כחול ולבן, הצבע שלי (ושלהם)

מאז מלחמות המכבים ועד ימינו-אנו, היריבות היוונית-ישראלית היא רבת שנים. הפעם היריבות עוברת לכר הדשא ויש צורך לפזר את עננת המלחמה בצורה שפויה ולראות מה חושבים על עצמם ועלינו, האוהדים היוונים

יום שישי 27 מרץ 2009
אור בס

 בשבועות האחרונים, תודעת אוהדי הכדורגל הישראלי מופגזת בעשרות דיווחים וטורי דעה שונים מאנשי מקצוע ועיתונאים, שמופיעים בכלי התקשורת הישראלית ומכינים אותנו לקראת המשחק הבית הגורלי מול יוון בשבת הקרובה. כל זה טוב ויפה, אבל נדמה, כי ישנה חומה גדולה של חוסר ידיעה, שמפרידה בין שני העמים, עוד מימי מלחמות המכבים ביוונים (בכלל סורים, אבל לא עקרוני).

הקרבה התרבותית בין שני העמים השכנים ידועה לכל: המוזיקה היוונית אהודה בישראל לא פחות ממולדתה, השמש הים תיכונית, המזג החם של הישראלים והיוונים המיוזעים והעצבניים, גאווה לאומית בעבר הרחוק של שני העמים, בתור מי שהביאו לעולם את האפוסים הגדולים בהיסטוריה והגות הדעת בה אנו משתמשים עד היום (מספיק לומר "סוקרטס" ו-"רבי עקיבא אמר..." וכבר נשמע חכמים יותר), ובעיקר-פרובינציאליות קשה מול אירופה, באופן שעוד גורם לנו להתרגש מכל תחרות אירוויזיון וניצחון ספורטיבי.

מבדיקה מקיפה ברחבי המרחב הקיברנטי נראה כי אוהדי שתי הנבחרות לא ממש מכירים את יריבותיהן, והדיון נוטה להיגרר לקיצוניות מביכה, בין אופוריה מוחלטת לפסימיזם מוחשי, שכן, הן אוהדי הכדורגל הישראלי והן אוהדי הכדורגל היווני, טוענים כי נבחרתם חזקה או חלשה יותר מיריבתה, ולבטח אין שוויון כוחות בין שתי הנבחרות (מה שבפועל הוא המציאות). על כן, כמחווה ליוון, ערש הדמוקרטיה, ולעם היווני, שלעיתים נדמה שאם רק לא היו כאן מלחמות, היינו בדיוק כמוהו: מבלים בטברנות, לוגמים אוזו ורוקדים לצלילי הרמבטיקו. הרי לכם- נבחרת ישראל ונבחרת יוון דרך עיני האוהדים היווניים.

הציוניים מול האנרכיסטים

כמי שהביאו לעולם את הפוליטיקה והדיפלומטיה (הידעתם שיוונית הייתה השפה הנהוגה בקרב דיפלומטים עד המאה ה-19, כשהוחלפה בצרפתית ואח"כ באנגלית?), היוונים לא טומנים ידם בצלחת ומעורבים באופן פעיל מאוד בפוליטיקה הפנימית והעולמית. יוון מהווה באופן מסורתי, בית לחלק מארגוני השמאל הקיצוני החזקים ביותר באירופה, כשהתנגשויות אלימות במיוחד בין קבוצות אנרכיסטיות וארגוני סטודנטים לבין משטרת יוון היא דבר שבשגרה. נטייתו הפוליטית של העם היווני לאגף השמאלי וריבוי מהגרים ממוצא פלשתיני, הפכה את יוון למוקד לפעילות אנטי-ציונית ופרו-פלשתינית, וההתבטאויות של אוהדי הכדורגל נוגעות גם בנושא זה באופן שאינו משתמע לשני פנים: "צריך לנצח אותם למען פלשתין", ו-"נקווה שאירן תנצח אותם לפנינו", או "שיזדיינו היהודים\ישראלים". אף על פי כן, התבטאויות שכאלו זוכות גם לגינוי בקרב חלק מן האוהדים, אם כי כולם מסכימים שלנוכח מיעוט הצופים במשחקי הנבחרת היוונית, כמה דגלי פלשתין ביציע "לא יזיקו". בכל מקרה, איש בנבחרת ישראל לא יכול לצפות לקבלת פנים אוהדת בכרתים.

מחממי ספסלים

הישגיה הספורטיביים של יוון בשנים האחרונות (הזכייה באליפויות אירופה בכדורגל ובכדורסל, הישגי המועדונים באירופה והאירוח המוצלח של המשחקים האולימפיים ב-2004), זקפו את קומתם של יוונים רבים, ובעוד בפורומים רבים ניטשים קרבות מילוליים בין אוהדי ישראל ויוון, המנסים להוכיח מי הנבחרת הטובה יותר (לדוגמא- טיעון ישראלי מוחץ: "לנו יש את גיא אסולין בברצלונה" התגובה היוונית ההולמת: "הירגע, הוא רק בברצלונה ב'"). אבל המציאות שמתגלה מקריאת הפורומים היווניים מגלה צד אחר ומודחק: ישנם אוהדים יווניים שבאמת מפחדים מאיתנו. חוסר הביטחון בקרב אוהדי מי שהייתה רק לפני 5 שנים-אלופת אירופה, עם הליגה העשירה והחזקה, מרקיע שחקים. התצוגה העלובה של יוון באליפות אירופה האחרונה, הובילה להתעניינות פחותה בנבחרת וההפסד לשוויץ רק חיזק מגמה זאת. באופן טבעי, מגמה זאת הלכה והחריפה לאחר התצוגות האחרונות בליברפול של יוסי בניון, כוכב הנבחרת הישראלית: "אם בניון ישחק, אנחנו עלולים להיות מובסים בקלות" טוען אוהד אחד, שגרר אחריו תגובות נזעמות רבות שטענו בתוקף כי "בניון הוא שחקן טוב, אבל לא כוכב בינלאומי. מעבר לכך, הוא כבר זקן".

מעבר לכך, נדמה כי הבורות במחנה היווני גדולה לפחות כמו במחנה הישראלי. האם אתם מכירים את שוער הנבחרת- "ניר נתבינוביץ'?", או צמד המגנים של מכבי נתניה- "קלמי סבה ובן נטגיאן דנח (דדי בן דיין?), וכמובן איך ניתן לשכוח את הצעירים- "דאנה מאורי" מקבוצת "בני גחונטה" וחלוצה של קבוצת דה חראפשחאפ ההולנדית, בעל השם המסתורי- "בן סהרה"?. לא, הם לא מתלהבים מבחורינו האמיצים שבתפוצות ("הליגה היוונית טובה בהרבה מהבלגית"), ודאי שלא מהליגה המקומית "המגוחכת" שלנו, למרות שהם כן מכירים את מכבי חיפה (בטוח שאוהדי אולימפיאקוס זוכרים היטב), מכבי ת"א (כדורסל, מן הסתם) וכמובן, האחד והיחיד, יצחק שום.

אך בחדרי חדרים, אוהדי יוון מתוודים על המציאות המרה:  גם יוון לא מרשימה,  גם השחקנים היוונים באירופה מחממים את ספסלי הקבוצות, ישנו מחסור בחלוצים בכושר משחק ובכלל, כולם היו מעדיפים להתכרבל בבית עם שמיכה וכוס שוקו ולצפות במשחקיה של פנאתינייקוס בליגת האלופות. הם מתוודים על החשש מכך שההתקפה היוונית לא תתפקד לנוכח הכושר הגרוע של חלוציהם (גקאס לא משחק בפורטסמות', חריסטאס כנ"ל בלברקוזן), שההגנה הכבדה תסתחרר מול "השחקנים הצעירים והמהירים של ישראל".  בשורה התחתונה, האוהדים מפחדים מכישלון ("הם עלולים להמם אותנו") בשני המשחקים הקרובים, ורואים בהם קריטיים לא פחות מאיתנו. הם באמת מייחלים לתיקו ברמת גן ולניצחון קטן בכרתים (" אני אהיה מאושר מניצחון שכזה" כתב אוהד יווני)

נצחון כחול-לבן

כאמור, קריאת הנעשה בפורומים היווניים מגלה תמונת מצב אמביוולנטית משהו. בין ההתנשאות המובנת מאליה והאופוריה של חלק מן האוהדים (" נביס את ישראל בקלות"), עולים גם קולות רבים של אוהדים, המביעים חשש כן ואמיתי. למרות אלה, ישנן שלוש סוגיות העולות מהדיונים ונתפסות כקונצנזוס בקרב האוהדים: גורל המשחק תלוי הרבה יותר ביוון מאשר בישראל; אסור לזלזל בישראל; "אנחנו יוונים ויוונים אף פעם לא יסכימו על כלום".

עיון בתגובות ובפורומי הכדורגל הישראליים, מעלה תמונת מצב דומה, אם לא זהה, לזו השוררת מהצד השני של הים התיכון: כזו שנגועה בתערובת מאנית-דיפרסית קיצונית של צבעי שחור-ורוד, שבורחת בכל מחיר מן המציאות, שנעה בין הביטחון המופרז בהנחלת תבוסה ליווניים ובין הפחד מספיגת תבוסה שכזו מרגליהם. 

לנוכח כל אלה, אין ספק- גדול הדומה על השונה בשני מחנות האוהדים-ויש להתעלם מן הרעשים החיצוניים, הנגועים ברגשות לאומיים עזים ובגוזמאות ולהכיר במציאות:  נבחרת ישראל הנוכחית באצטדיון ר"ג מלא, היא שוות כוחות לנבחרת היוונית. הנבחרת יכולה וצריכה לנצח את יוון, שאולי עדיפה על הנייר בסגל השחקנים, בניסיון ובעמדת המאמן, אך בהחלט שלא הציגה בפועל יכולת שכזו בשנים האחרונות.

בכל מקרה, לא משנה מה תהיינה התוצאות בשבת וביום רביעי הבא עלינו לטובה, הנקודות יישארו באזורינו ויוענקו לבחורים בכחול-לבן. אם נבחרת ישראל תנצח, יחגגו אוהדיה בטברנות ומועדוני הלילה לצלילי "האורות של פיראוס", ואם לא, הרי שאין מוסיקה המלווה באופן הולם יותר את שברון הלב והאכזבה, כמו אותה מוסיקה מלנכולית תוצרת יוון ולצידה כוסית אוזו (גם ערק זה טוב), בה נוכל להטביע יגוננו, בדיוק באותו האופן שבו היו נוהגים שכנינו, ואם זאת לא אוטופיה ים-תיכונית, מה כן?

צילומים: GETTYIMAGES

 


תגובות

3

טלספורט בפייסבוק