מה אתה רוצה מחיינו, שמיר?

שמו של מאיר שמיר עלה כמועמד לניהול מכבי תל אביב. האוהדים טיפחו תקוות בלי התייחסות מצידו. מצד שני, אוהדי הפועל פ"ת מאשימים דווקא אותו בהדחה מהגביע, ורק שמיר לא מוכן להתבטא בעניין. עד מתי?

יום רביעי 18 מרץ 2009
דורון ברגר

 לפני קצת פחות משנתיים, היה זה רוני מאנה שהצליח לזכות במשך חודשים רבים בפירסום בלי שכמעט עשה דבר חוץ מלדבר. נכון, רוני מאנה דאג לחסות איכותית למכבי ת"א ואף דאג לערבויות, אך חסות יכול כל סוכן טוב להשיג לקבוצת כדורגל וערבות, בידיעה שהכסף יחזור אליו, יכול כל איש עסקים שמבין עניין להמציא.

 וכך, במשך חצי שנה הפך מאנה לכוכב התקשורת הגדול של הכדורגל הישראלי, הוא זכה לפירסום ששווה מיליונים, בלי שנדרש למאמץ מיוחד מלבד תחכום.

 שנתיים לפני זה היה זה ג'קי בן זקן, שהדהים את עולם הכדורגל, לאחר שהתברר כי הוא מועמד לרכוש את הפועל ת"א. הספין המטורף בעניינו של בן זקן הגיע לשיא כשחלק מכלי התקשורת הגדולים ביותר כמו גלי צה"ל וערוץ 10 כבר הצהירו עליו כבעלים הנוכחי של הפועל ת"א. בן זקן זכה להתראיין בכלי התקשורת הגדולים ביותר, וגם כמעט  בכל מוספי השבת, למרות שמי שמכיר את הפרטים יודע שבן זקן לא היה אפילו קרוב לרכוש את האדומים.

 בן זקן ומאנה אוהבים פרסום. רק לפני שבועיים הודה בן זקן שאחת הסיבות שיצא נגד איגוד השופטים היתה שהוא היה מעוניין שהתקשורת תראיין אותו ותשמע את קולו ואת קול מ.ס אשדוד. יש לא מעט כתבים שנופלים בפח, אבל האמת היא שאין כמעט דרך להשתיק את מי שמחפש פירסום ומוכן להשקיע קצת תחכום.

 מאיר שמיר הוא דווקא לא אחד שמחפש פרסום בכל מדיה אפשרית. למען האמת, אני לא זוכר שום ראיון עימו בקולו ואפילו חיפוש בגוגל בארכיון תמונות, מגלה מעט מאוד תמונות של הבעלים של תנובה ואחד מאנשי הביטוח הבולטים בישראל. אולם משום מה שמו של שמיר משתרבב ללא הפסק לשתי קבוצות בולטות בכדורגל הישראלי, למרות שרשמית הוא לא מחזיק בשום תפקיד באף אחד מהן.

 לפני פחות משבועיים זה התחיל בהצהרות של אלכס שניידר שהוא רוצה את שמיר איתו בחברת הניהול וכל מה ששמיר צריך לתת זה כמה מיליונים. שמו של שמיר עלה בכל מקום, אוהדי מכבי ת"א הגיעו אליו למשרד והוא אף נפגש עם אחד מהם. מכבי ת"א הוציאה הודעה רשמית בעניין, תוך מתן דגש לכך שאל שמיר נעשתה פנייה. שמיר הופיע פה, שמיר הופיע שם, השאלה כבר היתה את מי שמיר יביא איתו כנדוניה. הפרשנים ניתחו, הכתבים ניפחו ואף אחד לא שאל את עצמו האם מאיר שמיר באמת מתכוון להשקיע כסף במכבי ת"א.

 אבל המדהים הוא לא בביצועי העיתונאים. המדהים הוא ששמיר נותן, גם בלי לשים אולי לב, יד לכל פיאור שמו. הוא לא מכחיש ולא מאשר. איש לא מספר מה קורה  מאחורי הקלעים.  וקבוצה,  שלה  עשרות אלפי אוהדים, מטפחת תקוות במישהו שבכלל לא מוכן להתייחס לעניין ובכל זאת מוגדר כמושיע.

 ואז הגיע יום רביעי בבוקר. הפועל פ"ת, הקבוצה שהיתה בבעלות רשמית של שמיר במשך קרוב לעשור, הודחה ממשחקי הגביע מול הפועל כפ"ס. שמיר, למי ששכח, עזב רשמית את הפועל פ"ת לפני 4 שנים. לא אמור להיות לו שום קשר למועדון, הוא לא סוכן שחקנים ולא יו"ר של אף קבוצה אחרת. הוא גם לא נושא בשום תפקיד רשמי בהתאחדות לכדורגל, ומלבד תפקידו כיועץ  של שניידר, אין לו שום תפקיד מוגדר בכדורגל הישראלי.

 ולמרות זאת, לפתוח את אתר אוהדי הפועל פ"ת ולא להאמין. האוהדים מכריזים על מחאה. הם לא מוחים נגד שמעון אבו חצירה המחמיצן והחוצפן, לא נגד המאמן אלי מחפוד, לא נגד המנהל המקצועי זאב זלצר ואפילו מרונן אלעד, האוהדים כמעט התייאשו. תמונתו של מי מככבת בראש העמוד? של מאיר שמיר.

 תסמכו על אוהדי הפועל פ"ת, אולי האוהדים האינטליגנטיים ביותר בישראל, שהם יודעים לפחות חלק ממה שהם אומרים. כבר שנים הם מקשרים את שמיר לקבוצתם האהודה. שנים הם טוענים כי שמיר משפיע בדרך זו או אחרת על הנעשה במלאבס. נכון, אין להם הוכחות ושוב נדגיש – שמיר לא מחזיק בשום תפקיד רשמי. אבל, בדיוק כמו במקרה "הטוב" של מכבי ת"א, גם כאן אין הכחשה ואין שום אמירה של שמיר. האם האוהדים מבלבלים את המוח? או שאולי כל כך הרבה אנשים לא טועים?

 מאיר שמיר ערך בשנים האחרונות מספר מצומצם מאוד של ראיונות לכלי התקשורת הכתובה (שוב איני זוכר שום ראיון שלו בקולו באחד מאמצעי התקשורת האלקטרוניים). הוא דיבר על הטענות שקושרות את שמו לרכישת השטח של איצטדיון הפועל פ"ת ועל חוסר ההצלחה שלו במלאבס. אבל עכשיו מגיע רגע נוסף בו שמיר חייב לומר את דברו. שתי קבוצות בליגת העל, עם מספר אוהדים כולל של לפחות 100 אלף, שישית מאוהדי ליגת העל, מחכה למוצא פיו.

 ואם שמיר לא רוצה שיתייחסו אליו בעתיד ברמת הזילזול שחלק מאנשי התקשורת מתייחסים לטיפוסים כמו רוני מאנה, זה הזמן שלו להסביר מה הוא רוצה מחיינו בכלל.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק