הוא יבנה שם אימפריה

ערן קוליק, כוכב העבר של מכבי הרצליה, הוביל את בני סכנין לרבע גמר הגביע והוכיח שיש חיים נורמאליים אחרי אייל לחמן. הקולגות מפרגנות, אם כי מתברר שלא כולם חושבים שיש לו השפעה כל כך גדולה

יום חמישי 19 מרץ 2009
שלמה חסיד

 ערן קוליק,  מאמן בני סכנין, הצליח במשחק הבכורה שלו לחולל את אחת ההפתעות  הגדולות במחזור שמינית גמר הגביע, כשהדיח את בני יהודה מצמרת הטבלה, תוך הפגנת עליונות ברורה, הגם שהמשחק נערך בבלומפילד.

קוליק, מורה לחינוך גופני מתיכון אליאנס  בתל אביב, ומלך השערים של מכבי הרצליה בכל הזמנים (95 שערים), נותן הרצאות למאמנים בקורס המיוחד המכשיר אותם בוינגייט. עכשיו גם לו יש הזדמנות לשחק אותה במגרש של הגדולים ובקרוב נדע אם ההזדמנות שקיבל,  תיהפך לסיפור הצלחה.

קוליק אימן בשנים האחרונות בעיקר בליגה השנייה.  את העונה הנוכחית הוא פתח ללא קבוצה עד שהחליף את גיל לנדאו כמאמן בני לוד.

אבו סובחי, יו"ר בני לוד, קבוצתו הקודמת, מפרגן: "למרות שקוליק יצא איתי לא בסדר כשלפני חודשיים פתאום לקח את הרגליים וברח, בגלל שדברים לא נראו לו, הרי שביום שקיבלתי טלפון מאבו סלאח, יו"ר סכנין, שביקש ממני חוות דעת עליו, המלצתי עליו בחום. צריך להיות בנאדם, ואני יודע שחלומו הגדול של קוליק זה לאמן בליגת העל. אז אמרתי לאבו סובחי שאני אחראי, ושאם הם ייתנו לקוליק לעבוד לא רק שהוא ישאיר אותם בליגה,  הוא יבנה שם אימפריה. אני שמח שצדקתי, ועוד יותר מבסוט שכבר במשחק הראשון שלו קוליק ניצח את הקבוצה של משה דמאיו".

אלון קייטלמן, מנהל הפועל רעננה, עבד במשך שנים רבות עם קוליק, והוא מפרגן לו: "יש לי רק מלים טובות עליו. הוא אדם ענייני, טוב לב, שמחנך שחקנים על ערכי הספורט, דבר שהוא עושה גם עם התלמידים שלו בבית הספר. כל חייו הוא רצה לאמן בליגת העל ואני חושב שזה מגיע לו. קוליק הוא אדם מבוגר, שכבר עבר הרבה בחיים ואין לי ספק שעל מגרש הכדורגל הוא צבר חוויות שיכולות לשים אותו בשורה הראשונה של המאמנים. הוא טקטיקן גדול, מעביר אימונים בצורה מבריקה, אחד שמבין היטב את המשחק ואין לי ספק שהניצחון על בני יהודה זו רק יריית הפתיחה של הקריירה שלו כמאמן. עוד ישמעו עליו, וככל שיעבור הזמן פחות יזלזלו".

עוד אחד שמכיר היטב את הליגה השנייה הוא אריאל שיימן, הבעלים של מכבי הרצליה, שחווה עבודה עם לא מעט מאמנים בלאומית: "לא יצא לי לעבוד איתו, אבל הייתי במשחק שלו מול בני יהודה ואני יכול לומר שכל הכבוד לו על הניצחון. רק מי שלא ראה את המשחק יכול היה להיות מופתע מהתוצאה, שאני מתאר לעצמי שהפילה בפח הרבה מהמרים של הווינר. קוליק הוא מלך השערים של מכבי הרצליה בכל הזמנים ואולי בעתיד ייצא לנו עוד לעבוד ביחד. בינתיים אני מאחל לו המון בהצלחה. לא הופתעתי כשמינו אותו לבני סכנין כי מי שמכיר את הליגה הלאומית יודע שמסתובבים שם לא מעט בעלי מקצוע טובים בתחום האימון שרק מחכים להזדמנות שלהם. שנה הבאה כשהליגה תגדל כולם יתוודעו אליהם ויבינו שלא חובה להיות שחקן עבר גדול בשביל להפוך למאמן מצליח".


יניב לוזון, שחקן סכנין מסכם את המפרגנים: "מאז שקוליק הגיע זו סכנין אחרת. אנחנו משחקים כדורגל חיובי, עושים את כל מה שהוא מטיל עלינו והשינוי פשוט עצום. הפריסה הטאקטית, הרמה באימונים וכל הגישה שלו אומרת שמדובר בבעל מקצוע מהשורה הראשונה. אני מאוד שמח שיצא לי לעבוד איתו והניצחון בגביע לא בא סתם, אלא תוצאה של השינוי העמוק שחל בקבוצה מאז שהוא הצטרף".

הליגה הלאומית היא ליגה שופעת במאמנים מהדרג השני שעורכים ביניהם לא פעם סבב כיסאות מוסיקליים, מה שגורם לחוסר פרגון בין הסובבים. קחו למשל את לופא קדוש, שכל כך רוצה לאמן בליגת העל, ולא מצא מלים טובות להגיד על הקולגה שלו: "מספיק לבלבל את המוח עם סיפורים", הוא נפנף אותנו כשביקשנו ממנו תגובה על קוליק. "כל יום ממציאים פה פטנט אחר. הכדורגל משחק פשוט, שכל אחד מבין. אין פה עניין של מאמן טוב או לא טוב. יש שחקנים טובים ושחקנים לא טובים. כשהשחקנים טובים המאמן נהיה בעל מקצוע מוערך, וכשהם לא טובים אז פתאום הוא התעייף או שכח לאמן או שהוא חרטטן. כבר אימנתי כמה פעמים נגד קוליק, אבל אין לי מה לומר עליו כי לא הוא שיחק נגדי, אלא הייתה זו הקבוצה שלו מול הקבוצה שלי".

המאמן מישל דיין מסכים: "אני מכיר את קוליק ושיחקתי מול הקבוצות שלו, אבל קשה לי לומר עליו משהו מסוים כמאמן. אם היית שואל אותי מה חוות דעתי על שחקן מסוים שראיתי הייתי יכול לומר. אבל מאמן? כמה הוא כבר יכול להשפיע על מהלך המשחק? הרבה פחות ממה שאנשים חושבים בטעות".

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק