האשמה: זיוף, המרוויחה: ביתר

הפועל רעננה אמורה העונה להעפיל לראשונה בתולדותיה לליגת העל. עד כה היא עסקה בעיקר בלהפריע לאחרות, אבל את הסיפור הבא רק מעטים מכירים. כך כמעט הצליחה רעננה להרוס לבית"ר י-ם את העלייה לליגה הראשונה

יום שישי 27 פברואר 2009
אשר גולדברג
אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, אמורה העונה הפועל רעננה להעפיל, לראשונה בתולדותיה, אל אל הליגה הראשונה - ליגת העל. רעננה הצליחה להרגיז בשנים האחרונות, לא מעט קבוצות בכך שמנעה מהן עלייה של לליגה הראשונה, אולם בספורט הישראלי היא זכתה בזכות-כך לכבוד, על הספורטיביות המושלמת ויוצאת הדופן.

הפועל רעננה הוא מועדון ללא הרבה קהל. זה היה כך מאז ומתמיד ומתברר כי גם בעבר הצליח המועדון הצנוע לפגוע במאמצי עלייה של קבוצות אחרות, אולם אז, הכל היה שם, הכל חוץ מספורטיביות.

אחד הסיפורים הגדולים ביותר של הפועל רעננה קשור דווקא בעלייה ההיסטורית של בית"ר ירושלים לראשונה בתולדותיה לליגה הראשונה בעונת 1953/54. בשבת ה-4/7/1953, אירחה הפועל רעננה את בית"ר ירושלים בהרצליה. המגרש הנוכחי היה בהקמה ורעננה נדדה למגרש השכן בהרצליה, לשם נקבצו 500 צופים. אגב, את המשחק סיקר העיתונאי יצחק רפפורט, אביו ז"ל של אבינועם פורת, כתב הספורט של ידיעות אחרונות הוותיק. 

הרכב הפועל רעננה במשחק כלל את: בן-צבי, דומב, טילינגר, לוי, ברזינצקי, פופוב, גבי, בוגטין, יגוצקי, נהרי וקראוס. ברזניצקי ובוגוטין כבשו שני שערים לרעננה, חסון כבש רק את שער הכבוד, 1:2, שהוליד כותרת של הפתעה. 

בית"ר ירושלים פיגרה בהמשך הליגה והנקודות שאיבדה היו חסרות לה במאבק העלייה, עד שבאה הישועה בדמות הדלפה מתוך מועדון הפועל רעננה על-ידי גורם שהיה בית"רי.

מתברר שפאוול פופוב, ששיחק בהרכב, לא היה בעל כרטיס שחקן ושיחק על שמו של צבי שמידט (שמיר) שעזב בתחילת השנה לגרמניה. בית"ר ירושלים ביצעה תחקיר מעמיק והביאה הוכחות לערעור שהגישה לבית הדין- צבי שמידט לא נכח בארץ מחודש ינואר 1953 עד דצמבר 1953.

הפועל רעננה התבקשה על-ידי שופטי בית הדין יעקב סגל, שבו ויואלסון, להביא את שמידט לדיון. כשהשחקן לא הגיע לדיון, נפסק ניצחון טכני של 0:3 לטובת בית"ר ירושלים והוענקו לה 2 נקודות שעזרו לה במחזור האחרון להעפיל לליגה העליונה (לאומית), בהדרכתו של המאמן אריה (לוניה) דבורין.

פופוב? ברעננה, ברחוב רמב"ם, התגוררה משפחה נוצרית מרוסיה, משפחת פופוב. שני האחים, פאוול ומיטיה, נחשבו בשכונה לכדורגלנים טובים שרק אחרי פרשת הזיוף זכו בכרטיסי שחקן חוקיים. בשנת 1967, בעקבות מלחמת ששת הימים וניתוק קשר ברית-המועצות עם מדינת ישראל, היגרה משפחת פופוב לארצות הברית ולא יצרו מאז קשר.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק