תמונת מצב: צמרות אירופה

הליגות באירופה מרתקות מתמיד, מאבקים מרובים על אליפות ודמויות חדשות במירוץ אל התואר. בספרד, אנגליה, גרמניה וצרפת - הצמרת גועשת, במיוחד השבוע. זמן טוב לתמונת מצב

יום שלישי 17 מרץ 2009
ליאור מיוחס
כמו בליגת העל, גם ליגות הכדורגל של אירופה נהנות העונה ממאבקים מרובי קבוצות בצמרת. אחרי שגם אצלנו - לא עוד שליטת יחיד בדמות בית"ר י-ם, אשר דילגה בקלות מעל כל קבוצה שעמדה בדרכה, גם באנגליה, ספרד, גרמניה וצרפת, יש יותר מקבוצה אחת, או שתיים, שתואר האליפות הוא מטרה ברת השגה גם בשליש האחרון של העונה, והן נמצאות חזק בתמונת האליפות. תמונת מצב:

אנגליה: התור של מי? מנצ'סטר או צ'לסי?

בשנים האחרונות התרגלו באנגליה לראות את צ'לסי ומנצ'סטר יונייטד נאבקות ראש בראש, פחות או יותר עד לסיום. הפער הממוצע בין הראשונה לשנייה בארבע השנים האחרונות, עומד על 7 נקודות בלבד, המרחק בין השלישית לראשונה, עומד על 11.5 נקודות בממוצע.

בעונה החולפת, להבדיל מהרבה עונות קודמות, הצמרת באנגליה הוכרעה במחזור הסיום עם ניצחונה של מנצ'סטר יונייטד שסיימה את העונה במקום הראשון, 2 נקודות יותר מצ'לסי של אברהם גרנט.

ב-2006 , 6 נקודות הפרידו בין היונייטד וצ'לסי, ליברפול השתרכה מאחור עם 15 נקודות פחות מהמקום הראשון. שנה לפני כן, סיימה צ'לסי לפני מנצ'סטר בפער של 8 נקודות. שלישית סיימה ליברפול, מרחק 9 נקודות מהטופ.


                    שחקני מנצ'סטר יונייטד חוגגים אליפות, אשתקד (Gettyimages)

שלא כמו בשנים קודמות, העונה גם ליברפול השתחלה לצמרת ולראשונה מאז 2004, גם קבוצה שלישית משתתפת במירוץ אל התואר. אז הייתה זו ארסנל שסיימה שנייה אחרי צ'לסי (שסיימה עונה בלא הפסד), בעוד יונייטד סיימה שלישית, מרחק 18 נקודות מהמקום הראשון.

העונה, אחרי 29 מחזורים, מנצ'סטר יונייטד דוהרת לעבר אליפות נוספת, אך כרגיל, היא לא לבד בצמרת. צ'לסי ממוקמת רק 4 נקודות מאחורי פרגוסון וחבורתו (ליונייטד משחק חסר), כשהעונה יש גם צלע שלישית - ליברפול, לה מספר נקודות זהה לזה של צ'לסי.

גרמניה: חמש בראש

כבר הרבה שנים לא זוכרים בגרמניה עונה כמו הנוכחית. נכון להיום, ארבע קבוצות נאבקות על האליפות, כשארבע נקודות מפרידות בין מקומות 1-3 וניתן גם להוסיף את אלופת החורף, הופנהיים, המדורגת רביעית מרחק 6 נקודות מהפסגה.

בבונדסליגה רגילים לראות את באיירן מינכן בראש. באיירן זכתה באליפות בשלוש מתוך ארבע השנים האחרונות, כשבטווח, ב-2006, זכתה שטוטגארט באליפות, אז סיימה באיירן רק רביעית, 10 נקודות מהמקום הראשון.


                           "המפלצת האדומה" חוגגת אליפות (Gettyimages)


בעונה החולפת סיימה המפלצת מבוואריה 10 נקודות לפני ורדר ברמן, כששלישית סיימה שאלקה עם 12 פחות מהאלופה. בשנים 2006 ו-2005 עמד הפער הממוצע בין הראשונה לשנייה על פחות מארבע נקודות, זאת לפני האליפות הגדולה של באיירן ב-2004, אז סיימה 14 נקודות לפני שאלקה ו-18 לפני השלישית, ורדר ברמן.

העונה, אחרי 24 מחזורים, אחת מבין לא פחות מארבע קבוצות תזכה: הרטה ברלין, באיירן מינכן, וולפסבורג, המבורג או הופנהיים, יטביעו חותמם על תואר האליפות, או פשוט על מאבק באחת העונות המרתקות שנראו באירופה בשנים האחרונות.

ספרד: ריאל מרוכזת בליגה ומחכה למעידה

בעונה שעברה, אחרי העונה המרתקת והנדירה שהוכרעה על חודו של שער במחזור הסיום, כבר בחורף היה ברור שריאל בדרך לאליפות נוספת, כשסיימה לבסוף רק ב-8 נקודות לפני ויאריאל אך לא פחות מ-18 נקודות לפני הקטלונים. 

גם העונה חשבו כבר בפברואר שסיפור האליפות חתום ונעול, אך החודש האחרון הביא עימו את המשבר העונתי של ברצלונה שמוליכה כעת רק ב-6 נקודות על פני האלופה, ריאל מדריד. סביליה ממשיכה לאבד נקודות מדי שבוע ורחוק כבר 15 נקודות מברצלונה.


                  ריאל חוגגת אליפות שנייה ברציפות, אשתקד (Gettyimages)

בארבע השנים האחרונות רגילים בספרד לראות את השליטה הברורה של ריאל וברסה, כשמדי פעם מגיחות ולנסיה או ויאריאל לנשום קצת אוויר פסגות. מ-2004, שתי אליפויות רצופות של ברצלונה ועוד שתיים ברצף של ריאל, הסתיימו בהפרש ממוצע של 6 נקודות, אך חשוב לציין את האליפות ב-06-07, שהוכרעה במאזן שערים - כשריאל וברסה סיימו את העונה עם 76 נקודות.

לסיכום, הליגה הספרדית לא מביאה את הבשורה, אך הליגה טרם הוכרעה והשפעות ההדחה של ריאל עשויות להביא לתפנית. הליגה האיטלקית לדוגמא, הדומה לזו הספרדית במועדון הגדולות, נראית כמו סיפור גמור כבר מינואר.

צרפת: בוקר טוב צרפת

מבין הליגות האירופאיות הבכירות, הליגה הצרפתית היא מהפחות צמודות בכל הקשור למאבק על האליפות. ליון לא התקשתה לקחת את חמש האליפויות האחרונות, בפער ממוצע של למעלה מ-10 נקודות מהסגנית.

העונה החולפת הייתה מהמסקרנות בשנים האחרונות, כש-ליון הקדימה, אמנם ב-17 נקודות את מונאקו במקום השלישי, אך רק ב-4 נקודות את בורדו השנייה. עונת 05-06 הייתה הרבה פחות תחרותית והסתיימה בפער של 17 בין ליון ומארסיי, 23 נקודות הפרידו בין המקום הראשון לשלישי.


                          אולימפיק ליון, בדרך לאליפות שישית ברצף? (Gettyimages)

מבחינת מגוון הקבוצות הטוענות לכתר האליפות, בצרפת רגילים לראות את ליון ועוד קבוצה מתחלפת שמנסה ללא הצלחה לגרד את האלופה, תשאלו את ליל, בורדו ומארסיי, שלפחות זוכות לכרטיס לליגת האלופות כפרס ניחומים.

אפשר לשכוח את כל מה שלמדנו על הליגה הצרפתית בשנים האחרונות, כי השנה זה נראה כמו סיפור אחר לגמרי. בין המקום הראשון למקום השביעי מפרידות רק 6 נקודות. בליגה שהוכרעה בארבע השנים האחרונות בהפרש ממוצע של 11 נקודות בין הראשונה לשניה ו-30 בין הראשונה לשלישית - זו עונה מרעננת שמשגעת את צרפת.

ליון, שהודחה מליגת האלופות, צפויה לרכז יותר מאמצים ואנרגיות בליגה, אך אחריה דולקות מרסיי, פ.ס.ז', בורדו, טולוז, ליל וראן, ונראה כאילו האליפות רחוקה מהכרעה, אך עדיין לא ברור עם תוכרע לטובת אלופה חדשה.


תמונות:  Gettyimages

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק