נותרו רק הזכרונות

סיפור לשבת: הפועל פ"ת הקבוצה שנוסדה מעט לפני מלחמת העולם השנייה הפכה לקבוצה הראשית בעיר. חמש האליפויות ברציפות "איימו" להפוך אותה לאימפריה, אבל חוץ מזכייה די מקרית בגביע, אוהדיה לא נהנים

שבת 11 אפריל 2009
אשר גולדברג
 אחת הקבוצות שאוהדים ותיקים ממשיכים לספר בנפלאותיה עד היום, בקיבוצים, במושבים ובכל רחבי המדינה היא הפועל פ"ת. במשך כעשור שנים, בין 1955 עד 1964 נחשבה הפועל פ"ת למועדון המוביל בישראל. הפועל פ"ת מעל כולם, כולל מכבי ת"א והפועל ת"א.

לפני 100 שנים נוסדה במושבה, קבוצת מכבי פ"ת, שהיתה קבוצת הכדורגל היחידה באם המושבות. כל בני האיכרים הלכו למועדון מכבי הצעיר, והקבוצה היתה מרכז החיים הספורטיביים והרומנטיים במושבה.

גלי העליה הביאו שחקנים רבים מארצות אירופה לפ"ת, וכבר ב-1926 נעשה ניסיון ראשון להקים קבוצת ספורט נוספת, הפועל פ"ת במושבה. הניסיון נכשל בלחץ של מכבי "אבשלום" פ"ת. ב-1934 הוקם צריף על מגרש חולי ברחוב שפירא, המקום בו ניצב היום בית הספר הס. צמוד לצריף הוכן מגרש כדורגל, וקבוצה בשם הפועל פ"ת החלה בו את דרכה. הקבוצה נרשמה בשנת 1935 לליגה ג', והחלה לאסוף קהל אוהדים שנמנה על מעמד הפועלים.

המהפך החל בשנת 1938, כשמספר גדול של כדורגלנים מפורסמים ממכבי פ"ת, בינהם יהושע שטמפר, יוסף גולדברג, אהרון זילברמן, אריה הופמן, שמואל גלנט ומוריס לאזר, חצו את הכביש ממגרש מכבי פ"ת ברחוב שטמפר, למגרש החדש שהוקם ב-1939 ברחוב אברבנל. אליהם נוספו צעירים כמו קרוסהר, נייפלד, ברלה שונשיין, האחים קופמן, האחים בורובסקי, אורי קרני, מאירמן, הולצמן ואליהו רופא. למאמן הראשון של הקבוצה קראו מוריס לאזר.

גל העליה מאירופה הביא להפועל פ"ת רכש צ'כי אוסטרי, בדמותם של השוער אוטו לודוויג, גרובר, דניאל, וויס, פרומר ופרידלנדר, שיחד עם פורשי מכבי נוספים כמו מתתיהו, כהן, רוזנטל ועמיחי שוהם, החלו במסע לליגה ב' (1940).

שחקנים נוספים, בינהם משה וארון והמאמן המפורסם שמעון לומיק, העלו את הקבוצה לליגה הלאומית בשנת 1942, כשכוכבו של אחד השחקנים הגדולים, מאיר נבנהויז, זרח במועדון. ב-1947 העפילה הפועל פ"ת לחצי גמר גביע ארץ ישראל, אבל נוצחה ע"י בית"ר ת"א 2:0. אחרי קום המדינה, החלה הפועל פ"ת לתפוס תאוצה וגיבשה סביבה אלפי אוהדים, רבים מבני הקיבוצים שהיו באים בשיירות ארוכות לצפות במשחקי הקבוצה בבית ובחוץ. 

בתחילה היה המאמן מוסטה פוליאקוב, שגיבש דור צעיר של שחקנים, בינהם צריך לציין את יעקב ויסוקר, יהודה רביוב, ראובן יפת, נחום סטלמך, ג'רי חלדי וצביקה מרקוס. הם השתלבו לצידם של הוותיקים כמו מתיתיהו כהן, דודו קרמר, ארנסט הירש, שמואל סגל, זכריה, אורי קרני, דב שונשיין, אשר זליקוביץ' וחיים שפירא.

ב-1955 בהדרכתו של המאמן שחקן משה וארון, זכתה הפועל פ"ת בתואר אליפות ראשונה, לפני מכבי ת"א. ב-1956 מונה האנגלי ג'ק גיבונס למאמן הפועל פ"ת, והרעיד הרעיש את המושבה בזכייה בגביע המדינה הראשון כעבור שנה (1957), בניצחון על מכבי יפו, 1:2 משערים של זכריה רצאבי ונחום סטלמך. הפועל פ"ת יצאה באותה שנה תחת המאמן לייזר שפיגל למסע בן 66 יום במזרח הרחוק ובאירופה, מסע שכל מדינת ישראל היתה דרוכה לתוצאות שיגיעו מיפן, בורמה, דרום קוריאה, הונג קונג וסינגפור.

ב-1958 חזר גיבונס להפועל פ"ת וזכה עימה ב-1959 בתואר האליפות. הפועל פ"ת האמינה במאמנים זרים והביאה כעבור שנה את היגוסלבי מינדה יובנוביץ', שזכה בתוך שנתיים (60-61) בשני תארים אליפות נוספים במגרש באברבנל.

הפועל פ"ת היתה אלופה גדולה, אבל באותם שנתיים כשלה פעמיים בניסיון להשיג דאבל, כשנוצחה בגמר הגביע ע"י מכבי ת" 4:3 וע"י הפועל ת"א, 2:1. יובנוביץ' פינה את מקומו להונגרי איגנץ מולנר, שקטף בקלות אליפות רביעית ברציפות ב-1962. הזר הבא על הקווים היה היגוסלבי מילושביץ', שבא - ראה וניצח בעוד אליפות נהדרת של שנת 1963, אליפות חמישית ברציפות, רצף ששום מועדון לא הצליח לשבור אותו עד היום.

ב-1967 עזבה הפועל פ"ת את מגרש האליפויות ברחוב אברבנל ועברה לאורווה. הקבוצה הלכה ואיבדה גובה, איבדה את שחקני הבית ואת האוהדים הוותיקים שממתינים כבר 46 שנים לזכייה בתואר האליפות.

ב-1992, הבלחה דקה כשהפועל פ"ת זכתה עם זאב זלצר, בגביע המדינה השני שלה, אחרי ניצחון על מכבי ת"א 1:3. דור האוהדים הוותיקים והזקנים של שנות ה-50 וה-60, מזיל דמעה על סיפורי הנוסטלגיה, מול הקבוצה בסימן שאלה של היום.


תגובות

b

טלספורט בפייסבוק