצופות שהעלו את ירושלים ליתרון 4. נהריה יצאה להתקפת נגד, אבל אבי אשכנזי מאמן חיפה קיבל עבירה טכנית ואיפשר לירושלים לברוח ליתרון 6. דקה לסיום המחצית הגיע הסל היפה במשחק. עמית בן דוד העלה את ג'פרסון לאלי הופ מרשים עם הקרש כולל עבירה. מהלך השלוש נקודות של ג'פרסון הוריד  את הפיגור של חיפה לשלוש נקודות בלבד. סל של סיילס סגר את המחצית בפיגור מינימאלי 33:35 לירושלים.

רבע שלישי

חיפה פתחה טוב את הרבע השלישי. עמית בן דוד ריכז נהדר וקלע סל חשוב לחיפה שקבע שיויון. חיפה שוב הציגה את ההגנה של תחילת המשחק וחטפה כדורים. שרון ששון ביצע עבירה בלתי ספורטיבית, שאיפשרה לחיפה לעלות ליתרון 37:38. עומר סניד התחיל סוף סוף לייצר נקודות ברבע השלישי ושלשה שלו קבעה 38:40 לירושלים, 6 דקות לסיום הרבע השלישי. חיפה התקשתה לייצר נקודות ומהלך שלוש של רוג'ר פאוול הריץ את ירושלים ליתרון 38:43.

חיפה לא נשברה והגיבה עם ריצת0:7 שהעלתה אותה שוב ליתרון 43:45. י-ם קלעה נקודה מהקו, אך בי ג'יי מקי עם עוד שלשה השלים ריצת 1:10 וקבע יתרון שיא 44:48 לחיפאים, דקה לסיום הרבע. מהלך שלוש של ווטסון הוריד את הקבוצות לרבע האחרון ביתרון מינימאלי של חיפה 47:48.

רבע רביעי

הרבע הרביעי נפתח כמעט ללא נקודות. דקה וחצי בתוך הרבע נרשם אירוע שערורייתי. עבירה בוצעה על טראוויס ווטסון, שהתחזה לפצוע וששון קלע במקומות את העונשין. מיד אחרי שששון קלע ווטסון ביקש לחזור למשחק, מה שהרתיח בצדק את אבי אשכנזי ואנשי חיפה. חיפה לא נשברה ורוס עם מהלך שלוש נקודות קבע שיויון 52. מורן רוט הצליח לשבור את הקרח מקו השלוש עם שלשה, קצת יותר משלוש דקות לסיום והעלה את ירושלים ליתרון 56:59.

עמית בן דוד רצה להשוות מקו השלוש, אך זרק "אייר בול". חיפה חיפתה על ההחטאה הזו עם חטיפת כדור ויציאה למתפרצת, שבסיומה קלע רוס עוד שתיים מהקו. חיפה הצליחה לעלות ליתרון מהקו, אך טימי באוורס במהלך ענק של סל ועבירה החזיר את היתרון לירושלים וגם הוציא את עידו קוז'יקרו בחמש עבירות. גמור? ממש לא. בי ג'יי מקי השיב עם מהלך של סל ועבירה משלו והחזיר שוב את היתרון חיפה, 62:63 מותחן אדיר בסיום. ירושלים יצאה להתקפה מכריעה וסניד החטיא שלשה קריטית. מקי יצא להתקפה ואיבד כדור ברשלנות. ירושלים שוב הלכה פנימה לסניד, שסחט עבירה. סניד קלע רק אחת. חיפה יצאה להתקפה וג'פרסון קלע סל שהעל את חיפה ליתרון 2. סניד עם שלשת התאבדות מדהימה דייק וקבע 65:66 לירושלים, 10 שניות לסיום. חיפה יצאה להתקפה אחרונה. בן דוד הכניס כדור למשה מזרחי שקלע סל מדהים כולל עבירה. מזרחי החטיא מהקו וקבע ניצחון מדהים 66:67 לחיפה.

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק