התנשאות על אספסוף גאה

ממסמך תיעודי נדיר, הפך הפרק של "השתולים" שעסק באוהדי בית"ר י-ם, למפגן של התנשאות ורדידות, שעסקה בסטריאוטיפים הלעוסים על אוהדי בית"ר ולא בסוגיות הבוערות באמת

יום שלישי 17 מרץ 2009
אור בס

 אז מה בעצם רצו להראות לנו בתוכנית "השתולים", אמש בערוץ השני? שיש בכדורגל הישראלי תופעה הקרויה "חוליגניזם"? שאוהדי בית"ר י-ם, כדבריה של גולדה מאיר על הארכיטיפים של אוהדי בית"ר י-ם- "הפנתרים השחורים"- "הם לא נחמדים"? 

 אבל כבר ידענו את כל זה ממזמן. איך אמר ליוצרת התוכנית-אורלי וילנאי-פדרבוש, אותו אוהד, מראשי "לה פמיליה" בבית הקפה המסתורי? "כבר 70 שנים מנסים לעצור אותנו!"  אני מניח, שהחשיבות העצמית שייחסה היוצרת לתוכנית הספציפית הזאת נבעה מעצם החשיפה והתיעוד של מעשים פליליים לכאורה, שביצעו אוהדי בית"ר י-ם, הרואים בעצמם כמשתייכים לאירגון האוהדים הנודע לשמצה הזה ומנהיגים אותו. לפי מידת האלימות הפיזית והמילולית, ההקפדה על מידור והעיסוק באמל"ח, כבר כמעט התפתיתי להאמין שמדובר בזרוע מקומית של החיזבאללה, ולא באוהדי כדורגל. 

 אבל זה בדיוק העניין, רק מי שלא מכיר את נוף הכדורגל הישראלי והעולמי, יכול להאמין שמא מדובר בתופעה ייחודית ומדאיגה, אבל כמו שכבר אמרו לה אוהדי בית"ר: כולם פושעים. זה נכון. למה לה לשתול אוהד הפועל ת"א רך וענוג (אבל קצין בקבע) בקרב אוהדי בית"ר בשביל לתעד אלימות, גזענות ושאר "הירקות"? למה שלא אותו "שתול" ישב בקרב עמו- אוהדי הפועל ת"א, ויתעד את האלימות המילולית הבוטה, השימוש החוזר והמוזיל שנעשה בשואה ובמושגיה, בהטרדות הפיזיות והמילוליות שסופג איתן טייב כבר שנים? למה שלא תשלח את האוהד לארגוני האוהדים של מכבי ת"א, מכבי חיפה, הפועל ומכבי פ"ת, בכדי לראות מה עושה שנאה יוקדת ועיוורת ללבבות של בני אדם. 

 האם לא היה מקום לבדוק האם התופעה ייחודית לישראל או שמא היא מתרחשת בכל העולם? (הגזענות של אוהדי בית"ר היא כאין וכאפס לעומת הגזענות המזעזעת של אוהדי ווסטהאם, לאציו, אתלטיק בילבאו ו-ויסלה קרקוב).

 

יתרה מכך, מדוע לא נשלחו צוותי צילום מסווים לכל קצוות הארץ, בכדי לתעד את האלימות הפושה בכל חלקה טובה בחברה הישראלית: על הכבישים, בבתי הספר, במקומות הבילוי, בבית המחוקקים. ואיך זה  שלא הוצגו הגזענות והקסנופוביה (שנאת הזרים) החמורה שמבקשת להרחיק ולהקיא מקרבנו כל גורם לא-יהודי\ ערבי\אשכנזי\מזרחי\רוסי\אתיופי\עובד זר\עני\עשיר\הומו\לסבית (מחק\י את המיותר)?

זאת ועוד, חלק מן המעשים שתועדו הוא אכן פלילי, אך רובם פשוט לא עולים בקנה אחד עם ערכי המוסר של החברה הישראלית, ולבטח אינם פליליים כחוק. נכון, אוהדי בית"ר לא כיבדו את דקת הדומייה לזכר רה"מ המנוח, יצחק רבין. אך כך גם נוהג ציבור שלם בישראל שבוחר שלא לכבד את קורבנות השואה וחללי מערכות ישראל, ואינו עומד במהלך הצפירה. נכון, אוהדי בית"ר גרמו לשחקני הקבוצה לבזות את טקס הענקת גביע המדינה בהתעלמות המופגנת שלהם משר הספורט, ראלב מג'אדלה. האם מעשה זה לגיטימי פחות מהבמה שמקבלים שונאי ישראל ומקעקעי הציונות בחלק ממוסדות אקדמיה בישראל ותחת כל עץ רענן, בשם הדמוקרטיה וחופש הביטוי? האם זה לגיטימי לדרוש מחיילי מילואים לזרוק רימוני עשן, אך בהיותך אזרח בחברה מיליטריסטית, אתה מנוע מלעשות כן? 

 בתוך ההקשרים האלו, מעשיהם של חברי "לה פמיליה" היו נטמעים בקונטקסט הכללי, ואולי גם היינו מוצאים מקום בליבנו למעט אמפתיה וחמלה על אוהדים אלה, שאין ספק שחלקם סובל מדיכוי חריף על רקע סוציו-אקונומי, שאת משקעיו הוא יוכל לפרוק רק ביציע האוהדים, וכן, רק באלימות הרדיקלית הזאת. כמובן, שחלילה לי מלרמוז כי מעשיהם לגיטימיים, אבל היה זה פרויד שדיבר על הסובלימציה שבעיסוק הספורטיבי והפורקן האלים שבו, הלא כן? 

 אבל נדמה כאילו יוצרת הסדרה לא הייתה יכולה לראות את הדברים בצורה הזאת, כי אינה מיודעת דיה עם רזי ונסתרי הכדורגל הישראלי, ולא יכולה כי העדיפה את שיקולי הרייטינג, שהשם "בית"ר י-ם" מביא עמו, על פני אמירה ביקורתית, אותנטית ונוקבת. על כן, לאורך כל הפרק, הגישה הרווחת העולה במהלך הצפייה גובלת בהתנשאות: הבחירה הקלה מדי שעשתה היוצרת, דווקא בתיעוד אוהדי בית"ר י-ם, שמסמלים את האחר האולטימטיבי: הלא-תל אביבי, המזרחי שמדבר ב-ח' ו-ע', שמצביע ליכוד באופן מסורתי ושמתמלא שיכרון כוח ילדותי מיכולתו לגרום לפריצת אלפי אוהדים לכר הדשא בזמן משחק, קטטה המונית, גידופים כלפי שוטרים, איומים על שחקנים ועיסוק אובססיבי באביזרי פירוטכניקה, משל היה זה חג פורים לאורך כל השנה, היא שסירסה לחלוטין את המשמעות שהייתה למסמך הייחודי שהיה בידייה . כמה קל היה להטיל לתוך קבוצה שכזאת, את אוהד הפועל ת"א ולהציג את סיפורו כספרי המסעות של קפטן ג'יימס קוק לאיי האוקיאנוס השקט ומפגשו עם הילידים ו-"הפראים", או בבחינת "האדם הלבן הגיע לאפריקה." 

 קל לנו להיטפל לאוהדי בית"ר י-ם, באותה מידה שקל לכל עיתונאי אחר בישראל, כי בניגוד לרובנו, אוהדי בית"ר י-ם הם "אספסוף גאה". כלומר, בניגוד מוחלט להנחה לפיה מבצע פשעים ירצו להתבייש במעשיהם ויטענו כי הייתה זאת מעידה חד-פעמית, חברי "לה פמיליה" לא מתביישים ואפילו גאים במעשיהם, באופן שמשלב בוז והתרסה כלפי הממסד וההגמוניות השליטות בישראל. הרי בסופו של דבר, הם לא באים רק בשביל הכדורגל, הם גם באים בשביל תחושת הקהילה והכוח המשכר שהיא מעניקה. היכן עוד יוכלו אנשים אלו, שהודרו לשולי החברה הישראלית, לעמוד בראש אירגון או מערכת? היכן ואיך יוכלו לחוש תחושה כלשהי של ערך עצמי ? כל זה יתרחש רק בכדורגל, וזה קורה בכל קבוצת אוהדים, ובל נשכח, אלימות היא נשקם של החלשים. 

אולם אני מבקש להימנע מליפול לתוך המלכודת העתיקה והמבלבלת שמציגה פושעים כגיבורים מעוררי השראה וטרוריסטים כלוחמי חירות פואטיים. החשש שלי הוא שמנהיגי "הלה פמיליה", שהואילו בטובם להתראיין רק במזנון דרכים עלום שם ותוך טשטוש מלא של זהותם מחשש שייקשרו לעיסוק בפלילים,  יהפכו מקורבנות פרנואידיים של דיכוי מתמשך לדמויות נורמטיביות, עמן יוכל הנוער להזדהות, כשם שקל להזדהות עם רובין הוד, על אף עובדת היותו גנב. הם אנשים בוגרים ויש להם אחריות על מעשיהם ועל מעשי חבריהם, הנושאים אליהם עיניים. 

ועל כן, ומתוך נאמנות לרוח הביקורתית שמנחה אותי בכתיבת מאמר זה, ברצוני להוסיף לסיום: החשיבות הטמונה בתיעוד מעשים אלו היא רבה כחלק מהמלחמה בתופעות מעוררות חלחלה וראויות לגינוי שכאלה. אך יש לזכור, המלחמה האמיתית לא תוכל להיעשות מבעד למרקעי הטלוויזיה, גם לא על ידי היס"מ ואלותיו, אלא אך ורק באמצעות חינוך, חינוך ערכי-הומניסטי, שיגרום לתחושת העצמה בקרב אותו "הקומץ" ויגרום לו להפסיק לחוש עצמו כקורבן ורדוף. כזה שיאפשר לו להסיר את הברדס מראשו, לעמוד באור השמש ולהודות בפה מלא, ללא סייג: "אני אוהב כדורגל. אני אוהב אותך בית"ר" וזה יהיה בסדר וטבעי לגמרי, כי זה רק ספורט, שאנחנו חיים סביבו ואוהבים אותו, ולא צריכים לשנוא ולמות בגללו.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק