טרילוגיה צהובה של טעויות

לא היה עדיף למזרחי, כץ ופדרמן להשאיר את בירנבוים בתפקיד ולהוציא את המקסימום? האם עדיף להביא את גרשון, להחליף חצי מהסגל, להשקיע מיליונים, לגרום לבלאגן ולכאב לב - והכל, רק כדי להגיע לאותה נקודה בדיוק?

יום שישי 27 פברואר 2009
ליאור מיוחס
בקיץ האחרון החליטה הנהלת מכבי ת"א להרוס ולבנות מחדש את הקבוצה והצוות המקצועי שהביאו בעונה החולפת את הצהובים לשלושה גמרים מתוך שלושה אפשריים. אפשר להבין את ההחלטה משום שלגיטימי לרענן את השורות ולהכניס דם חדש למערכת, מדי כמה שנים, מה עוד שמכבי לא זכתה בתואר..

ההנהלה הבינה שהחלטה להחליף את הצוות המקצועי והסגל ובנוסף, קיצוץ התקציב לרכש, תקטין משמעותית את הסיכויים לעונה בסטנדרטים גבוהים. זה בסדר, מעין עונה פיננסית, שפויה, בנייה מחדש של הסגל, ריענון השורות לטובת העמדת קבוצה טובה וחזקה בעתיד. אבל איפשהו בדרך, התכניות של מכבי והמציאות - נפרדו.

ההנהלה החליטה על החלפתם של צביקה שרף וגיא גודס באפי בירנבוים ורועי חגאי. באמצע נובמבר, אחרי שראו שהם לא דורסים את הליגה וגם באירופה הם לא ממש אריות, (כאילו שזו הייתה התכנית), החליטו ראשי הצהובים להחליף את המאמן ועוזרו, בפיני גרשון ושרון דרוקר. האם המהלך התרחש בגלל שיש כל-כך הרבה להוציא מהעונה? יש סיכוי לפיינל-פור ביורוליג? יש קבוצה כל כך מוכשרת שמוציאה מעצמה כל-כך מעט, שצריך מאמן אחר שיוציא ממנה יכולת טובה בהרבה? לכל השאלות הנ"ל, התשובה היא - לא.

השלב הבא של הפאניקה היה פתיחת הארנק. הרי הכלים הכלכליים, או בשורה התחתונה - הסכומים שהציבה הנהלת מכבי לבירנבוים בתחילת העונה, אלה היו קטנים וקטנטנים לעומת אילו שהעמידה ההנהלה לפיני גרשון - באמצע העונה. לא עדיף להשקיע 10 שקלים בצורה חכמה בפגרה, מאשר להשקיע 5 בקיץ ועוד 15 לרכש נוסף באמצע העונה? ועוד על שחקנים כמו  מרקוס פייזר, אלטון בראון, צ'ארלס גיינס, די בראון?  העיקר כמובן ששיחררו את באטיסטה. הוא "ממש" היה הבעיה של מכבי.

ההנהלה של מכבי צריכה להודות שכל ההחלטות שקיבלה העונה - התבררו כשגויות, ולא בגלל שפשוט לא היו נכונות, אלא בגלל שלא היה אף אחד שיעמוד מאחוריהן ויתן להן סיכוי.

כבר מהקיץ היה ברור לאן מועדות פניה של מכבי. במקום לתת לאפי תקציב גבוה יותר לרכש ובמקום להעניק לו גיבוי מלא - החליפו את אפי בפיני, הוציאו טונות של כסף והגיעו בדיוק לאותו המקום, רק עם קילו מועקה על הלב וסיכוי גדול שזה יקרה שנית.

בחיים, לפעמים עדיף בירנבוים, תואר אחד ועונה בינונית, מאשר פיני גרשון, דרוקר, פייזר, אלטון בראון, די בראון, גיינס, מיליונים מפוזרים, אכזבה בקהל, בלגאן בתקשורת, ועונה בינונית. עדיף ציפור אחת ביד ושתיים על העץ, מאשר ציפור אחת ביד ועשרים על העץ.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק