מגעיל. בושה, חרפה

אלה הביטויים שאמרו חלק משחקני העבר בעקבות ההחלטה שלא להושיב את עודד מכנס ביציע הפלטיניום של מכבי נתניה. דניאל יאמר מבהיר: נתנו לו הרבה כבוד. קצת מוזר לי ששחקן עבר הולך נגד המועדון ופוגע בו

יום רביעי 25 מרץ 2009
שלמה חסיד

ביום ראשון התרחשה בתא הפלטיניום של מכבי נתניה תקרית מביכה, כשעודד מכנס, tאחד מגדולי שחקני נתניה בכל הזמנים, ונכס צאן ברזל של הכדורגל הישראלי, לא הורשה להיכנס לתא, בהוראת הנהלת מכבי נתניה. 

הקבוצה לא הסתפקה בטקס ההשפלה הפומבי של הכוכב ודניאל יאמר, בעלי הקבוצה, אף יצא נגדו בתקשורת וטען כי הוא פוגע במכבי נתניה. 

הפרטים המדויקים אינם ידועים, אך נראה כי הסיבה לזעם מצד יאמר הוא שיתוף הפעולה בין מכנס לבית"ר נס טוברוק, שיתוף פעולה שמרגיז חלק מראשי הנהלת מכבי נתניה.

ולמרות זאת, נראה כי להשפיל כך את מכנס, זה קצת מעבר לסביר.  שאלנו מספר כוכבי עבר גדולים בכדורגל הישראלי מה דעתם על האירוע.

אורי מלמיליאן, כוכב עבר שאף אימן את מכבי נתניה מתבייש: "אני חושב שזו בושה וחרפה למכבי נתניה, ובכלל לכדורגל הישראלי, שאירוע כזה מתרחש. אני לא מבין מה עודד מכנס בכלל מחפש במקום שלא רוצים אותו. הוא לא צריך להיות שם בכלל. אני חושב שהעובדה שאנשים כמוהו לא מורשים להיכנס לתא הכבוד של קבוצתם מספיקה בשביל להרחיק אוהדים מהכדורגל שלנו, וילדים שרוצים להיות שחקני כדורגל ורואים דבר כזה ואומרים לעצמם 'בשביל מה בכלל להיות שחקנים, אם זה היחס שמקבלים שחקני עבר גדולים'".

גם איל ברקוביץ' שפירשן את המשחק בערוץ 10, זועם: "כבר התבטאתי אחרי המשחק ואמרתי שעודד מכנס צריך להיות בתא הכבוד, הרבה לפני דניאל יאמר. מכנס הוא סמל של מכבי נתניה, כוכב נערץ שדורות גדלו על ההערצה אליו. שהוא לא יזכה להיכנס לתא הכבוד במגרש בנתניה? זה לא יאומן".

יש קבוצות שניסו ללמוד בעבר מהלקח. ראשי הפועל תל אכיב, למשל,  החליטו לפני עשור להעניק כרטיס לכל החיים לתא הכבוד ל-20 השחקנים הגדולים בכל הזמנים. את הפרוייקט ניהל איצ'ה מנחם. 20 השחקנים זכו לכבוד שנלקח מהם מספר שנים אחרי. אגב, על 19 שחקנים של הפועל לא הייתה מחלוקת. רק על אחד, קראו לו איצ'ה מנחם.

ההתאחדות לכדורגל נוהגת להעניק כרטיסים לשחקני עבר כאשר המיקום נקבע על פי מספר ההופעות, וכך, אף שחקן כמעט לא זוכה לשבת ביציע הכבוד הראשי והחלק הארי של השחקנים שצברו בין 30 ל-50 הופעות יושב ביציעים הרגילים.

קפטן העבר של נבחרת ישראל ניר קלינגר: "מצער מאוד שאירוע כזה קורה, אבל זה לא מפתיע. אני לא רוצה לדבר על הנושא יותר מדי, כי אין לי אשליות שמשהו ישתנה בעקבות הדברים האלה, כי ככה זה לצערי בכדורגל הישראלי. אני קורא לאנשים שמנהלים את הקבוצות לעשות חשבון נפש איך קורה אירוע כזה".

כוכב העבר של הפועל תל אביב, אלי "קוקוס" כהן: "הכדורגל שלנו מגעיל ומקולקל. הכול פה נקבע לפי אינטרס, ואם עודד מכנס לא הורשה להיכנס לתא, ברור לי שמישהו שם לא רוצה אותו, כי זה יהיה מצחיק לטעון שלמכנס לא מגיע להיכנס לשם. אני חושב שריח רע מאוד עולה מזה, וחבל שקבוצה מכובדת כמו נתניה לא יודעת לתת כבוד לאחד השחקנים הכי גדולים שהיו פה בכדורגל שלנו".

באירופה, כמובן המצב שונה. רוני רוזנטל שחי עד היום באנגליה מספר: "באנגליה דבר כזה לא היה קורה בחיים. אם קני דלגליש ירצה לבוא לאנפילד לראות משחק, הוא ייצור קשר וכרטיס יחכה לו עם מעטפה במקום מסודר, עם הזמנה לכל הפינוקים שמסביב. אבל באנגליה זה משהו אחר לגמרי, והיחס שם לשחקני עבר הוא נהדר. אני למשל מקבל פנסיה מליברפול על התקופה ששיחקתי שם, שזה דבר שאין ולצערי גם לא יהיה בארץ. כנראה שיש לנו הרבה מה ללמוד".

והכוכב השלישי הגדול בכל הזמנים של מכבי נתניה, שלום תקווה, מסכם בצער: "חבל על המילים. היום אני מנותק מהכדורגל שלנו, בין היתר בגלל אירועים כאלה".   

הבעלים של המועדון, דניאל יאמר, אמר לאחר המקרה: "החלטנו כי כל שחקני העבר המפוארים האלו ישבו במשחקי הבית ביציע הכבוד שלנו. יציע הכבוד שלנו הוא האופציה השנייה הכי טובה שאנחנו יכולים לתת לשחקני העבר. הלוואי ויכולנו לתת לכל שחקני העבר את האפשרות לשבת ביציע הפלטיניום, אבל כידוע מדובר ביציע עם מספר קטן מאוד של מקומות שבו יושבים ספונסרים ותורמים נכבדים למועדון". 

יאמר מוסיף: "אם היינו צריכים להכניס את כל שחקני העבר ליציע הפלטיניום לא היה לנו מקום לאחרים, ולכן החלטנו להושיב אותם ביציע הכבוד.  למרות זאת, כאשר עודד מכנס היה מגיע מעת לעת ליציע הפלטיניום הוא התקבל שם בברכה וישב מתחת ליציע. פעמים רבות פנו אלינו שחקני עבר אחרים ושאלו מה ההבדל בינו לבנם ומדוע רק הוא יושב שם ולא אחרים. למרות זאת נתנו לו הרבה כבוד כאשר התאפשר לנו. קצת מוזר לי ששחקן עבר הולך נגד המועדון ופוגע בו. עודד לא שונה משאר שחקני העבר שגם רוצים להיות שם. קיבלנו בתדהמה את העובדה כי ציין בפני התקשורת שנעלב, דבר זה אינו מתאים לשחקן כמו עודד מכנס. עודד רצוי מאוד במכבי נתניה אבל בהתנהגותו הוא פגע במועדון".

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק