לא הגזמנו?

האם ההיסטריה לפני המשחק מול יוון מוצדקת? מדוע כל משחק של הנבחרת הופך לכזה של להיות או לחדול? ומדוע בעצם אנו מתעקשים לטפח תקוות לפני כל התמודדות. מספר מבינים בתחום מנסים להשיב

שבת 28 מרץ 2009
שלמה חסיד
בימים שלפני משחק הנבחרת מול יוון, העיתונות הישראלית מתעלה על עצמה מבחינת היקף הסיקור לקראת המשחק, כאילו מדובר באירוע בסגנון הביקור הראשון של נשיא מצרים, סאדאת בישראל.

אז נכון, מדובר במשחק קריטי, אבל כזה כבר חווינו רבות. וממה בעצם ההתרגשות הגדולה? מדובר בעוד משחק מוקדמות, כזה שנערך מספר פעמים בשנה, כזה שנערך מאות פעמים בשנה באירופה.

האם הגזמנו?  שאלנו מספר מומחים בתחום, הכיצד והאם ההמולה מוצדקת.

העיתונאי, חיים ברעם בעל טור והוגה דעות מסכים: "אני לא חושב שהסיקור הזה  מוצדק, אבל זה דיי מובן. ככה זה בכל מקום שבו אין כסף - הכדורגל הופך לאופיום להמונים, כך זה גם בטורקיה ומצרים ובהקצנה, גם כמו בארגנטינה בתקופת המיתון הגדול. זה טבעי שיתעסקו וינתחו כל עוד שיש לנו סיכוי להעפיל למונדיאל, סיכוי שלטעמי קיים. מה שקורה פה מזכיר לי את מה שהתרחש ברומא, כשהקיסרים הגישו לעם את הספורט, אחרי שהבינו שהוא זקוק לשעשועים. עדיף שיתעסקו עם המשחק הזה ולא יצאו לעוד מלחמה."

משה דדש, חברו הטוב של דרור קשטן עוד מימי בית"ר ירושלים,  ועסקו ספורט מנוסה: "היה לי ברור שזה מה שיקרה בתקשורת. הכדורגל מאוד פופולארי והתקשורת מבינה שזה מה שמוכר רייטינג. זה כמו מסעדן שמגיש את האוכל שהאנשים רוצים".

אבל לא נמאס כבר מאכזבות?

"לדעתי אפשר לסמוך על הנבחרת שתביא שמחה לעם ישראל ולכן ההמולה מוצדקת".

בענף הכדורסל לא זכור דבר כזה, למרות לא מעט משחקים מכריעים בשנים האחרונות, אבל גם נציג הכדורסל מבין את ההיסטריה. כך המאמן במנוחה, אפי בירנבוים: "אני לא חושב שיש איש שלא רוצה בהצלחת הנבחרת. כולם רוצים שהיא תעפיל למונדיאל. מה שקרה הוא שההגרלה פינקה אותנו וכולם יודעים שאם לא עכשיו, אז זה לא יקרה עוד הרבה שנים. גם במערכות העיתונים מנתחים את המצב ומבינים שיש סיכוי לא רע - מכאן ההיסטריה המוצדקת".

מסכם העיתונאי ארי שמאי: "מה השאלה בכלל? הרכבת ממשלה יש לנו כל יום, אבל כדורגל ובידור זה מה שאנשים רוצים, כמפלט מצרות היום-יום. יוון היא לא נבחרת אנגליה, ספק אם הציבור מכיר את שחקניה, אבל ישראל היא הסיפור".

אבל לא מוגזם לעשות כזה פסטיבל, למשל, מפציעה של שחקן אחד?

" יוסי בניון שייך לטופ האירופי ולדעתי מסוגל בהברקה אחת להביא אותנו למונדיאל. זה טבעי שנתרגש, ההרגשה שלי היא שנגיע למונדיאל ואם זה לא מחייב סיקור תקשורתי נרחב, איני יודע איזה אירוע כן ראוי". 

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק