a

עוד סיבה למוטיבציה

ראשי מועצת ההימורים החליטו להוציא מטופס הטוטו את משחקה של מכבי חיפה מול הפועל רמת גן. נציגי קבוצות התחתית משוכנעים שזו טעות ורק מוסיף עוד מוטיבציה לשחקנים . תופעה לא מלהיבה

שבת 12 ספטמבר 2009
שלמה חסיד

 תופעה חדשה ולא ברורה מתפשטת מין המחזור הראשון, כאשר ראשי מועצת ההימורי ם החליטו להוציא מטופס הטוטו את משחקיה של מכבי חיפה מול העולות החדשות לליגת העל. זה התחיל במשחק מול הפועל עכו, והמשיך השבוע כשהוצא מהטופס המשחק בין חיפה להפועל רמת גן. נכון, בעבר קבוצות הוצאו מטופס הטוטו, אך אז היה מדובר באמצע או בסוף העונה, בטח לא במחזורי ם  הראשונים .

מדוע זה קורה, כמה זה משפיע על מדד המוטיבציה של שחקני העולות והאם זה בכלל ספורטיבי? כמה מהנוגעים בדבר מנסים לענות.

יובל נעים, מאמן הפועל רמת גן, נדהם השבוע לשמוע שהמשחק שלו לא בטוטו: "זה לא יאומן, לא ספורטיבי והזוי. ברור שהשחקנים מדברים על זה וזה נותן להם מוטיווציית יתר להראות שזה דבר פסול. אנחנו קבוצה לגיטימית בלۙגת העל ואם לא מבינים את זה עדיין, יבינו את זה דרך המגרש. אני מאוד מקווה שאחרי המשחק בשבת, אלה שעשו את הפעולה הזאת, יבינו שהם צריכים לתקן את עצמם. בכלל, אם אנחנו רוצים להתקדם לאירופה, אז כדאי שנדע ששם אין דבר כזה. בטוטו הספרדי או האנגלי, לא מוציאים משחקים.̠אני לא מכיר את עופר פרי, יו"ר מועצת ההימורים, ולא יודע מה ההבנה שלו בכדורגל ואם הוא מבכלל התעסק עם זה אי פעם. הוא מינוי פוליטי, וחבל שהחלטותיו פוגעות בענף".

אלי מחפוד, מאמן העולה החדשה, מכבי אחי נצרת, אמר: "כשמוציאיӝ אותך מהטוטו זו פגיעה באגו של השחקנים. זה מהלך לא ברור, אנטי ספורטיבי ואין בו שום היגיון. אין דבר שנוגד יותר את רוח הספורט, ואני מתפלא על הטוטו שאמור לקדם את הספורט ובפועל זה לא תמיד ככה".

 איך אתה היית מתנהג בכובע של הטוטו?

"חד משמעית, לא צריך להוציא קבוצות מהטוטו. בפתיחת העונה יש הפתעות, והטוטו עלול לפספס אותם. יש להם שיקולים, אבל היופי בכדורגל זה שקבוצה קטנה מפתיעה והופכת לסיפור של המחזור. מדוע מונעים מהמהמרים אפשרות לתפוס הפתעה כזו?".

"זה פוגע בשחקנים ומכניס בהם מוטיווציה להוכיח שהטוטו טעה. בסוף העונה שעברה, במשחקי המבחן, אנחנו ניצחנו את הכוח פעמיים תוӚ שלושה ימים, כשהם היו בליגת העל ואנחנו היינו קבוצת מרכז טבלה מליגה שנייה. זה מראה שההבדלים בין הקבוצות לפעמים וירטואלים. הנה עכשיו חיפה לקחה חיזוק מסכנין. יש בליגות הנמוכות הרבה שחקנים מעולים שרק מחכים שמישהו ידלק עליהם".

ערן קוליק, מאמן בני סכנין, מסכים : "להוציא קבוצה מהטוטו זה מאוד מעליב. גם אם משחק מסוים נראה לטוטו כבאנקר, צריך לנחש עוד 15 משחקים, ולא צריך להקשות על המהמרים, כי בלאו הכי לא זוכים בטוטו".

מה חושבים השחקנים שמוציאים אותם מהטוטו?

"שלמרות שהם הגיעו לליגת העל, עדיין מזלזלים בהם. הקבוצות מנצלות את זה להעלות מוטיווציה ולהראות לכולם שהנה אנחנו כן טובים. בשנה שעברה בגרמניה, הרבה קבוצות הפתיעו את באיירן מינכן, וכל קבוצה שבאה השנה נגד חיפה יש לה עליה במוטיווציה. בעבר חיפה̠קיבלה רביעייה מקריית גת בקריית אליעזר, אז למה החוסר אמון בקבוצת הישראליות?".

ירון הוכנבוים, מאמן הפועל עכו, התמודד בעבר עם התופעה: "כשזה קרה לי במחזור הראשון, השחקנים נעלבו, אבל לדעתי לא צריך להיפגע. זה סתם שטויות. לי זהĠלא עשה כלום, מצידי שיוציאו אותי עד סוף העונה מכל המשחקים. מעניין אותי בכלל אם אני בטוטו?".

בכל זאת, יש הבדלים גדולים ביניכם לבין מכבי חיפה

"מכבי חיפה זה לא מנצ'סטר, ואם לא היו מרחיקים לי נגדם שני שחקנים, הייתי דוߤק את הטוטו, ואז הם לא היו מוציאים מהטוטו את המשחק של רעננה ורמת גן".

אלון קיטלמן, מנכ"ל רעננה, מסכם: "להוציא משחק מהטוטו זה לא ספורטיבי. הטוטו מחפשים לעשות כסף, ונוהגים כך כדי שלא יזכו בפרס. אבל בליגה הזאת כולם יכולߙם לנצח את כולם".

אז המהמרים מרוויחים?

"במשחק בין לטביה לישראל, הווינר לא האמין בלטביה, אבל בסוף לטביה ניצחה ומי שהימר עליה הרוויח. אבל ככה זה בעסקים, והטוטו עושה את השיקולים שלו. אנחנו לא התייחסנו לזה כשלא היינו ߑטוטו".

 

תגובות