זה באמת היה הזמן לסלוח

סמואל יבואה ידע כמה עבירות משמעת בהפועל כפ"ס, באחת הפעמים הוא סיפר כי נעקץ על ידי יתוש ונאלץ לנוח. ובכל זאת, אנשי הכדורגל משוכנעים: על ההיעדרות האחרונה לא היה צריך להעניש אותו

יום ראשון 22 מרץ 2009
שלמה חסיד

 פרשת סמואל יבואה הסתיימה בקול ענות חלושה כשראשי הפועל תל אביב החליטו להבליג על הברזתו מהמשחקים המכריעים מול מכבי חיפה בגביע ובית"ר ירושלים בליגה.

בשבת, בבלומפילד, מול בני יהודה, יבואה כבר פתח בהרכב. אלי גוטמן נחשב בדרך כלל מאמן פדנט, אולם כאן הוא התגלה כחנון ורחום. אז האם היה מותר לוותר לסמואל? כנראה שכן.

יבואה ידע בימים בהפועל כפר סבא אל מעט בעיות משמעת. בכפר סבא מספרים שכמעט אף פעם הוא לא חזר בזמן מהחופש. היו לו כל מיני תירוצים מוזרים. עיתונאי ותיק שסיקר את הקבוצה נזכר: "יום אחד הוא סיפר  שיתוש עקץ אותו באפריקה, הוא נדבק במלאריה ובקיצור – הוא לא יכול להתאמן וצריך שבוע חופש. אני לא חושב שאלי טביב או גבי קצרה הופתעו מהסיפור הזה, שאולי הפתיע את יתר אנשי הפועל תל אביב. יכול מאוד להיות שהוא היה בלוויה, אבל ברור שהוא נהג בחוסר אחריות. בכל מקרה זה יבואה, ואולי אם פעם אחת הוא יקבל עונש הוא ילמד שהוא לא מעל הקבוצה".

פסיכולוג הספורט, שרגא שדה, עובד מדי פעם בשירות הפועל ת"א. שדה מסביר: "חבל מאוד שלא היה קשר בין יבואה להפועל בזמן שהוא שהה בחו"ל, כדי שהוא יוכל לעדכן אותם במתרחש. עוד חבל שהיו התבטאויות מצד הפועל שהם הולכים להעניש אותו, עוד לפני שהם בדקו את הנושא לאשורו. מבחינתי, מותר לאחר במקרה כזה, וכן צריך להקל בעונשו, כי זה בלי ספק מקרה טראגי שמשפיע לרעה על המצב הנפשי".

אבל איפה ההרתעה לגבי שאר השחקנים?

"במצב כזה, גם שאר השחקנים יבינו את המאמן שנהג כבית הלל במקרה הזה, כי מדובר במקרה מיוחד מבחינה רגשית".

איצ'ה מנחם, יו"ר ההתאחדות לשעבר, הוא שחקן עבר של הפועל ומקורב לעניינים במועדון האדום: "ידוע לי שגוטמן כעס מאוד על יבואה, ושקל צעדים מרחיקי לכת. ואם הוא החליט בסוף לוותר לו, כנראה שהיו ליבואה הוכחות חותכות לגבי צדקתו. זה למרות שאני לא הבנתי מה בדיוק קרה פה. הרי אמא שלו מתה לפני חודשיים, אז למה עכשיו נערכה ההלוויה? אבל אני לא יודע מה המנהג בגאנה וכאן הכול יכול להיות. הפועל בטח עשתה שיקול שצריך את יבואה במגרש בכושר טוב, ואני שמח שזה נפתר וירד מסדר היום".

החשש של האדומים היה גם מיחס האוהדים שעלולים לכעוס על השחקן שנעלם ברגע האמת. אלא שגם האוהדים אל זעמו. 

הנרי אלקבץ, מאוהדיה השרופים של הפועל, אמר: "זה מוצדק לחלוטין להבליג במקרה הזה. זו טרגדיה גדולה מאוד לאבד אם, וכל בנאדם אחר היה צריך כמה ימים בשביל לצאת מזה. טוב עשה אלי גוטמן שהפעיל את חוק ההיגיון והוציא את יבואה חלק, כי ככה צריך להתנהג במקרה הזה".

גם אריה בז'רנו, שוער העבר האגדי של הפועל, מצדד ביבואה: "אין ויכוח על כך שאמא שלו נפטרה, זה דבר שאי אפשר להתעלם ממנו. שמעתי הרבה סיפורים שהוא לא הלך להלוויה, שהוא בכלל לא היה בגאנה ועוד כהנה וכהנה גרסאות, אבל אף אחד לא יכול לערער על כך שאמא שלו נפטרה לפני מספר שבועות".

ובכל זאת הבן אדם נעלם בשוע מאוד קריטי

"אני חושב שבמקרה הזה, לפנים משורת הדין, אפשר להתחשב בבנאדם, כי אתה לא יודע עד כמה עמוק הוא לקח את זה ללב וטוב במקרה הזה לאפשר לו כמה ימי התאוששות, שיחזור יותר נקי ושלם".

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק