תמיד נשארים אופטימיים

הכח הבלתי נגמר שלנו, להאמין שהפעם זה יקרה אחרת, שהפעם נעמוד במטרה, למרות שאנחנו נחותים - הוא הדבר הכי עצמאי והכי שמח שיש לאוהדי הנבחרת להציע. ליאור מיוחס במבט אופטימי במיוחד גם על השנה הבאה

יום רביעי 29 אפריל 2009
ליאור מיוחס

לאורך ההיסטוריה בחנו מיטב הפילוסופים את האופטימיזים. חלקם בחרו להתמקד במעין אוטופיה, בה ההגיון הבריא גובר על בורות, אלימות ואימפולסיביות שלילית, חלקם בחרו להתמקד בתאוריית חצי הכוס המלאה, אך טרם קם הפילוסוף שיוכל לשפוך אור על תופעת האופטימיות סביב נבחרת ישראל בכדורגל וסיכוייה להיכנס לטורניר אקסלוסיבי יחד עם מיטב נבחרות העולם.

לכבוד יום העצמאות, אשתדל שלא להתייחס יתר על המידה לנושאים מקצועיים, למרות שהם בעצם הפקטור המשמעותי באי השגת התוצאות המיוחלות. במקום זאת, אתמקד בהשפעה של אמונה, או של אי אמונה בהשגת המטרה - על השגתה.

בתור מאמין בהשפעה המכרעת של חשיבה חיובית על השגת תוצאות חיוביות, מודע אני שישנה נקודה, שטרם הוגדרה על ידי הוגה דעות כלשהו, בה מתקיים ניתוק בין האמונה, השאיפה, המטרה - לבין המציאות. ברגע מסוים, שאיפה לא רציונלית או מציאותית, פוגעת ביכולת השגת המטרות.

דוגמא פשוטה: שני בעלי דוכן לימונדה מעוניינים להגשים חלום זהה - לשלוט בעסקי הלימונדה. האחד ינצל זמנו לקידום מכירות והתרחבות, בעוד השני יחל לחפש שדה לימונים ואפיקי השקעה להשקיע את המיליונים שהוא צפוי לעשות. הראשון... יכול להיות שיגיע אל המטרה, השני... ממש לא.

ובחזרה לכדורגל: הפקטורים הבאים מרכיבים יכולת מקצועית: תרבות, מנטליות ספורט, יכולת טכנית, כושר גופני והבנת המשחק, בכל אלו, הנבחרת הישראלית נחותה מהטופ העולמי והאירופי. למרות שהנחיתות המדוברת ידועה לכל בר דעת, וגם ל-לא בר דעת, בכל שנה ולקראת כל קמפיין, האופטימיזם משתלט על סובבי הנבחרת (אוהדיה, ראשיה, מאמניה ושחקניה), והמטרה נראת כל כך קרובה, אפשרית וברת השגה - שאם היא לא תושג, הרי שיצאנו פראיירים.

גבירותי ורבותי, האם נבחרת ישראל פראיירית בגלל שלא העפילה עד היום למונדיאל? האם אנחנו פראיירים שלא ניצחנו את דנמרק, צרפת, ספרד, רוסיה, אנגליה, או אפילו אוסטריה? התשובה היא - לא, לחלוטין לא.

במנטליות ספורט בריאה, הנבחרת החלשה חייבת להאמין שהיא מסוגלת להוציא מעצמה יכולת ותוצאות, מעבר למובן מאליו, אחרת, בלי שאיפות לא ניתן להציב יעדים ובלי יעדים - אין תוצאות, וזה המצב של הנבחרת שלנו עד היום, אך המטרה איננה העיקר, אלא הדרך אל המטרה. בואו נשאף להיות טובים יותר, בואו נתמקד בלהיות טובים יותר... ולא רק בניסיון לעלות לטורניר כזה או אחר.

נקודת האור, וזו שלשמה נכתבות מילים אילו, היא הכח הבלתי נגמר שלנו, להאמין שהפעם זה יקרה אחרת, שהפעם נעמוד במטרה, למרות שאנחנו נחותים ולמרות שאנחנו מפגרים אחרי העולם המערבי בכל הקשור למנטליות ספורט ותרבות, בכלל, עדיין אנחנו מאמינים שאפשר להשיג את הבלתי יאומן, רק חשוב לזכור שהמטרה, לפני הגעה למונדיאל, היא להיות טובים יותר. מינוף כח הרצון לכדי כח עשייה פרודקטיבית הוא המפתח.

בכל קמפיין נמצא את נקודת האור, זו שתשיג קץ לנדודים במדבר, הטיפה שתמלא ליבנו באופטימיות, טיפה שתהפוך מהר לדלי ואז לבריכה ובסופו של דבר, לים של ציפיות, שבלעדיהן, לא נוכל, גם עוד 80 שנה, להגיע רחוק. עלינו למכור עוד כוס לימונדה - לפני שנוכל לקנות את כל היער.

חג עצמאות שמח!

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק