תלמדו מהספרדיות

ההפסדים של מכבי ת"א לקבוצות הספרדיות חשפו את כל מה שטוב בכדורסל הספרדי לעומת התחלואים בניהול של המועדון התל אביבי

יום שישי 27 פברואר 2009
יוני רוט

 מכבי ת"א כדורסל עוברת כך נראה, את אחת התקופות הקשות שלה אי פעם. במועדון כבר לא זוכרים מתי בפעם האחרונה הם לקחו גביע (בעונת 2005/6 אם שמעון ודיויד מתעקשים), תואר האליפות הלך בעונה שעברה לחולון ונראה גם העונה רחוק מתמיד וחוץ מהשתחלות מקרית ולא ברורה לפיינל פור בעונה שעברה, נדמה שמכבי מתרחקת שנות אור מצמרת הכדורסל האירופאי.

את המרחק של מכבי ת"א מהעילית של הכדורסל האירופאי, ראינו טוב מאד בכל משחקיה של מכבי בספרד (מול מלאגה, ברצלונה וריאל מדריד) ובמשחק האחרון מול ריאל מדריד. זה לא מקרי שמכבי נחלה פעם אחר פעם, תבוסות קשות מול הקבוצות הספרדיות. הקבוצות מספרד הן כמו מראה בפרצוף של הנהלת מכבי, איך צריך להתנהל נכון. הקבוצות הספרדיות, לא נסחפו בטירוף הקניות שאחז את הקבוצות היווניות והרוסיות. הן נבנו על שחקני בית ספרדים, בתוספת שחקני רכש איכותיים. זה לא שהכסף הגדול לא הגיע לספרד, הוא הגיע כתוספת לבסיס קיים ואיתן. הקבוצות מספרד היו מוכנות לקבל הפסדים ועונות מוצלחות קצת פחות (רחמנא ליצלן), בתמורה להמשכיות ולקידום שחקנים ואף מאמנים צעירים.

עודד קטש יכול רק להסתכל בקנאה על מאמן ריאל מדריד חואן פלאזה. פלאזה שכל "גאוני" הכדורסל בארץ קטלו אותו אחרי הניצחון של מכבי במדריד בעונה שעברה ולא הבינו איך זה יתכן שהוא לא הורה על ביצוע עבירה במהלך האחרון של הזמן החוקי (מהלך שהסתיים עם שלשה של יותם הלפרין שהובילה להארכה שבסיומה ניצחה מכבי). את הנהלת ריאל זה לא הרשים (אפילו שהפיינל פור בשנה שעברה נערך במדריד) ופלאזה קיבל את הצ'אנס להוביל את ריאל גם העונה. אותו פלאזה שסומן כבדיחה במחוזותינו, החזיר עם נוק אאוט במשחק החות של מכבי במדריד, ברבע הרביעי על חשבונו של פיני גרשון המהולל.

מכבי ת"א ויתרה על הבסיס שלה. לשחקני בית, כמעט ואין מקום במועדון. הנוער לא מייצר כוכבים חדשים וכשמגיעים הטאלנטים, הם צריכים לעבור ייסורים קשים עד שהם מוצאים (אם בכלל), את מקומם בסגל הקבוצה. יותם הלפרין סומן מגיל 15 כיורשו של עודד קטש, שנים הוא חיכה בקצה הספסל לקבל את ההזדמנות ולהוביל את מכבי ת"א. כשהוא קיבל סוף סוף את המפתחות, במכבי ת"א נדהמו, הילד הוא לא עודד קטש. אז נכון יותם רחוק מלהיות עודד קטש, אבל הוא שחקן יורוליג טוב מאד ואת זה אתם יכולים לשאול את פנאיוטיס יאנאקיס, ששמח להיעזר בשירותיו של ההלפרין, בקבוצת הכסף הענק שנבנתה באולימפיאקוס.

אם לא יקרו דברים בלתי צפויים, בשנה הבאה המצב במכבי רק יחמיר. עומרי כספי (שגם הוא קיבל את הבזדמנות שלו במכבי מאוחר מידי) צפוי להיבחר בסיבוב הראשון של הדראפט ב-NBA ולליאור אליהו יש הצעות מספרד. הסיפור של ליאור אליהו הוא דוגמה מצוינת להתנהלות הטובה של הספרדים, לעומת זו הכושלת של מכבי. בטאו ויטוריה רואים את הפוטנציאל של ליאור אליהו ומבינים שבמיליון יורו לעונה (על פי התקשורת הספרדית), הם יקבלו לארבע שנים את אחד הפורוודים הטובים באירופה ועוד אחד כזה שכנראה לא יברח להם ל-NBA (פשוט בגלל שהוא כנראה לא ממש מתאים לשם). במכבי ת"א לעומתם יגידו שהם לא יכולים לעמוד בסכומים האלה, וילכו ויוציאו עוד 2.5 מיליון דולר על רכז זר ועוד מיליונים על שחקנים "אעלק" שבמקרה הטוב יחממו את הספסל ובמקרה הרע יזכו לטיול במקומות הקדושים לנוצרים.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק