בשנה הבאה

העונה העלובה של מכבי ת"א הסתיימה כמעט באופן רשמי אחרי ההדחה מהגביע. עכשיו יתחילו הטפטופים והקשקושים על ההכנות לעונה הבאה של הצהובים. שלומי לויה מסכם בפסימיות את העונה בצהוב

יום שלישי 17 פברואר 2009
שלומי לויה

 למרות מזג האוויר הסגרירי משהו ביומיים האחרונים, החל מאתמול בערב יכולים במכבי ת"א לקפוץ לקניון הקרוב לאזור מגוריהם ולברר על הסיילים החמים של בגדי הים. העונה העלובה של הקבוצה הסתיימה אתמול כמעט באופן רשמי אחרי ההדחה מהגביע ועם המראות שהאוהדים בצהוב רגישים להם כמו דקירות בלב – היציע האדום של אוהדי הפועל עולז אחרי ניצחון בדרבי.

הפועל ת"א, כן דווקא הפועל ת"א שנואת נפשם של האוהדים בצהוב טאטאה את מכבי ת"א מדרכה בסיבוב ט' של גביע המדינה – והכי מרגיז, אחרי משחק לא גדול - והפכה את מה שנשאר לצהובים מהעונה הזו לגארבג' טיים אחד גדול (והכל בכפוף להנחה שמכבי ת"א תצליח לא להידרדר למאבקים נגד הירידה). החניכים של אלי גוטמן, שרק לפני מספר חודשים דיבר על בנייה לא נכונה של הסגל של הקבוצה שלו, השאירו להם חי וקיים את חלום הדאבל.

עכשיו יתחילו הטפטופים והקשקושים על ההכנות לעונה הבאה של הצהובים. ידברו על שחקני הרכש הנוצצים החדשים שעתידים להגיע לקרית שלום, על תוכניות מגרה, על התקציב שמתכנן אלכס שניידר ועוד ועוד דיבורים, שכל המשותף להם הוא להתרחק ככל הניתן מהעונה המסויטת הזו ולהתמקד במה שאולי יקרה ואולי יהיה כי מה שיש היום רע, רע מאד. וכשהמציאות קשה, חייבים מפלט ובורחים אל הפנטזיה או מוצאים מקורות חיצוניים להיתלות בהם, כאילו שהם אלו שאחראים למצבה הקשה של הקבוצה.

ההתקפה על השיפוט פשוט לא מכובדת ויש בה כדי לברוח מאחריות, גם אם יש בטענות ממש. לא שמענו טענות אחרי אישור השער בקרית שמונה שכנראה היה אחרי נבדל. טעויות שיפוט הן חלק מהמשחק. יש ימים שבהם טעויות פוגעות בך ויש ימים שבהם נהנים מהטעויות. לאיזון מושלם אי אפשר להגיע. במכבי ת"א של הימים היפים, ימים להם היה שותף אבי נמני כשחקן, הקבוצה לא הייתה נזקקת לשופטים. היא גם לא הייתה מאפשרת לטעויות שיפוט להפריע לה. היא פשוט הייתה טובה יותר ולא נתנה לכל מיני משוכות בדרך להסיט אותה ממסלולה. היום כל משוכה כזו פשוט גדולה על הקבוצה. במקום להתעסק ביכולת, נח להגיד: "אכלו לי" "שתו לי" ולהתבכיין.     

אבי נמני חזר כמו מנטרה אחרי שהקבוצה לא הצליחה להתרומם בליגה על כך שאת הסיכומים עם הקבוצה החולה שקיבל הוא יעשה בחודש מאי. ההפסד אתמול קיצר את התאריך לסיכומים וגם אם מכבי ת"א תגיע לאירופה דרך הליגה (קשה להאמין), את הטעם המריר של העונה הזו יהיה קשה לבלוע. צמד המילים: "בעונה הבאה" או "בשנה הבאה" שמגיחים לחלל כבר בחודש פברואר, רק ממחישים עד כמה העונה הזו לא רלוונטית עבור מועדון הפאר שממשיך להידרדר וכיצד עונה נוספת ירדה לה לביוב בלי שום תואר (עם כל הכבוד לזכייה ההירואית בגביע הטוטו). משחקים על פארש.

יגאל אנטבי אמר בסיום הדרבי שהפועל פשוט רצתה יותר ממכבי וזה אומר הרבה על השחקנים של מכבי, שכנראה ממש לא מבינים איפה הם נמצאים ועד כמה הם זמניים במערכת. שהרי דבר אחד ברור: בקיץ, בדיוק כמו בקיצים קודמים בשנים האחרונות, שחקנים רבים שקיבלו את ההזדמנות ללבוש את המדים של מכבי ת"א העונה, יצטרכו לחפש להם מקום עבודה אחר.

כל שחקן, שמפעיל מעט תאים אפורים בראשו, צריך לאכול את הדשא כדי לשמור על מקום העבודה שלו ולדעת שזמן פירעון החשבון יגיע. עד כמה קשה להבין שהצהובים יעברו עוד טלטלה ומהפך גדול בסגל לקראת השנה הבאה ועל מנת לשרוד את הצונאמי הזה צריך לתת את כל מה שיש וזה אומר, בין היתר, לנצח את הדרבי הזה ויהי מה. לנשוך, לשרוט, להזיע, לרוץ כאילו אין מחר ולעשות משהו שהוא קצת מעבר למצופה, כי הפועל הגיעה במומנטום חזק ופייבוריטית לדרבי הזה ומעל למצופה היה להדיח את הפועל ולעלות על חשבונה לשלב הבא. אבל הטאלנטים שיש היום לאבי נמני לא מסוגלים לעשות משהו שונה וחמור מכך, דווקא מעמידים בסימן שאלה את הקלישאה הידועה שלדרבי חוקים שלו. סליחה, עם החומר הזה לדרבי יש באמת חוקים משלו – משחקים 90 דקות ובסוף הפועל מנצחת. במכבי, כך דווחנו, לא תרגלו בעיטות הכרעה מ-11 מטרים. כנראה שמישהו שם ידע למה. 

מעבר לאכזבה הענקית של האוהדים, ציפיות ההנהלה והעין הבוחנת של אבי נמני, כל שחקן צהוב עובר היום את בחינת ההתאמה לעונה הבאה ולא רק מבחינה מקצועית, אלא גם מבחינה אישיותית. מה בדיוק נתנה לך ההימנעות מלחיצת היד לנמני, בוזגלו ג'וניור, חוץ מאשר כותרות שליליות בכלי התקשורת השונים והסטת האש לכיוון שלך? ששוב יגידו שאתה לא מסוגל בגילך להנהיג קבוצה? שיש הבדל בין שחקן שמתבלט בקבוצה קטנה לשחקן שעושה את זה בקבוצה רווית לחצים ומתחים גדולה?  

הפועל ניצחה העונה בשני הדרבים ושניהם היו סופר חשובים: הראשון בליגה, שנתן לה פוש ענק קדימה ואתמול בגביע המדינה, ניצחון שנסך בקבוצה המון ביטחון שהיא יכולה במפעל הזה ללכת עד הסוף וגם יתרום עוד מנות של חיזוקים לקראת המשך המאבק על האליפות בליגה. 

הפועל סוגרת ימים חלומיים עם הדריסה של בית"ר 0:4 והניצחון הענק בדרבי הגביע, שנסך בה ביטחון שהיא יכולה ללכת במפעל הזה עד הסוף (ומי זוכר היום בכלל את השלישייה שהאדומים ספגו מבני-יהודה?)

מילה טובה מגיעה לאלי גוטמן על רגעי האושר שהוא מספק לקהל של הקבוצה שלו. מגיע לו גם שאפו על האמונה וחשיפתו של מהראן ללה, שהופך לחלוץ של משחקים גדולים. 

אם סמואל יבואה הוא מניה בטוחה ויודע מצוין לעקוץ גם אחרי דקות ארוכות של מנוחה, ללה הפך בתקופה האחרונה גם הוא לבאנקר בהרכב של הפועל. הוא עדיין לא מספיק חד ומחמיץ לא מעט, אבל יודע להגיע למצבים שלו ועם עוד עבודה ועוד קצת ליטוש, הפועל יכולה להרוויח שחקן התקפה משובח להרבה מאוד שנים.  

הפועל, בניגוד למכבי, נטועה חזק מאוד בעונה הזו ובחודש פברואר היא נושמת אוויר פסגות ועדיין נמצאת בתמונת גביע המדינה ויכולה להרשות לעצמה לחלום על דאבל.

 ונראה שזה ההבדל הגדול בין התל-אביביות הגדולות בעונה הנוכחית: הפועל רלוונטית לכל תואר, מכבי איבדה עניין בהווה.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק