4

היטלר שאל: מי זה?

סיפור לשבת: בעוד שבוע תפתח בברלין אליפות העולם באתלטיקה. האם תהיה עוד הפתעה דוגמת ג'ק לובלוק שהדהים את העולם ב-1936? קשה לדעת. אבל זהו ߔסיפור על אחת ההפתעות הגדולות בתולדות הספורט

שבת 08 אוגוסט 2009
אשר גולדברג
 בדיוק בעוד שבוע, עיניהם של חובבי האתלטיקה בעולם, יהיו נשואות לאצטדיון האולימפי בברלין, שם תפתח אליפות העולם באתלטיקה. 

האצטדיון בברלין הוקם על ידי השלטון הנאצי, לקראת אולימפיאדת ברלין 1936, כשהתעמולה של יוזף גבלס, פיארה את דגלי צלב הקרס ואת הפירר אדולף היטלר.

אולימפיאדת ברלין, פיארה את השגי שלוש מדינות הציר: גרמניה הנאצית, איטליה הפאשיסטית ויפן המיליטריסטית.

באולימפיאדה זו השתתפו גם יהודים חסרי גאווה אישית ולאומית, כמו ההונגרים אנדריי קאבוש ואילונה שאכרד, הלנה מאיר בשם גרמניה ואלין פרייס היהודיה האוסטרית.

הסיפור הכי מוכר באולימפיאדה בברלין, שייך לאמריקאי שחום העור ג'סי אוונס, שזכה בארבע מדליות זהב, אל מול עיניו של היטלר, זכיות שניפצו את תאורית עליונות הגזע הארי, שהנאצים רצו להוכיח.

אחד המרוצים הכי דרמטיים ומרתקים, היה המרוץ למרחק של 1500 מטרים. בשבוע הבא ינסו על המסלול בברלין לנפץ את שיא העולם ה۠וכחי של הרץ הענק ממרוקו, הישאם אל גרוז'. ב-1936 למעלה מ-70 אלף צופים מילאו את האצטדיון, כשבתא הכבוד מוקף בפמלייתו, ישב מחוייך ובמצב רוח מרומם, אדולף היטלר.

אוונס

היטלר קיבל הסבר שהמועמד לזכייה בזהב, הוא הרץ האיטלߧי לואיג'י באקאלי, שקיבל ברכה אישית ממוסליני, הדצ'ה האיטלקי.

באקאלי יפה התואר, שרצה להגן על שיוא האולמפי, אותו הוא קבע ארבע שנים קודם לכן בלוס אנג'לס, הלהיב בריצות המוקדמות, ונראה בטוח מול יריביו גלן קניגהאם האמריקאי, אריק גיי השבדי ופיל אדוארۓס הקנדי.

את שאר היריבים על המסלול, וביניהם הרץ עם המספר 467 ג'ק לובלוק, סטודנט לרפואה ניו זילנדי שלמד בלונדון, לא ספרו ולא הכירו בקהל.

זה היה המרוץ הכי מהיר שהכירו בעולם עד אז, והקצב היה פשוט רצחני. במרחק 220 מטר מקו הסיום, הרץ בۢל בגד הספורט השחור עם המספר 467, החל לפתוח את צעדיו. ג'ק לובלוק הניו זילנדי הרזה והמצומק שאב כוחות ודהר קדימה. מספרים שאדולף היטלר שאל את הסובבים אותו: "מי זה הרץ בשחור, הוא גרמני?

לובלוק עצר את השעון על 3.47.8 דקות וקבי שיא עולמי חדש. כӜ ארבעת הרצים שסיימו אחריו, שברו את השיא האולימפי של באקאלי.

כעבור 14 שנים פורסמה בעיתונות הספורט העולמית ידיעה: "Sic transit gloria mundi", כך חולפת תהילת עולם. מה שקרה הוא שאחרי אולימפיאדת ברלין, הפסיק לובלוק לעסוק בספורט הריצה, והפך לרופא. לובלוק חקר את בעיות החינוך הגופני ועסק ברפואת ספורט. ב-1950, בעת ביקור בארה"ב, הוא נפל קורבן לתאונה טראגית, כשנפל או שמא נדחף, אל גלגלי הרכבת התחתית של ניו יורק, ומצא את מותו.

תגובות

טלספורט בפייסבוק