גם פרגוסון לא יצליח פה

לותר מתיאוס, מאמנה של מכבי נתניה מסיים את תפקידו אחרי עונה אחת בלבד. מי אשם בכך? גברי לוי משוכנע: "מי שנכשל זה אנחנו, שלא מסוגלים להיפתח לרעיונות חדשים"

יום חמישי 30 אפריל 2009
שלמה חסיד

הרבה גבות הורמו כאשר דניאל יאמר החליט למנות את לותר מתיאוס למאמן מכבי נתניה במקומו של ראובן עטר בתחילת העונה.

רוב פרשני הספורט בישראל, ניבאו שמתיאוס לא יגיע לראש השנה, אבל יום העצמאות כבר עבר ועכשיו מתיאוס מקבל את הגט ממכבי נתניה. אז מדוע מאמנים זרים, אפילו בקליבר של מתיאוס, לא מצליחים בביצת הכדורגל הישראלי?

עודד מכנס, מגדולי שחקני מכבי נתניה בכל הזמנים, תולה את הסיבה בהתנהלות של הכדורגל הישראלי : "בכדורגל שלנו זה דבר ידוע, אין סבלנות. הכול צריך להתבצע מהר ואם המאמן לא משדרג את המועדון בשני מספרים לפחות, ישר מתחילים הרינונים וכל המומחים מתחילים לנתח את הכישלון ומסבירים כמה המאמן הוא לא בסדר. זה דבר ידוע שהמאמן נושא כאן באחריות. לא קל להיות מאמן זר בארץ זרה, גם שאתה לותר מתיאוס". 

איזה מאמן זר כן הצליח פה בישראל?

אנחנו מדינה שרוצה הכול מהר, ככה זה גם בכדורגל. חוץ גיולה מאנדי, שקיבל פה אשראי ולמד להכיר את המנטאליות שלנו שהיא מנטאליות שונה, אף אחד לא הצליח פה. צריך להבין שהמנטאליות באירופה שונה לחלוטין מפה ומאמן שלא מכיר את המנטאליות לא מצליח, אלא אם כן הוא בא לטווח ארוך".

אריאל שיימן, הבעלים של מכבי הרצליה, שידוע כבעלים שמחליף הרבה מאמנים אמר: "מאמן זר נבחן פה בזכוכית מגדלת. כל צעד ושעל שלו מבוקרים ומסוקרים, הוא הופך לסיפור חם ואז קשה מאוד להצליח כי יש לחץ גדול מסביבו והוא מושך אש. אנחנו מכירים את הסיפור של גרנט בצ'לסי, כמה סיפורים התעופפו עליו ללא אחיזה במציאות. ככה זה שאתה בא למדינה זרה ותופס תפקיד של מאמן מקומי ולא מצליח להתרומם מעבר לקודמך בתפקיד. לעיתונות אין במה להתעסק, כל הזמן סופרים לך את הכסף ולא פלא שהמאמן נכשל בסוף".

אורי מלמיליאן, מאמנה של הפועל פ"ת, הכח עמידר ר"ג ומכבי נתניה לשעבר נשמע נחרץ: "הכדורגל הישראלי זה פולישטיק אחד גדול מתחילתו ועד סופו. מי שבא לפה מבחוץ לא מכיר את זה וחוטף הלם. הוא לא מכיר את השכונתיות שלנו, הוא לא יודע למה לצפות. כל יום יש לו הפתעה חדשה, כל רגע טריק אחר". 

הוא טען ליחס לא הוגן מהתקשורת

"עיתונאים שלא סיימו צבא מקבלים תפקיד בעיתון גדול ורוצים להוכיח את עצמם על גב שלו ואז כל הערה באימון הופכת לכותרת באינטרנט וככה באמת אף אחד לא יכול להצליח".

לפני עשר שנים בדיוק החליט יו"ר ההתאחדות לכדורגל דאז, גברי לוי,  למנות כמאמן הנבחרת את ריצ'ארד נילסן הדני. לוי האמין שנילסן יוביל את הנבחרת לדרך אחרת, אבל גם נילסן לא הוביל את הנבחרת לשום מקום וכעבוד שנתיים וחצי עזב. לוי נשמע ממש כועס הבוקר: : "אני לא חושב שמתיאוס נכשל. מי שנכשל זה אנחנו שלא מסוגלים להיפתח לרעיונות חדשים. לא מסוגלים להכיר במציאות שהכדורגל שלנו מפגר שנות אור אחרי הכדורגל האירופי. שמישהו בא ומנסה ללמד אותנו איך עושים את זה בעולם, ישר אנחנו מתנפלים עלי. האמת -  מסכן מתיאוס". 

למה הוא מסכן?

"כל מאמן זר מקבל פה שחקנים בלי יסודות. כששחקן מגיע לבוגרים והוא לא יודע כדורגל אין מה לעשות איתו, אבל יש לו סוכן חזק שמקורב למועדון והוא צריך לתת לו לשחק, ואוי למאמן שייכנס לתאקל עם הבעלים. אני חושב שמאמנים מהסיגנון של מתיאוס צריך  להביא לילדים ולנוער, אולי אותם אפשר ללמד כדורגל. לא רק מתיאוס, גם ארסן ונגר או פרגוסון לא יצליחו פה".

דני  לאופר, היו"ר המיתולוגי של מכבי מסכם: "כשאתה מביא מאמן במיליון יורו לעונה, באופן טבעי נוצרות ציפיות, גם אם הן תלושות מהמציאות. מה כבר מתיאוס יכול לעשות במכבי נתניה? אין לה מסורת ולא קהל. אין לה איצטדיון גדול והבעלים לא יכול להחזיר את ההשקעה. מתיאוס הוא מותג, אבל היום קשה לשלם הרבה על מישהו שהוא מותג. מכבי נתניה לא יכולה להביא אליפות ולא יכולה להביא גביע. היא יכולה מקסימום לסיים במקום השני, כמו שעטר עשה שנתיים ברציפות. יאמר עשה את כל השיקולים כולל הפה של מתיאוס, שגם חשב שהוא יכול להגיד הכול כי הוא מתיאוס. בסופו של דבר הגיעה הפרידה שהיא לא מפתיעה ונחכה לראות מי הבעלים הבא שיביא לפה מאמן זר ויצטרכו לשלוח אותו הביתה אחרי שנה אחת".

אייל לחמן: "המאמנים הזרים עוברים את אותם תהליכים שעוברים על השחקנים הזרים. הם מגיעים מאוד רציניים, מאוד דבקים במטרה ורוצים להצליח ואז הם מגלים להפתעתם שבכדורגל הישראלי הרצינות לא מוערכת, ואז כמו שהשחקנים הזרים הופכים לעצבניים, כך המאמנים הזרים הופכים להיות עצבניים כמו מתיאוס ומכאן קצרה הדרך לכישלון".

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק