אלנבי תא: רחוב הכדורגל

סיפור לשבת: לאחרונה יצא לאור הספר: "סיפורם של האחים מאיר". כשהעיר ת"א חוגגת מאה שנים להיווסדה, לפניכם סיפורה של קבוצת הכדורגל מרחוב אלנבי שהפכה להפועל ת"א

שבת 18 אפריל 2009
אשר גולדברג

העיר תל אביב חוגגת בימים אלו בהדר, מאה שנים להיווסדה. סיפורים נוסטלגיים על ימים עברו מימי שלטון הטורקים בארץ ישראל, דרך המנדט הבריטי והקמת מדינת ישראל.

אחד הרחובות הראשיים של תל אביב, היה רחוב שראשוני העיר קראו לו" דרך הים". ב-1917 כבש הגנרל האנגלי אדמונד אלנבי את ארץ ישראל וזכה שהרחוב הארוך יקרא על שמו, מאז ועד היום.

האנגלים אהבו כדורגל והקימו מחנות צבא סביבות תל אביב החולית, עליה שיחקו החיילים כדורגל. הקבוצה היחידה בעיר הייתה מכבי ת"א.

ברחוב אלנבי התגוררו מספר משפחות, בבית מספר 45 התגוררה משפחת מאיר, במספר 57 משפחת פוליאקוב. אליהם נוספו חבורת נערים נוספת ביניהם בלטו ליס, ישראלי, בק ,בירמן, בריקר, זוברובסקי, וינקוב, נודלמן וחרל"פ.

הנערים בני ה-14 עד 16, הקימו קבוצת כדורגל וקראו לה אלנבי, על שם הרחוב בו התגוררו. רובם ככולם של הכדורגלנים היו תלמידי "גימנסיה הרצליה". מנהיג החבורה והקבוצה היה מרדכי (מוטקה) מאיר, שאחרי פרישתו מכדורגל הפך לאיש עסקים גדול וזכור כמי שבנה את "מגדל שלום מאיר", על המקום בו ניצבה גימנסיה הרצליה.

לאחרונה יצא לאור הספר "סיפורם של האחים מאיר", שבין דפיו נמצא סיפורה של קבוצת הכדורגל "אלנבי", שהפכה להפועל תל אביב הנוכחית.

בסוף 1924 הצטרפה החבורה למחלקת הנוער של מכבי תל אביב. מי הגיעו לצפות במשחקי אלנבי? מיגרשה של הקבוצה הבוגרת היה על המקום בו ניצב היום "גן מאיר", ברחוב המלך ג'ורג', סמוך למצודת זאב.

נוער מכבי "אלנבי" שיחק בקביעות במשחק מוקדם למשחקי מכבי תל אביב. אלפי צופים העדיפו לראות את הנוער הנפלא, ביניהם בלטו ראש העיר הראשון, מאיר דיזינגוף, והמשוררים חיים נחמן ביאליק, שאול טשרניחובסקי ולצידם המשורר עמנואל הרוסי, שהגיע למשחקים עם פח ומקל. הוא כינה את הנערים "פיצעלעך" (קטנים).

עמנואל הרוסי כתב אז: "ברצונך הפח מושב וכסא של ממש וברצונך כלי לעידוד בועטי הכדור".

ב-1927 אחרי שמכבי ת"א בחרה רק שישה שחקנים לסגל הבוגרים, פרשו שחקני רחוב אלנבי מהמועדון המפואר בארץ ישראל. הם ניסו מזלם באגודת האיגרוף "הגיבור ת"א", אבל פרשו משם ופרסמו בעיתון " דבר" מודעה מפורסמת על הסיבות למהלך. המכתב בתחתית העמוד.

הקבוצה עברה למועדון צעיר שרק נוסד בעיר, הפועל ת"א. הסיכום היה שקבוצת הכדורגל תיקרא "הפועל אלנבי ת"א". אבל בהפועל ת"א אחרי תקופה קצרה, הורידו מעל החולצות האדומות את השם אלנבי.

ב-26 במאי 1928, זכתה הפועל אלנבי ת"א בגביע ארץ ישראל הראשון, כשגברה ב"מגרש התמרים" בעיר על מכבי חשמונאים ירושלים 0:2. השערים נכבשו על ידי שלמה פוליאקוב, אביו של הגשש פולי ז"ל, ונוצ'ה נודלמן. באותה שנה זכתה אלנבי ת"א גם בגביע הלורד מונד וקיימה נשף ענק בבית העם בת"א.

הפועל ת"א של היום כמעט שכחה את הסיפור על נערי רחוב אלנבי, הרחוב הסואן וההומה של תל אביב.

המכתב אותו פרסמו השחקנים:


תגובות

2

טלספורט בפייסבוק