ונגר, אולי בפעם האחרונה

לא מעט העונה דובר על כך שהמאמן המיתולוגי של ארסנל בעשור האחרון ולפניו, ארסן ונגר, יעזוב לעבר אתגר חדש. כעת לצרפתי יש הרצון להשיג התואר שעדיין לא הניף כמאמן ראשי - תואר אלוף אירופה

יום חמישי 16 אפריל 2009
אייל כהן

בשנת 1996 נחת בלונדון, מאמן צעיר, שאימן לפני כן באיזור ההזוי על מפת הכדורגל העולמית,
יפן והגיע לארסנל ומאז הכל היסטוריה. ונגר, שחגג באוקטובר האחרון 60 חורפים, העפיל בפעם השנייה בסך הכל לשלב חצי גמר ליגת האלופות, שבו יפגוש את השועל הותיק ויריבו המר באי הבריטי, אלכס פרגסון הסקוטי.

האינטלגנט והג'נטלמן הצרפתי, שנחת בלונדון הקרירה, שינה את פני הכדורגל האנגלי על פניו. תחת השלטון המאסיבי וההגמוניה של אלכס פרגסון ומנצ'סטר יונייטד,  הצליח בקור רוח לקטוף  3 תארי אליפויות בליגה האנגלית פלוס 4 גביעים, עם כוכבים כמו ריי פארלור, עמונאל פטי, מארק אוברמס ואפילו תיירי הנרי שהיה עוד רענן וצעיר על המגרש.

"הפכתי את הבלתי אפשרי לאפשרי" - ציטוט שנחקק לא מעט בקריירת האימון של ונגר באי הבריטי, שהפך את ארסנל למועדון רב תרבותי. האידאולוגיה של ארסנל השתנתה פלאים בתחילת המאה ה-21, בכל הנוגע לשחקנים מקומיים ושחקנים זרים, עם השנים ראינו כיצד יותר ויותר שחקנים מאיזור אפריקה, צרפת, הולנד ורחבי תבל תופסים את המקום בהרכב הראשון על פני התוצר המקומי.

ססק פאבריגס, אלמונייה, פלאמיני (עזב למילאן), סנדרוס (עזב למילאן), גאלאס, נאזרי, אדביור, ואן פרסי, אדוארדו דה סילבה, בנטנדר, הנרי (ברצלונה), אבואה, סונג, סאגנה, ארשבין ועוד רבים וטובים הגיעו לאקדמיה של ארסנל ושינו את פניה.

זו האידאולוגיה והדרך שאותה יזם וקידם ארסן ונגר. קונים בזול ומוכרים ביוקר. כך ארסנל, מועדון שבדרך כלל לא נמצא בטופ של המועדונים העשירים בעולם ועדיין נמצא בחובות עצומים, בונה את עצמו לאט ובשקט תעשייתי. לא עם כוכבים גדולים, אלא עם דרך. בהתחלה לא כולם אהבו את המהלך, רבים הביאו מחאה על כך שונגר החליט להשיל את האנגלים מחוץ לסגל ולמרחב המועדון ולהעדיף על פניו זרים טוטאלים, ובהחלט חוצפה חיובית כאשר האנגלים ידועים ברמת הלאומיות שלהם. 


ונגר והנרי. הנהיג אידאולוגיה חדשה (gettyimages)

למרות הקושי בתפיסה הראשונית, זה אכן עבד לונגר ודיי הפתיע רבים. הכדורגל שארסנל הציגה עם השנים האחרונות, עוד ללא הכוכב הנרי שעזב, הוכיח שהזמן אכן עושה את שלו והסבלנות השתלמה. ארסנל החלה להציג כדורגל מלהיב, איכותי, משוחרר וכמובן  שערים ללא הגבלה. בנוסף, עם המעבר לאיצטדיון האמרויות החדש, הגדילו התותחנים את כמות האוהדים ב-20 אלף יותר מהייבורי ז"ל, מה שעזר ביכולת הפיננסית של הקבוצה.

ונגר, שזרק בשנה האחרונה רמזים על כך שאולי הוא יחפש אתגר חדש במועדון אחר, עדיין נותר התקווה האמיתית להשגת תואר אלוף אירופה  בארסנל. הצרפתי שכל כך חושק בתואר זה , יכול לעשות זאת בדיוק השנה ואולי אף לשחזר את גמר 2006 מול ברצלונה (שניצחה דאז 1:2)

נכון, הסגל לא מרשים כל כך, אבל החיבור בין השחקנים הוא חיבור נהדר ובעל איכויות גבוהות מהצפוי. למרות זאת, ארסנל למודת פציעות העונה ועדיין סוחבת שחקנים שלא כשירים במאת האחוזים, מה שעלול להעמיד את שחקניו של ונגר בעומס חסר תקדים.

ישנה אפשרות שזו תהיה השנה האחרונה של ונגר בלונדון(אומנם חתום עד 2011). מנצ'סטר סיטי והנסיכים מאבו דאבי, כבר הציעו לצרפתי חוזה שמן לעונה הבאה. הכל בהחלט אפשרי ופתוח, 

מתוך 4 הקבוצות שהעפילו לחצי הגמר, ארסנל היא המפתיעה ביותר והפכה לכבשה השחורה של ליגת האלופות, הרבה יגידו שזה בזכות ההגרלה הנוחה שסידרה את ויאריאל החלשה, אבל הנה ראינו כמה עבדה קשה מנצ'סטר יונייטד מול פורטו. 


ונגר ואלכס פרגסון. צמד השועלים הותיקים (gettyimages)

ונגר יכול להפתיע והאמת שדיי מגיע לו. הצרפתי והסקוטי הינם,  המאמנים הכי בכירים שנמצאים כעת במעמד חצי הגמר, אפשר להוסיף את חוס הידיניק לרזומה, אבל כאשר 2 השועלים הותיקים נפגשים זה עם זה, הכל פתוח, מותח ומסקרן כאחד.

ארסנל קבוצה נהדרת עם מאמן צרפתי משולהב שבאמת עושה השתדלות עצומה תחת הנסיבות ותחת האילוצים שישנם. הסבלנות עבור ונגר תמיד משתלמת כפי שהוכיחה את עצמה עד היום הזה. זהו בית חם לונגר, שזוכה לתמיכה גורפת ומועדון אוהדים שרק מתעצם משנה לשנה, יוביל  את ארסנל, בצורה לגיטמית ואף נדרשת, לאלופת אירופה החדשה. 

תמונות: גטי אימג'.

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק