מאחלים לך הצלחה בהמשך דרכך

במקום להילחם על מקום העבודה שלהם ולהוכיח שהם ראויים לשרוד את הצונאמי הפרסונאלי שיעבור על הקבוצה, שחקני מכבי תל אביב מחזקים את הבוסים הגדולים בהחלטתם לאחל להם הצלחה בהמשך דרכם במקום אחר

יום רביעי 11 מרץ 2009
שלומי לויה

 תחשבו לרגע שקיבלתם ממקום העבודה שלכם מכתב בו מודיע לכם המעסיק שלכם כי הוא מזמין אתכם לשימוע מפני שהוא שוקל את הפסקת עבודתכם אצלו. הרי ברור שתיערכו לשימוע הזה בשיא הרצינות, תכינו את הנימוקים הטובים ביותר ותבואו כמו אריות להילחם על הפרנסה שלכם ופשוט תבקשו להראות למעסיק שהוא טועה ושאתם חיוניים למקום עבודתכם.

הדרבי התל-אביבי שסיים את סיבוב המשחקים השני בליגת העל היה השימוע של מרבית שחקני מכבי ת"א. אחרי שני הפסדים קודמים באותה תוצאה, 2-0, אחד בליגה ואחד שגמר את חלום הגביע בשלב מוקדם מאוד של המפעל, ואחרי שהאוהדים העבירו את המסר שלהם במשפט הכי חזק וגם הכי פוגע: "תתחפשו למכבי", האוסף שמבייש היום את שם המועדון והפך לבדיחה של הליגה, היה חייב לרדת מכר הדשא בבלומפילד עם שלוש נקודות.

אבל דווקא אחרי פתיחה טובה ושער יתרון, השחקנים בצהוב נרגעו, קרטעו, "נראו כמו מתים" כדברי המנכ"ל עוזי שעיה ופעם נוספת הראו לבוסים שלהם כי הם באמת לא חיוניים למקום העבודה הנוכחי שלהם ושניתן לוותר עליהם בלי הרבה הרהורי חרטה. 

ניצחון בדרבי לא היה משנה הרבה את העונה החמוצה, המרה והעלובה שעוברת מכבי ת"א העונה, אבל הוא היה קצת מזקיף את הקומה של האוהדים, אבל גם את המעט הזה, טיפה של נחת, מביישי המדים בצהוב לא היו מסוגלים לספק.

האוהדים מתעקשים לא ללמוד, ממשיכים לתת אמון בקבוצה שלהם ולחשוב שהנה, הפעם זה יהיה אחרת, אבל פעם אחר פעם הם חוטפים מהשחקנים את הסטירה ואת המכה, שרק ממחישים עד כמה לא ניתן לסמוך עליהם ושאין עם מי לצאת למלחמה.

שהרי לא היה צריך יותר מאשר המשפט המפורסם של יגאל אנטבי שדיבר על פיק הברכיים שחוטפים השחקנים של מכבי ת"א בכל פעם שהם נמצאים על מגרש אחד עם האדומים כדי להטריף כל שחקן בצהוב. תחשבו איזה מטעמים היה עושה מהמשפט הזה עמנואל אופיר ז"ל. רק המחשבה על תשובה מוחצת למגן של הפועל אחרי ניצחון בדרבי הייתה חייבת להיות כמו פלפל בישבן של השחקנים, אבל כנראה שהחומר שיש היום בקרית שלום הוא פשוט אחר.

"אין לנו כבוד עצמי" אמר מאור בוזגלו, אחרי הדרבי ובאותה נשימה המשיך שחייבים להרים את הראש ולתקן במשחק הבא. כאילו שניצחון מקרי על הפועל פ"ת יהיה פיצוי אמיתי לכך שהצד הצהוב של העיר הולך אבל וחפוי ראש במשך שנה שלמה וכל עקיצה של אוהד אדום היא כמו דקירה בלב. רק שחקנים שלא מחוברים למסורת של מכבי ת"א יכולים דקות אחרי הפסד מביך, מביש ומשפיל לדבר על להרים את הראש ולהתייחס להפסד בדרבי כאילו הוא סתם עוד משחק.

אלכס שניידר, הבוס הגדול רואה הכל. גם בהנהלה של מכבי ת"א יודעים שהגיליוטינה תעבד שעות נוספות בקיץ. המנג'ר, אבי נמני, אמר דברים ברורים ביותר בסיום המשחק, לפיהם הוא ממתין שהקבוצה תבטיח את ההישארות בליגה (כן, זה עדיין מוחשי ומאיים מתמיד) על מנת להתחיל את ההכנות לעונה הבאה.

העובדות כתובות על הקיר באותיות של קידוש לבנה  -  הסגל מכבי ת"א יעבור עריפת ראשים רצינית מאד לקראת העונה הבאה, והשחקנים כנראה לא הפנימו שהם יצטרכו לחפש לעצמם מקום עבודה חדש בשנה הבאה, מקום שבו חלקם לא יזכו עוד לפריבילגיה של משכורת נטו שמנה ללא קשר לתוצאות על המגרש.

במקום להילחם על מקום העבודה שלהם ולהוכיח שהם ראויים לשרוד את הצונאמי הפרסונאלי שיעבור על הקבוצה, הם רק מחזקים את הבוסים הגדולים בהחלטתם לאחל להם הצלחה בהמשך דרכם במקום אחר.

חשוב שאבי נמני יישאר

לא מזמן רעשו הכותרות בדבר פילוג במחנה האוהדים של מכבי ת"א בעקבות הקריאות של חלק מהם לאבי נמני להתפטר.

כן, מכבי ת"א של אבי נמני העונה רחוקה מלספק את התוצאות וגם לנמני יש חלק במה שקורה בקבוצה. מזה אי אפשר לברוח ועם העובדות קשה להתווכח.

למרות המציאות הקשה, אבי נמני חייב להיות האיש שיקבל את המפתחות לאימון הקבוצה גם בעונה הבאה. נכון שנמני היה שותף בתחילת העונה לבניית סגל השחקנים הזה, למרות שהסמכות המקצועית העליונה הייתה רן בן שמעון ונכון שנמני גם ניסה לשנות כשהחליף את בן שמעון בתפקיד, כאשר החליף שחקנים והביא אחרים במקומם וזה עדיין לא עובד.

אלא שנמני חייב לקבל את ההזדמנות בקיץ לבנות את הקבוצה שלו. לעשות את הכל כשהוא המחליט הראשי והקובע היחידי. לא להסכים עם מישהו אחר על בניית הקאדר, או לעשות שינויים והתאמות בשוליים כשרוב הסגל כבר מוכתב מראש והאפשרויות שלו לעשות שינוי רוחבי אמיתי מאד מצומצמות. סילי ומגרלשווילי הם עירוי דם שאמורים להציל את העונה הזו מקטסרופה של ירידת ליגה, אבל לא מדובר בניתוח הלב לו זקוקה מכבי נואשות. 

אבי נמני זכאי לקבל את הצ'אנס של בניית קבוצה מההתחלה. להיות שלם עם הבחירות שלו במאה אחוז. להיות אחראי ישירות ולקבל את המנדט לעשות מה שהוא מבין. הוא צריך לבנות את הקבוצה כראות עיניו מהמסד ועד הטפחות.

יש שיטענו שמכבי ת"א חייבת מאמן מנוסה ושנמני הוא מאמן צעיר ללא ניסיון שדרוש לקבוצה בסדר הגודל של מכבי ת"א, ויש בטענה ממש, אלא אם לא היה מדובר באבי נמני. האיש מכיר את המערכת לפני ולפנים, והוא מבין כדורגל ברמות הכי גבוהות שיש. חוץ מזה, ניר קלינגר בעונה הראשונה שלו כמאמן ראשי בליגת העל לקחת את מכבי ת"א לאליפות היחידה שלה בשנות ה-2000. רוני לוי קיבל את הג'וב הנחשק של מאמן מכבי חיפה כקבוצת הבוגרים הראשונה שלו כמאמן ראשי וסחב את חיפה לשלוש אליפויות רצופות אחרי שנים שבהם מאמנים בכירים ומנוסים ממנו התנפצו אל מול ציפיות אליפות, כך שניסיון בהחלט קובע, אבל יש גם חריגים.

לדעתי, מכבי ת"א צריכה להטיל על אבי נמני את מלאכת השיקום שהמועדון המפואר הזה (לשעבר?) מוכרח כ"כ לעבור.       

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק