ורק אפי זוכר אותו לטובה

גמר 1995 היה הגמר האחרון בו לא שיחקו מכבי ת"א או הפועל י-ם. הפועל חולון שיחקה מול בני הרצליה. הקהל החולוני זרק חפצים למגרש, הבעלים איים לעזוב ונשיא המדינה לא האמין למראה עיניו. נעים להיזכר? לא בדיוק

יום חמישי 19 פברואר 2009
שלמה חסיד

הערב בהיכל נוקיה יערך  גמר גביע המדינה ויוענק הגביע לקבוצה שהיא איננה מכבי תל-אביב או הפועל ירושלים, שתי הקבוצות שבדרך-כלל נפגשות במעמד רם זה.

מי שהעפילו לגמר אלו הפועל חולון ומכבי חיפה, דבר שמעלה זיכרונות למשחק הגמר האחרון שנערך גם הוא בלי מכבי תל-אביב או הפועל ירושלים,  בשנת 1995, היה זה המשחק בין הפועל חולון לבין בני-הרצליה'ובו שערוריות רבות.

חולון הייתה אז בעונת גלאקטיקוס. הבעלים נחום מנבר מינה למאמן את רלף קליין ולקבוצה הגיעו כמעט כל צמרת השחקנים בישראל שלא שיחקו במכבי תל אביב: עדי גורדון, דורון שפע, תומר שטיינהאור, שלטון ג'ונס, דיוויד ת'רדקיל, פיני לוי  ואחרים. אלא שבני הרצליה (שהדיחה בחצי הגמר את מכבי תל אביב) הובילה בפער מבטיח בדקות האחרונות כל הדרך עד לזכייה בגביע. וכשהקהל של חולון הבין שהגביע אבוד הוא החל להשתולל. חפצים נזרקו למגרש ומנבר לקח את המיקרופון ואיים לעזוב. גם נשיא המדינה דאז, עזר וייצמן ז"ל, צעק על האוהדים באמצעות מערכת הכריזה.

דורון שפע, ששיחק באותה העונה בהפועל חולון נזכר: "אני זוכר שהקהל שלנו התפרע וזרק בקבוקי מים אל הפרקט אחרי שהשופט נהג איתנו בצורה לא ברורה והרחיק שני שחקני מפתח שלנו, שלטון ג'ונס ומייק קרטר. הקהל סירב להירגע כי היה ברור שהשניים האלה לא יוכלו לשחק גם במשחקי הפלייאוף, דבר שגומר לנו את העונה בפועל וזה אכן מה שקרה. החלטה אחת נמהרת של השופטים הרגה לנו גם את הגביע וגם את הפלייאוף והורידה לטמיון עונה שלמה שהעניק לנו הספונסר נחום מנבר. זה מראה שהחלטת שיפוט שערורייתית אחת יכולה להרוס קבוצה".

פיני לוי, אשר שיתף פעולה עם שפע בחולון: "זה היה אחד הגמרים השערורייתיים. הנשיא, עזר ויצמן ז"ל, כ"כ נדהם מהאווירה השלילית במגרש עד שהוא פשוט רצה לקחת את הרגליים ולעזוב במהלך המשחק. איש לא הכין אותו לאפשרות שגמר הגביע יגיע לפסים כאלה ואני זוכר שנחום מנבר לקח את המיקרופון ליד וצעק לאוהדים להפסיק להתפרע, אחרת הוא עוזב את הפועל חולון אבל גם זה לא השפיע והאוהדים המשיכו בשלהם. בהחלט היה מדובר באירוע לא ספורטיבי שקשה לשכוח".

ההפסד ההוא הביא בעצם לסיומה של תקופה לחולון. מנבר עזב (בהמשך הואשם בניהול עסקים עם אויבים ונכלא), חולון הפסיקה להיות חלק מחבורת הצמרת עד שירדה לליגה השנייה.  יו"ר חולון באותו המשחק, עמי מנור סיפר: "שחקני הרצליה, האחים מיקי ודב הרמן, החליטו לסגור חשבון עם שחקן שלנו, שלטון ג'ונס, ופשוט להכות אותו. עמדתי קרוב אליו וניסיתי להפריד אולם בסופו של דבר אני זה שקיבלתי מהם את הפצצה. הלכתי להגיש תלונה במשטרה, המשחק כמעט התפוצץ אבל זה היה מדהים שמשחק גמר גביע יגיע עד לשלב של כמעט פיצוץ ונכנס לקלאסיקה בתור הגמר שבקושי נגמר".

המשחק הזה סימל סיומה של תקופה

"בסוף גם הפסדנו את המשחק וגם את נחום מנבר שהלך להפועל ירושלים כי עדי גורדון, שאנחנו הבאנו בשביל שיקבל 200 אלף דולר, שכנע אותו לעבור להפועל ירושלים. את העונש שלו גורדון קיבל, מאחר  שעד היום הוא צריך לעשות מסאג'ים בשביל להתפרנס כי בתור צדק פואטי מנבר לא שילם לו את המשכורת".

מאמן הרצליה באותה העונה, היה אפי בירנבוים שחגג תואר ראשון אחרי ניצחון 88:77. בירנבוים נזכר: "היינו קבוצה מצוינת באותה השנה, הכוכב שלנו היה אמיר כץ, שהיום הוא עו"ד מצוין ומתעסק גם בשחקני כדורסל, גם אז היה שחקן גדול שנתן גמר ענק. אני דווקא זוכר את הערב לטובה, הנפתי גביע, קיבלתי מילים חמות מעזר וייצמן ז"ל והלכתי לישון עם דבורהל'ה שמח וטוב לב".

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק