הוא עוד ישוב?

אחרי ששלט ללא עוררין בטניס העולמי, רוז'ה פדרר כבר מזמן לא הטניסאי מספר 1. האם הפנומן יחזור להיות מה שהיה לפני שנתיים ושלוש? ליוני ארליך אין ספק: "אין פה שאלה בכלל, כמה חודשים והוא ישוב להיות מס' 1"

יום שלישי 21 אפריל 2009
שלמה חסיד

רוז'ה פדרר נחשב במשך שנים לטניסאי הטוב בעולם ורבים ניבאו לו שיהיה הגדול בכל הזמנים. אולם בשנה האחרונה חלה דעיכה גדולה ביכולת של פדרר והשוויצרי ראה איך רפאל נדאל הספרדי, חולף על פניו בפיסגת הדירוג העולמי ונוטל ממנו את התואר הלא רשמי: "הטניסאי הטוב בעולם".

בתחילת השנה הפסיד פדרר בגמר אליפות אוסטרליה הפתוחה לרפאל נדאל אחרי 5 מערכות . ההפסד ההוא מנע ממנו להשוות את שיא הזכיות של פיט סמפארס בתארי גראנד סלאם. פדרר לקח אז קשה את ההפסד, הוא מירר בבכי ונראה היה שבור.

בחצי גמר טורניר אינדיאן וולס מסבב המאסטרס העולמי הוא הפסיד לאנדי מארי. אבל לשיא שלילי הגיעו הדברים בשבוע שעבר.  פדרר הודח כבר בשלב שמינית גמר טורניר מונטה קרלו, לאחר שהפסיד 6:4, 7:5 מול סטאנילס וואוורינקה, שבמקרה גם שוויצרי

השאלה האם פדרר יוכל לחזור ולהיות שוב הטניסאי הטוב בעולם, השוויצרי שכולם הביטו על הטניס שלו בהערצה. בעולם הטניס מתרבים סימני השאלה לגבי פדרר והסיכוי שלו לחזור למקום הראשון בעולם.

אילנה ברגר, מומחית לטניס אמרה: "זה שבנאדם עובר שנה אחת קשה, לא אומר שום דבר. נכון הוא הפסיד כמה פעמים, הוא התחתן ונולד לו ילד, אבל הוא רק בן 27 וחצי והוא רחוק מלהיגמר. הוא אולי לא יחזור להיות מה שהיה לפני שנתיים שלוש אבל זה לא נגמר. עוברת עליו תקופה לא קלה, הוא לא רגיל להילחם על מקומו אבל יש לו אתגר להוכיח שהוא לא במקרה שלט בעולם הטניס". 

אפשר לסכם את הקריירה שלו?

"יש לו עוד שנתיים שלוש טובות לתת, אני לא יודעת אם הוא יחזור למקום הראשון בעולם, אבל לפחות בשלישייה הראשונה הוא יהיה."

צביקה שרף, הידוע כפסיכולוג לא קטן בתחום האימון אמר: "בעיקרון פדרר יכול לחזור להיות מה שהיה, אבל זה דורש אהבה ואלמנטים בפאן הפסיכולוגי. צריך לברר עד כמה הוא רעב להצלחה, מי האנשים שסובבים אותו ומממנים אותו והאם אלו שהביאו אותו לצמרת, יכולים לחזור איתו לשם, אולי הוא צריך להחליף מאמנים, גם זה יכול להיות".


                                פדרר, סופו של עידן? (Gettyimages)

לישראל לא היו אף פעם טניסאים הטופ העולמי, אבל היו כמה שקרובים מאוד לטופ ובראשם עמוס מנסדרוף שמכיר היטב את חייהם של הטניסאים. מנסדורף מנסה להעריך: "קשה לדעת אם פדרר יכול לחזור לעצמו. סטטיסטית כל מי שהיה בטופ העולמי עשה את זה חמש שנים, חוץ מסאמפרס שהחזיק שנה יותר. הבעיה של פדרר מנטאלית כי עדיין הוא הטניסאי מספר אחד בעולם. בעיקרון אם הוא יצליח להביא את עצמו לרמת מוטיבציה ורמה פיסית גבוהה, הוא יחזור להיות מספר 1 בעולם כי שהוא רוצה אי אפשר לעצור אותו".

אחד שמכיר את פדרר מעט יותר מקרוב הוא יוני ארליך שמשוכנע ביכולתו של השוויצרי ומסכם: "אין פה בכלל שאלה, פדרר יחזור תוך כמה חודשים למקום הראשון בעולם. אני מאוד אוהב את הטניס שלו, אין בכלל ספק שהוא רחוק מלהגיד את המילה האחרונה".

אבל הוא בנסיגה כבר שנה

"כל אדם בחיים יש עליות וירידות וכל ירידה מובילה לעלייה. הוא אחד הספורטאים הגדולים בעולם, היה ויישאר ובהחלט אי אפשר לומר שהוא גמר את הסיפור". 

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק