ישראל בשוודיה - בלי קהל

התקשורת בשוודיה מדווחת כי הוחלט לקיים את מפגש גביע הדייויס מול ישראל בלי קהל, עקב חשש מהפגנות נגד ישראל שיתקיימו בעיר. ימים קשים לטניס הישראלי

יום רביעי 18 פברואר 2009
מערכת TELESPORT
כלי התקשורת בשוודיה מדווחים הערב (רביעי) על תוצאות הצבעה שהתקיימה בנושא אירוח נבחרת הדייויס של ישראל. בישיבת עיריית העיר השוודית - מאלמו, בה יתקיים המפגש בין ישראל ושוודיה, כי המשחקים יתקיימו בעוד שבועיים באולם ללא קהל, וזאת בשל הפגנות הצפויות בעיר. 

"זה משחק בסיכון גבוהה. קיבלנו את ההחלטה לשחק ללא קהל מסיבות ביטחוניות". הסבירו בתום ההצבעה. ירון מיכאלי, דובר הנבחרת הישראלית התבטא בנושא ואמר: "נמסר שכרטיסים ינתנו רק כרטיסים לאנשים המוכרים להתאחדות הטניס השבדית".

קפטן הנבחרת השבדית, מטס וילנדר אמר: "אני מניח שמקבלי ההחלטה יודעים את העבודה שלהם. ספורט ופוליטיקה לא הולכים ביחד - ננסה לשחק את המשחק הכי טוב שלנו".
 
פרק א' - דובאי

אלח טחאלק בהודעה רשמית בשם מארגני טורניר דובאי: "נוכחותה של שחר פאר הייתה יוצרת סערת רוחות בקרב הקהל. בטורניר בניו זילנד הפגינו כנגד הטניסאית הישראלית וכבר אז נדלקה אצלנו נורה אדומה". בהודעה הובע חשש נוסף מהשלכות השתתפות פאר בטורניר: "לא נרצה להסתכן בהחרמת הטורניר על ידי אוהדים ומפגינים".

דובאי ידועה כמדינה עשירה שמושכת אליה ספורטאים עשירים רבים. במדינה עשרות מתקנים מהחדישים בעולם - מגרשי כדורסל, כדורגל, טניס, קריקט, גולף והכל הכי חדש, הכי גדול והכי מתקדם. אך מתברר שהזכות לעשיית ספורט במתקנים הללו, מבוססת על קירטריונים פוליטיים-גזעניים.

בקשת אשרת הכניסה לדובאי של שחר פאר ואנדי רם - נדחתה, והשניים לא יקחו חלק בטורניר הכלול בסבב העולמי. הסיבה לסירוב האשרה הוא כמובן, היותם ישראלים. התקשורת העולמית מרכזת בימים האחרונים התיחסות רבה לנושא ובאופן גורף מופנת ביקורת כלפי דובאי, מארגני הטורניר וראשי ה-WTA.

פאר השתתפה בעבר בטורניר,  קטאר זאת למרות היותה יהודיה, ישראלית ואזרחית. קטאר היא  מדינה שאינה מקיימת קשרים דיפלומטיים עם ישראל. כנראה, אולי ברוח הלחימה העזה, הדעות שונות בדוחא.

הניו יורק טיימס מדיווח שערוץ הטניס האמריקאי החליט שלא לשדר את משחקי טורניר דובאי, וזאת כמחאה על החרמת ספורטאי ישראלי. "ספורט לא קושר עצמו בגזע, צבע או דת. לא נשדר גם טורניר בישראל שיחרים ספורטאי ערבי". אמר יו"ר התחנה.

השלכות ההחלטה המדוברת, הן מעבר ליחסים בין המדינות, יחסים בין התקשורת למדינה ולטורניר, אלא גם השלכות מסחריות, לדוגמא, איך תנהג סוני-אריקסון, חברת הענק המעניקה חסות לטורניר, האם בסוני יתנו חסות לאירוע שבו יהודים\ישראלים אינם רצויים? האם מיכאל שומכר ירצה להקים את פרויקט הפורמולה הענק שלו במדינה שמונעת מספורטאים השתתפות רק בשל הלאומיות שלהם או דתם?

גם הקולגות של הטניסאים הישראלים מתייחסים לנושא בתקשורת, "אנחנו בסה"כ ספורטאים", אמרה ונוס וויליאמס, "אנחנו מייצגים דבר אחד ודעה אחת - טניס. "מי שהביעה מחאה יוצאת דופן וגינתה בפומבי יותר מכולם, היא המדורגת 1 בעולם לשעבר, אמילי מאריסמו. "זה לא מקובל", אמרה מאריסמו והוסיפה: "אני מופתעת לרעה ולדעתי הספורט צריך להיות מעל לדברים הללו".

"שחר היא ילדה טובה ומאוד אכפת לה מהנושא של הקונפליקט בין ישראל לפלסטינאים. אני מצטער מאוד בשבילה ומקווה שהיא תוכל להשתתף בטורניר דובאי בכל זאת", אמרה האלופה האולימפית, אלנה דמנטייבה.

לארי סקוט, נשיא ה-WTA, אמר בתגובה לסירוב הכניסה: "נשקול ענישה כולל ביטול הטורניר בשנה הבאה", אמר הנשיא והוסיף: "אני מופתע מההחלטה שלא לאשר את כניסת הספורטאים, זה פוגע בערכי הספורט".

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק