מאמן אחר? למה?

את מי מעניינות העובדות? העיקר שיש במה להתעסק, לעלות עוד ספקולציה ועוד ניחוש. נמשיך להעלות שמות של מועמדים חדשים לאימון הנבחרת, ורק השחקנים יוצאים זכאים

יום שני 06 אפריל 2009
שלומי לויה

הבון טון ששולט היום ברחוב הספורטיבי אחרי הכישלון מול יוון הוא חיפוש הראש של דרור קשטן. חלק מאותם אנשים שבמשך שנים על גבי שנים קידמו את המועמדות של קשטן לנבחרת ישראל ותהו מדוע קברניטי הנבחרת שמים עליו איקס, ניצבים היום בראש המחנה שדורש שקשטן ישים את המפתחות ויחזור הביתה לכפר-סבא. להם כבר יש מועמדים טובים יותר, אז עשה טובה דרור, ופנה את הדרך כי אתה, שעד לא מזמן היית עבורם המיוחד, הפכת לנטל. אתה מפריע.
המאמן, שנחשב לפני המינוי למי שמכיר את הכדורגל האירופאי טוב מכולם והשיג עם הפועל ת"א הישגים מזהירים באירופה, הפך בעיני רבים למיושן, לא מעודכן ולא רלוונטי. לכל אחד יש מה להגיד על החילופים שלו, על ההרכבים התמוהים (בעיני המבקרים) שהעלה מול היוונים, על המערך שבו שיחקה הנבחרת, על הזימונים ואי הזימונים ועוד שלל ביקורות כרימון. 

מעניין מה היו אומרים אותם תוקעי חצים ומחפשי הגולגולת של קשטן, אם ברק יצחקי היה משכיל להבקיע באחד על אחד מול השוער היווני בר"ג ומעלה את ישראל ליתרון של 1-2. אין לי שום עניין בלשחק בנדמה לי, אבל דבר אחד ברור לי: יכולת מזעזעת של ישראל בצמד המשחקים מול היוונים שהייתה נסכמת לשש נקודות בקופה, הייתה הופכת את קשטן למשיח של הכדורגל הישראלי. הסגידה אליו לא הייתה יודעת גבולות והררי מילים היו נשפכים על כך שבסופו של דבר מה שחשוב זה מבחן התוצאה והמטרה מקדשת את האמצעים. אלא שקשטן לא הצליח לספק את הסחורה, כך שממשיח הוא הפך למשיח שקר. 

יצחקי חזר בסוף השבוע לשכשך במי האפסיים של הליגה הישראלית והשתעשע בהכח ר"ג. שם לא הייתה לו בעיה עם שערים, עקבים וסבסובים. הכל היה נח, רגוע וקל. אלא שברגע האמת, כשהוא היה יכול לעשות פעולה שבאמת משנה משהו בדרך להיסטוריה, הוא גרם לכל מי שראה את המשחק בר"ג ללפות את הראש חזק באכזבה. 

לא, הכישלון של ישראל לא נמצא על הכתפיים של ברק יצחקי, שהוא באמת כישרון גדול ואחד השחקנים הטובים ביותר שצמחו לנו בשנים האחרונות. התיק הזה גם לא נמצא על הכתפיים של בירם כיאל, על הפנדל השטותי דווקא ברגעים מצוינים של הנבחרת בהם נראה היה שהיא קרובה הרבה יותר להבקיע את השער שני ולהפוך את התוצאה מאשר לספוג. יש פה משהו הרבה יותר עמוק והרבה יותר מובנה מאשר לסמן שחקן או שניים כאבות הכישלון ולספק לעצמנו את הקתרזיס.

יש כאלה שחושבים שעל מנת שמשהו ישתנה פה ישראל זקוקה רק למאמן זר בכיר ומאמן כזה עולה הרבה מאד כסף. יכול להיות שמדובר ברעיון שצריך לנסות, אבל סתם בשביל לאתגר את הקופסא, אם באמת מגיעים למסקנה שרוצים להחליף מאמן, מישהו בדק את השם: גיורא שפיגל? 
  
ההחמצה של יצחקי היא הזדמנות טובה לעצור לרגע ולחשוב: אם מהבית הזה, שהוא בית סביר, שלא לומר נח, לכל הדעות, לא נצליח לעלות למונדיאל, אז אולי הבעיה היא דווקא בחומר השחקנים הזה?

אולי החשיבה שהנה, רק נחליף מאמן וכבר נגיע אל הגאולה אין לה על מה להסתמך? אולי הרעיון שהמאמן הוא חזות הכל רק עושה את החיים קלים יותר לשחקנים? קשטן אשם שבן סהר שהיה בזון במשחק הראשון בר"ג לא פגע בכרתים? שחקני הנבחרת צריכים את קשטן כדי לצאת לכסות שחקן שעומד על ה-16 בסיטואציה שהולידה את השער הראשון של היוונים?  

לא שמעתי אף שחקן בסיום צמד המשחקים מול יוון לוקח אחריות ומביט לאמת בלבן של העיניים.  יש כתובת שאותה אפשר לדקור – המאמן, אז למה לא להסתתר מאחורי הקזת הדם שלו? פתאום יש לאותם טאלנטים, אם הדברים נכונים, ביקורת על המאמן שלהם. הם היו עושים את זה, וודאי, טוב יותר.

נטילת אחריות? חשבון נפש עצמי? מה פתאום. העיקר שיוסי, ילד שלי מוצלח, תקע לתקשורת ולקהל שלא יודעים לפרגן. התקשורת והקהל צמאים לפרגן, אבל קשה לעבוד עליהם. הם מבחינתם באים בהמוניהם וכל פעם נותנים לנבחרת עוד צ'אנס, כי אין להם נבחרת אחרת, אבל היא בכל פעם מסבה להם מפח נפש חדש. פרס צריך לתת להם, יוסי, על הדבקות, הנאמנות והאמונה, ולא למתוח עליהם ביקורת, כשהם לא מצליחים להבין איך ישראל לא מצליחה בבית לגבור על נבחרות בינוניות מינוס (בכושרן הנוכחי) כמו שוויץ ויוון. 

אלא שבניגוד לעבר, ערוצי התקשורת משדרים היום ישירות לוריד כדורגל מאירופה במינון גובר וכשקהל רואה איך משוחק המשחק שם, למשל ההצגה של ליברפול שלך נגד ריאל מדריד (ולא חסרות דוגמאות אחרות), ואחרי זה רואים מה מספקת להם הליגה המקומית ומה נותנת להם הנבחרת הלאומית שלהם, הם תוהים אם באמת מדובר באותו משחק.    

הרי אין דור שבו ייצא הכדורגל הישראלי כ"כ הרבה שחקנים לליגות זרות ועדיין זה לא מספיק על מנת לחצות את הרוביקון, ולעשות את זה.   

שני המאמנים הבכירים ביותר בכדורגל הישראלי אימנו את הנבחרת בזה אחר זה ועל כל אחד מהם נזרק במהלך הקדנציה כל כך הרבה בוץ שלא לומר זבל, וזה מעלה המון שאלות ולא מעט תהיות כיצד זה קורה. אולי זה תלוי באופי של החברה הישראלית שאוהבת להמליך מלכים ולהעיף אותם באותה ההתלהבות ואולי גם משהו קורה לאותם מאמנים בהתאם לפתגם הידוע: דברים שרואים מכאן, לא רואים משם ואולי זה שילוב של השניים.   

הרי לא גרנט ולא קשטן שכחו ברגע שלבשו את מדי המאמן של הנבחרת לאמן כדורגל. יתרה מזו, גם בארבעים השנים שחלפו מאז ישראל הצליחה בפעם היחידה בתולדותיה להעפיל למונדיאל עברו בנבחרת מיטב מאמני ישראל (וגם מעט זרים) שבסופו של דבר השיגו בדיוק את אותה תוצאה מצערת ונשארו רק עם  ההסברים, שלא לומר התירוצים. היה כבר מי שאמר: את המנצח לא שואלים אף פעם למה הוא הפסיד.

ייתכן שהאופטימיות של כולנו בנוגע לאפשרות של העפלה לבמה של הגדולים באמת, לא ממש קשורה למציאות. כי אם בוחנים את העובדות באשר לחומר הקיים, הן רחוקות מלהיות מסונכרנות עם אותה אופטימיות.  

מבחינת הכדורגל המקומי: בליגת העל השנה יש אולי עניין ומתח, אבל הרמה די מזעזעת. ארבע קבוצות רצות לאליפות ואף אחת מהן לא תהיה אלופה ראויה לחיקוי. הרבה משחקים בליגה הזו לא ראויים למאכל אדם, אז מאיפה בדיוק נשאבת אותה אמונה שבמשחקים קשים בהרבה יוכלו השחקנים להפגין יכולות שהם לא מצליחים או לא מסוגלים להראות בליגה הסדירה?  

במשחקים האלה ברק יצחקי, וסליחה שאני נטפל אליו, זה רק לשם הדוגמא, מגיע לעשרה מצבים לפעמים במשחק, ואילו במשחקים באירופה מה שעושה את ההבדל זה פעמים רבות היכולת להבקיע מחצי מצב.  

מבחינת היצואנים: רבים משחקני הנבחרת שחצו את הים לא מקבלים דקות בקבוצות שלהם. תמיר כהן וסלים טועמה הן דוגמאות בולטות והירידה במעמד של טל בן חיים ובן סהר מצ'לסי הגדולה לסנדרלנד ולקבוצה עלומה בהולנד יכולים אולי להצביע על הפיחות במעמד של הכדורגלן הישראלי בחו"ל.

אז מה נגיד, מפגרים אבל אופטימיים?

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק