הזיכרון על המכביסט הגבוה

בין שלל הסיפורים שהשתמרו על קורות העם היהודי בשואה, נותרו גם סיפורים קטנים, משפחתיים, שביטאו עולם שלם שאבד במלחמה. זהו סיפורו של אתלט מאגודת מכבי ורשה, שנשזר בסיפור הטראגי של יהדות פולין

יום שני 02 מאי 2011
אור בס

 מדהים איך הזמן משטה בנו. הזיכרונות שהיו צרובים עמוק במוחנו כמו שוחות קרב, גוועו עם השנים ולעיתים נשכחו כליל. באותה המידה, גם מדהים כיצד הסיפורים, המיתולוגיות, משתמרים היטב, כמו באים לשרת נוסטלגיה מתקתקה ומרוחקת. תמונה מצהיבה ששוכנת באחד מהאלבומים המשפחתיים בבית הוריי משמשת בעיניי כעדות ניצחת לבוגדנותו של הזיכרון, אך גם לעוצמתו.

 בתמונה, שנראית כאילו נלקחה מעידן אחר, עומדים זוג וילדם הקטן. האישה, עגלגלה ונמוכת קומה, לבושת שמלה פרחונית קיצית, מלבוש שנראה הולם לקיץ מזרח אירופאי חם וחוסה תחת צילו של גבר גבה קומה, עטף בחליפה, שכיסתה היטב את כתפיו הרחבות ואת שרירי ידיו המוצקים, שאחזו קלות בבתם הקטנה, בת הארבע או החמש, לא יותר. המשפחה שניבטת מן התמונה היא משפחתי ואיני יודע דבר עליהם מלבד הכיתוב על התמונה שמעיד כי היא צולמה בוורשה 1936, האישה הינה אחותה הגדולה של סבתי ז"ל והגבר, בעלה, שאת שמו אין איש זוכר, היה ספורטאי מצטיין באגודת "מכבי ורשה" ומאחוריו סיפור מרתק על גבורה, שהפך למיתוס מעורר השראה בגטו ורשה ונשכח במרוצת השנים.

תמונה זאת, הפכה בדיעבד, למספרת היחידה של הסיפור שאיש אינו יכול לספר באמת, סיפור אחד קטן כחלק מסיפורה רחב היריעה של יהדות פולין לפני, במהלך ואחרי מלחמת העולם השנייה.

זהות חדשה בארץ ישנה

היהודים הראשונים הגיעו לפולין בסביבות המאה ה-15, לאחר שגורשו מארצות אשכנז: גרמניה, צרפת ואנגליה. הם הגיעו בעקבות הזמנת אצילים פולניים, ששאפו לפתח כלכלית את חבלי הארץ שהיו תחת ריבונותם  והתיישבו בעיקר במזרח הארץ ובאזורים נידחים אחרים. הם היו דתיים אדוקים, ברובם מעוטי יכולת, סוחרים, סנדלרים ומלווים בריבית, ששאפו לשמור בקנאות על אורח חייהם הייחודי ועל כן הקימו קהילות קטנות ועיירות, הידועות בשם "שטייטעל" (כפר קטן).

במרוצת השנים ועם התהליכים הפוליטיים, המדיניים והכלכליים שחוותה אירופה מסוף המאה ה-19 ואילך (המהפכה הצרפתית, המהפכה התעשייתית, תנועת ההשכלה והחילון, אביב העמים והמהפכה הסובייטית), עברו גם חיי היהודים בפולין, תמורות רבות. רבים מהם עזבו את השטייטעל בחיפוש אחר עתידם בערים הגדולות, נטשו את הישיבות והחסידויות לטובת ההשכלה כללית באוניברסיטאות והחלו להיטמע בחברה הפולנית הכללית ובעיר הגדולה, וורשה. וורשה היוותה בית חם ליהודים ובשנת 1939, ערב פרוץ המלחמה, היוו היהודים כ-33% מאוכלוסיית העיר כולה (359,827 איש).

במחצית הראשונה של המאה ה-20, וורשה הפכה למרכז התרבות היהודית העולמית: ספרים, מחזות, סרטים, מוסיקה ואמנות, כולם נוצרו בוורשה היהודית, למען היהודים ובשפתם (יידיש). חלקים נרחבים מן הציבור היהודי-פולני הצטרפו למפלגה הפולנית-הסוציאליסטית ("בונד"), אחרים לתנועות הציוניות ("חיבת ציון") ולתנועות הנוער מבית מדרשן ("דרור" , "השומר הצעיר", "המכבי הצעיר" ועוד), והיה גם ספורט. המון ספורט.

בהשפעתו והשראתו של מקס נורדאו, הפעיל הציוני ממוצא גרמני, שהגה את רעיון "יהדות השרירים", החלו לקום בפולין של תחילת המאה ה-20, מספר אגודות ספורט ציוניות, כשהגדולה והידועה מכולן הייתה מכבי ורשה, שהוקמה ב-1915 ועד 1927, איגדה תחתה את כמות היהודים הגדולה ביותר שעסקו בספורט. העיסוק בספורט באותה התקופה היה בעל חשיבות לאומית, כפי שניתן להבין מדבריו של ש.דנציג, ספורטאי יהודי-פולני, שכתב בעיתון הציוני לילדים "שיבולים", על "התפתחות הספורט אצל היהודים": "האגודות נוסדו תחת השפעת התנועה הלאומית...ובייחוד בין הצעירים, ששאפו לחזק גופם, למען אשר יוכלו להשתתף בבניין ארץ-ישראל". עיתונות הספורט הציונית בפולין, התגאתה בעובדה כי מתוך 150 חברים במשלחת האולימפית הפולנית, שהייתה אמורה להשתתף במשחקים האולימפיים בהלסינקי 1940, היו גם שלושה אתלטים יהודיים, וסיקרה בהרחבה את הישגי הספורטאים היהודיים בשחייה, טניס-שולחן ואיגרוף, שהצמיחו אלופים כמו שבתאי רוטהולץ, שריאיון שנערך עימו, הובא תחת הכותרת: "דוד היהודי מכניע את גולית הגרמני". עד מהרה השתנו פני הדברים, כשגרמניה פלשה לפולין ב-1.9.1939 וכבשה אותה בתוך שלושה שבועות כשהיא דורסת את הצבא הפולני האומלל. בעלות בריתה של פולין, בריטניה וצרפת, הכריזו מלחמה על הנאצים וחלום יהודי פולין על הצלחת נציגיהם באולימפיאדת הלסינקי 1940, נגוז.

המכבי הגבוה מן התמונה

אותו אלמוני שמופיע בתמונה ההיא, היה ככל הנראה, אתלט מצטיין במכבי ורשה- אלוף ריצה וקפיצה לגובה וחייל לשעבר בצבא הפולני, שנודע בכל רחבי ורשה כ"יהודי הגבוה". כשם ששמו אינו ידוע לי, כך גם גובהו, אך ניתן להניח שכיוון שמרבית היהודים היו נמוכי קומה, גבר שכזה, שראשו בלט ברחוב והיתמר לגובה ממוצע (1.75-1.80) היה נחשב אז לגבוה מאוד (סבתי ז"ל תמיד סיפרה כי סבי ז"ל, שהתנשא לגובה 1.78, היה נחשב ל"נפיל").

עם השלמת כיבושה של פולין על ידי הצבא הגרמני, החלו הנאצים להפעיל מדיניות קשוחה ואלימה כנגד יהודיה. כבר ב-21.9.39, יצאה הפקודה ממפקדת האס.אס בברלין אל המפקדים בשטח וקראה להם להתחיל במלאכת ריכוז היהודים בגטאות. בגטו ורשה, שהיה הגדול מכולם, הצטופפו 380,000 איש לערך, בשטח שהיווה רק 2% מהעיר ורשה כולה. התנאים הקשים- מצוקת הדיור, הרעב, המגפות והמוות האורב בכל פינה- הצטרפו אל אויביה הגדולים ביותר של הנפש- השעמום, הייאוש, ההשפלה והפחד ואיימו להכריע את הקיום היהודי בגטו. יהודי הגטו, כמו גם בגטאות אחרים, בחרו להתכנס לתוך עצמם ויצרו חיי תרבות עשירים לא פחות, מאלה שהכירו מחוץ לגטו. בניגוד לפעילות הספורטיבית הענפה שהתנהלה בגטו טרזין (טרייזנשטט), שם התנהלה ליגת כדורגל במשך 3 שנים תמימות, נאלצו רבים מן הספורטאים ששכנו בגטו ורשה לנטוש את עיסוקיהם ולהתמקד בהישרדותם ובהישרדות משפחתם. כך עשה גם "היהודי הגבוה".

לב אמיץ

בשלב זה, מתחיל הזיכרון ההיסטורי לתעתע בנו ומפנה את מקומו אל המיתולוגיה, זאת שתמיד תהיה צבועה בגוזמאות ולעולם לא נוכל להוכיחה באמת. הסיפור המרתק שנגלה אליי דרך אמי, מתאר את השתלשלות האירועים הבאה: אותו אתלט יהודי גבוה ממכבי ורשה, שכבר הספיק לראות את אשתו ובתו נמקים מרעב בגטו, החליט לעשות מעשה. סמוך לאקציה הראשונה (הגירוש הגדול למחנות ההשמדה) ב-1942, הוא הצליח להשיג או שמא לחטוף אקדח מאחד השומרים הגרמניים בגטו. הדרמה שהתחוללה באותו השלב, הפכה לשיחת היום בקרב תושבי הגטו, כאשר אותו אתלט שרירי ותמיר, הצליח לחסל מספר לא ברור של חיילים גרמניים. כשהוא במנוסה מצורריו, הצליח "הגבוה" לחמוק מן הגטו לעבר גבעה סמוכה והתבצר בפסגתה, שם באקט הרואי וראשוני של התנגדות יהודית לדיכוי הנאצי,  כשם שעשו אותם הקנאים בימי המרד הגדול על פסגת המצדה, הוא הצליח לחסל עוד מספר חיילים גרמניים בקרב יריות, כשלבסוף הוא נורה ונהרג.

אין בנמצא שום תיעוד המאזכר פרשיה זאת. ייתכן שפרשייה זאת הונצחה בצורה זאת או אחרת, אך בשל המאורעות היא נשתכחה מן הדעת וכך גם שמו וזכרו של אותו האדם. מתריסר הנפשות שכללה משפחת סבתי, נותרו מלבדה רק שלושה אחים בתום המלחמה. 

פרפרי תעתוע

אין זה מובן מאליו, שאדם לא יידע דבר על משפחתו. הזקנה, שלקחה מאיתנו את אחרוני העדים החיים, נגסה גם בזיכרון החי והותירה אותנו להתנחם בסיפורי גבורה שכאלה, שספק התרחשו-ספק לא היו מעולם. אך ייתכן והדבר כלל לא משנה, שכן סיפורים אלה מעידים בעיקר על הרוח ששרתה ופיעמה בלבבות האנשים אז. הרוח שציוותה עליהם לבחור בחיים, לדבוק בתרבות, בספורט, בעולמם הפנימי ובדמיון. אותו הדמיון שבזכותו יכלו ילדי הגטו לברוח אל מציאות אחרת ולחלום על הפרפרים הצבעוניים בעולמם הקודר. אותו הדמיון שלעד יהיה משוחרר מכבליו הגשמיים של הגוף ויתקשר לתקווה, אהבה, אומץ לב ולתרבות היהודית הענפה שהושמדה כמעט כליל אחרי המלחמה. אותו הדמיון שמאפשר לעבדכם הנאמן עוד לחלום על ארוחת סדר פסח דשנה עם משפחתו הגדולה והענפה, ולא עם רסיסי זיכרון עמומים, תמונות מצהיבות ונרות נשמה במרכז השולחן.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק