ביינום, כן - וויל ביינום

האם מכבי ת"א פראיירים? וויל ביינום כבש לבבות בדטרויט ונכנס לספרי ההיסטוריה עם שיא מועדון של 26 נקודות ברבע הרביעי ושיא קריירה של 32. וויל ביינום, בנו אודריך ובקרוב גם קרלוס ארויו, למכבי פשוט אין מושג

יום שני 06 אפריל 2009
ליאור מיוחס
אוהדי הפיסטונס נותרו הלילה שמחים, אך מופתעים מאוד, בתום משחק הניצחון 94:107 על שארלוט. דבר אחד אפשר להעיד על אוהדי ה-NBA ככלל ועל אוהדי הפיסטונס בפרט, את הקבוצה שלהם הם מכירים, מכירים טוב, קשה להפתיע אותם - מאוד. הם מכירים כל שחקן מכל זווית, יודעים איזה מהלך שלו מפיל מגינים פעם אחר פעם ויודעים את מי הכי קל לעבור אצלהם.

דווקא אקס מכבי ת"א, וויל ביינום, הצליח להפתיע את דטרויט, את חבריו לקבוצה, את אוהדי קבוצתו ואת התקשורת האמריקאית. כולם חשבו שהם מכירים את הרוסטר של ג'ו דומארס ומייקל קארי ולבטח לא ציפו להפתעה באחד המשחקים האחרונים של העונה הסדירה.

ביינום, שהעביר שנתיים "מאכזבות" אצל הצהובים מנוקיהו, שותף העונה ב-51 משחקים של דטרויט פיסטונס, בהם קלע הגארד 6.2 נקודות למשחק ומסר 2.6 אסיסטים ב-13 דקות בממוצע למשחק.

הלילה נתן ביינום הופעה יוצאת מן הכלל כשעלה מהספסל וב-26 דקות קלע שיא קריירה של 32 נקודות (9\15 מהשדה ו-14\19 מהעונשין), להן הוסיף 7 אסיסטים, 4 ריבאונדים וחטיפה אחת. וויל היה בזון. בדקות הסיום, במשחק חשוב ומכריע לגורל ההשתתפות של הפיסטונס בפלייאוף, הלכו הכחולים-לבנים שוב ושוב לביינום, שתפר מספר סלים קריטיים ברצף, מסר אסיסטים וחדר את ההגנה המתוחכמת של לארי בראון, שלבטח לא הקדיש ולו שנייה לביינום בתדרוך הסקאוטינג.

אפשר להתייחס להצגה של ביינום כארוע חד-פעמי שיכול לקרות לכל שחקן NBA, שהרי לרוב המוחלט של השחקנים בליגה יש את היכולת לקלוע 30+ נקודות בכל ערב נתון. ההבדל הוא, שלרוב זה קורה במשחקי הפסד, משחקים בהם סגל הקבוצה חסר או פשוט במשחקי גארבאג' טיים מול אולמות ריקים.

ביינום עשה זאת מול סל-אאוט מספר מיליון של הפיסטונס, מול 20 אלף פלוס צופים, במשחק סופר חשוב וכשלצידו משחקים שחקנים כמו ריצ'רד המילטון (שירד לחדרי ההלבשה בשלהי המשחק אחרי שספג טכנית שנייה), טיישון פרינס, ראשיד וואלאס, אנטוניו מקדייס וכו', שללא ספק יכולים לתת תצוגות ולקחת משחק על הכתפיים שלהם.

ספק אם הפיסטונס, שהעיפו את אלן אייברסון רק בתחילת השבוע, חשבו שימצאו את הפיתרון בביינום, הם פשוט חשבו שאפילו בלי תחליף - עדיף את אייברסון בחוץ, אבל ללא ספק, איש לא ציפה, כולל ביינום עצמו, להכנס לספרי ההיסטוריה של אחד המועדונים המפוארים שיש ב-NBA.


                            ביינום במדי מכללת ג'ורג'יה טק (Gettyimages)

התצוגה האחרונה של ביינום נכנסה להיסטוריה של הפיסטונס כשיא מועדון של נקודות של שחקן בודד ברבע אחד. להזכירכם, מדובר במועדון ששיחקו בו שחקנים גדולים כמו אייזיאה תומאס, ג'ו דומארס, ביל לאמבייר וגרנט היל, שגם מחזיקים בשיאי המועדון בנתונים אישיים. לשמות האילו מתווסף וויל ביינום - כבוד לוויל.

שאלה מתבקשת: האם הכבוד מיוחס גם למכבי ת"א, לליגה הישראלית ולכדורסל האירופי והתשובה היא - לא!

מכבי ת"א התעללה בוויל ביינום. אמנם היא הימרה ולקחה שחקן צעיר (24) וחסר ניסיון בעיקר בזירה האירופית, אך הקבוצה לא גזרה קופון מקצועי על שחקן. קשה לומר שמכבי ת"א הרוויחה מהשירותים של ביינום ואם שואלים מכביסטים למיניהם, רובם גם יזעפו ויספרו על השחקן שהרס לצהובים - התקפה אחרי התקפה.

אם תשאלו את ביינום, הוא יספר שהשנתיים במכבי היו כמו טירונות בשבילו, קשות ומיגעות, בהן לא פרח, לא נהנה ולבטח לא הגיע להשגים משמעותיים (גם אישיים). ביינום סופסל, קורקע, עבר אימונים אישיים וזכה לקריאות בוז בנוקיהו. היום התקופה הזו נראת אחרת, משתלמת.

אז לא נזרום עם התזה האומרת שיש שחקנים שמסוגלים להצליח רק בזירות מסוימות, כי הם מתאימים או לא מתאימים לאחרת, פשוט נגיד שצריך לדעת איך לתת לשחקן לבוא לידי ביטוי ולא פשוט לזרוק אותו לתוך הבריכה ולצפות למשחה ברמה עולמית.

הסוף הטוב הוא שמכבי ממשיכה ותמשיך לחפש ולחתוך גארדים מובילים ברמה גבוהה ומשל ביינום ובנו אודריך (כן, לו אפילו יש טבעת אליפות עם סן אנטוניו), ישתקף גם על קרלוס ארויו. ביינום ואודריך לקחו ממכבי שכר נאה וגם הרבה ניסיון באיך להתמודד, איך להתמודד עם בתי משפט, תקשורת לוחצת והנהלה מפוצלת. מזל שלפחות צד אחד בסיפור, הצליח לגזור קופון.


תמונות: Gettyimages

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק