ימקא. רבבה בשבת בבוקר

סיפור לשבת: בשנת 1954 העפילה בית"ר י-ם לראשונה לליגה העליונה. משחק ההכרעה נגד הפועל רחובות ריכז משעות הבוקר, עשרת אלפים אוהדים. לפניו ערכו השחקנים מחנה אימונים בבית הבראה. נעים ומדהים להיזכר

שבת 25 אפריל 2009
אשר גולדברג
לפני המשחק בטדי בשבת בין בית"ר ירושלים למ.ס אשדוד, יחולקו לוותיקי בית"ר ירושלים מדור האגדות, גביעים ותעודות הוקרה.

לאירוע יגיעו מספר כדורגלני עבר כמו: אודי רובוביץ', שאול מזרחי, ארצי בן יעקב, שלושת האחים לבית אמינוף ושחקני הקבוצה שעדיין חיים עמנו, מעונת העלייה הראשונה וההיסטורית בשנת 1954 לליגה העליונה (לאומית).

בחודש ינואר 1954, הפסידה בית"ר ירושלים בדרבי להפועל ירושלים 2:0. המאמן שחקן, סימון אלפסי, הזעיק מבית"ר ת"א את ידידו אריה (לוניה) דבורין, כדי שיאמן וידריך את הקבוצה בשלושת המשחקים האחרונים במאבק המשולש על כרטיס העליה לליגה הראשונה (לאומית).

היריבות על העליה היו הכח ת"א והפועל רחובות. בית"ר פתחה את שלושת משחקי הנעילה בניצחון חשוב בימק"א על הפועל רעננה 1:3. הירושלמים יצאו שבוע לאחר מכן למגרש גלי-גיל וחזרו מאושרים אחרי ניצחון ענק 0:2 על הכח ת"א, משערים של אהרון חסון ושמואל שטיין.

המשחק האחרון נקבע לתאריך 28/02/1954 ואיפשר לבית"רים שלושה שבועות הכנה, נגד הפועל רחובות בימק"א. לשתי הקבוצות היו מספר נקודות זהה, כשלאורחים מרחובות יתרון עצום בהפרש השערים.

בית"ר קיימה מחנה אימונים בן שבוע בבית ההבראה של קופת חולים לאומית, בשכונת בקעה הירושלמית. האימונים של לוניה דבורין היו מפרכים, לפרקים שלושה אימונים ביום, אשר נפתחו בבוקר בריצה למרחק של כחמישה ק"מ. 

מזג האוויר החורפי הלם וגשם זלעפות ירד לאורך כל השבוע בירושלים. יממה לפני המשחק ערכו הירושלמים אימון מרכזי בן שעתיים ואימון טקטי לפנות ערב. המתח היה עצום וכדי להפיגו חזו השחקנים בתאטרון "דו-רה-מי", בהצגה "הרוזנת מריצה".

שעת המשחק נקבעה ל-10 בבוקר, שבת. שחקני הפועל רחובות הקדימו והגיעו כבר בשישי אחר הצהריים לבית מלון בירושלים.

יום המשחק הגיע. בשעה 6 בבוקר, כבר היו כולם על הרגליים. מנהל הקבוצה שמעון קירשטיין, השמיע בחדר האספות לכדורגלנים את שיר האצ"ל: "הם לא ישברו אותנו". בחדר ההלבשה פצח אחד השחקנים בשיר: "עשה עימנו צדקה וחסד", כשחבריו מצטרפים חרישית.

נשף העלייה

המגרש בימק"א כבר היה מלא עד אפס מקום ברבבת צופים משעה שבע וחצי בבוקר. היציעים היו דחוסים ומאות ניצבו על גגות הבתים שמסביב.

בבית הכנסת הסמוך לימק"א פנה הגבאי אברמל'ה קליצקי למתפללים וביקשם לערוך "מי שברך" בעת העליה לתורה להבראת "בתיה", כשכולם מבינים שמדובר בבית"ר, שכן לא רצו להזכיר את שמה במפורש משום שהמשחק נערך בשבת.

שופט המשחק יוליוס קליין, הוציא את המשחק לדרך בהרכבים הבאים. בית"ר ירושלים: ברנס , אילוש, עזרא מזרחי, שטרן, שטימר, ברנבלום, ציון שלום, אלפסי, יחזקאל ישראל, חסון, שטיין.
הפועל רחובות: עג'י, סימן טוב, הראל, מקחל, אליאב, חדד, טוביאש, זייפרט, גינזבורג, יפת, בן עזרא.

בדקה ה-29 הס והלם ביציעים, כשקליין קובע פנדל לזכות רחובות. החלוץ אברהם גינזבורג מכניע את השוער ברנס, 0:1 לרחובות, שאוהדיה המעטים יורדים מתחת ליציע להתחבק באושר.

בהפסקה הרגיע דבורין את שחקניו. הוא דרש משחק קבוצתי, משחק התקפי והמון סבלנות. אל דבורין ניגש הכוכב הענק סימון אלפסי, שלוחש לאוזנו של לוניה: "נבקיע ונכבוש את ההר, הניצחון לנו לבית"ר ירושלים".

דקה 59 והר הגעש הצהוב, שחור, לבן, מתפרץ מאושר אחרי כדור חופשי של חסון וכיבוש המשך בדחיקת הכדור לרשת עם כל הלב של יחזקאל ישראל, 1:1.

תיקו שירת את רחובות שחלמה על העלייה. מנהיגיה על המגרש טוביאש וגינזבורג, ששאגו וכיוונו את חבריהם, שהרחיקו כל ניסיון של אלפסי, ברנבלום וציון שלום. 

ואז, בדקה ה-74 נשמעת זעקה גדולה, שבוודאי הדהדה עד לרחובות. סימון אלפסי בעט כדור קשתי אליו זינק הקיצוני השמאלי שמוליק שטיין, שנגח לתוך הרשת, 1:2 לבית"ר ירושלים. בית"ר בליגה הראשונה, בפעם הראשונה.

המשחק הסתיים ושחקני בית"ר הוברחו לתוך מוניות מחוץ למגרש. האוהדים לא וויתרו ועוד בטרם הניעו נהגי המוניות את רכבם, זינקו האוהדים, עקרו את צירי הדלתות ושלפו את השחקנים אחד אחד החוצה.

השחקנים ולוניה הונפו על כתפיים ונישאו עד מקום משכנם בפנסיון בקעה, כשאלפים מתושבי ירושלים הריעו בצהרי שבת ברחובות הבירה, לאלילים החדשים.

33 שנים מאוחר יותר בית"ר זכתה באליפות הראשונה שלה, אבל זה כבר סיפור לשבת אחרת.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק