כשצ'לסי רצתה להיות ארסנל

במאי 1961 ביקרה בישראל צ'לסי עם גדול מאמניה דאז, טד דרייק. כוכב הקבוצה, ג'ימי גרייבס, נמכר ערב ההגעה למילאן בסכום שיא של 99.9 אלף ליש"ט. באותה תקופה חלמו בצ'לסי להיות ארסנל, והיה גם כדורגל מלהיב

שבת 21 פברואר 2009
אשר גולדברג
חודש מאי 1961 היה לוהט מבחינת מזג האויר בישראל, אך חם ולוהט לא פחות היה גם בזירת הספורט. באותו החודש נערך כינוס הפועל, אירוע המקביל למכביה, כשאורחת הכבוד של משחקי הידידות הייתה צ'לסי האנגלית.

באותה תקופה, שיחק בשורות צ'לסי אחד הכובשים הגדולים ביותר בתולדות הכדורגל האירופי ולבטח בכדורגל האנגלי - ג'ימי גרייבס. ערב בואה של צ'לסי לישראל, כבש החלוץ רביעייה בניצחון הבייתי על נוטינגהאם פורסט 3-4. גרייבס נמכר למילאן האיטלקית בסכום של 100 אלף ליש"ט - סכום שיא בשוק העברות האירופי דאז.

הסיפור שתפס את כותרות העיתונים אירופה היה דרישתו של מנג'ר צ'לסי, טד דרייק, שביקש להוריד לירה אנגלית אחת מסכום ההעברה, דהינו 99 אלף ותשע מאות תשעים ותשעה ליש"ט. דרייק הסביר את הבקשה כשאמר: "אין שום כדורגלן בעולם השווה מאה אלף פאונד".

דרייק היה המאמן המפורסם ביותר של צ'לסי עד אותה התקופה ובעברו היה אף שחקן בנבחרת האנגלית וקבוצת ארסנל בשנות ה-30. העיתונות בישראל התקבצה סביב דרייק שאמר: "אני רוצה ליצור בסטמפורד ברידג' קבוצה שתהיה הטובה באירופה - המודל שלי הוא ארסנל שלי, זו של שנות ה-30".

המאמן האנגלי ביקר במוזיאון השואה בירושלים, השקיף על העיר העתיקה וסיפר על שיחרורם של 7 שחקני צ'לסי. דרייק פירגן לגרייבס ואמר: "באירופה, הוא הכי משמעותי מבחינת הבקעת שערים, אך כשחקן - הרבה פחות". בצ'לסי של אז כיכבו גם הקשר בריברוק, השוער פיטר בונטי והחלוץ בובי טמבלינג שכבש בצרורות, כמעט כמו גרייבס.

כמעט כל מאמני וכדורגלני ישראל התייצבו באימוני צ'לסי כדי ללמוד דברים שעליהם רק קראו בעיתונים ושמעו סיפורים. באותה התקופה אימן את נבחרת ישראל, גיולה מאנדי ההונגרי-יהודי, שזימן למשחק מול צ'לסי לא פחות מ-30 שחקנים. התקשורת הכתובה בישראל לא אהבה את עשרות המוזמנים ובחדשות הספורט - הכותרת בערב המשחק הייתה - "אוסף מפוזר נגד האנגלים". ישראל אז התכוננה למשחקים מול איטליה במוקדמות מונדיאל 1962 בצ'ילה. 

בתאריך 2/5/61, ניקבצו כ-20 אלף צופים, שמילאו את האיצטדיון בקרית חיים עד אפס מקום וראו את  צ'לסי גוברת על נבחרת הפועל ישראל, 1-0. כעבור יומיים הגיע 28 אלף צופים לאיצטדיון רמת-גן, כדי לראות את נבחרת ישראל מול צ'לסי. במסיבת העיתונאים הנרחבת אמר מאנדי: "המשחק נגד צ'לסי אין מטרה אלא אמצעי לגיבוש ההרכב הקבוע".

צ'לסי ניצחה במשחק 0-2 משערים של טמבלינג וברוקס. בסיום המשחק התקיימה שיחה ארוכה בין טד דרייק לגיולה מאנדי. מאנדי סיפר לעיתונאים הישראלים שדרייק שאל על נבחרת הפלא של הונגריה, אותה אימן מאנדי, זו אשר גברה על אנגליה בשנת 1953, 3-6 בלונדון ובגומלין בבודפשט - 1-7. חלוץ הנבחרת, שייע גלזר, סיפר: "תמיד מאנדי מספר את אותם הסיפורים על הונגריה".

משחק הנעילה של ביקור צ'לסי בארץ הקודש היה באיצטדיון המכבייה בצפון ת"א, שם הביסו האנגלים את מכבי ת"א 2-5 בקונצרט כדורגל התקפי. מאנדי אמנם דיבר על הכנה וקביעת הרכב לקראת איטליה, אך הנבחרת כמובן שלא עברה את האיטלקים, כשהפסידה 4-2 בר"ג והובסה 0-6 באיצטדיון הקומונלה בטורינו.

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק