העולם כולו מנסה להשוות

לברון ג'יימס קטף תואר MVP ראשון בקריירה ובעולם הכדורסל שואלים האם מספר 23 הנוכחי טוב יותר ממספר 23 הטוב ביותר בכל הזמנים, מייקל ג'ורדן. גם אנחנו שאלנו מומחי כדורסל והדיעות חלוקות

יום שלישי 05 מאי 2009
שלמה חסיד

שחקן קליבלנד, לברון ג'יימס, נבחר ל-MVP של העונה ב-נ.ב.א ועולה ההשוואה בינו לבין הגדול ביותר מאז ומעולם מייקל ג'ורדן. האם לברון יצליח להשתוות אליו ואולי אפילו לעקוף אותו. מומחי הכדורסל חלוקים לגבי השאלה.

כידוע, למייקל ג'ורדן יש שלוש אליפויות בליגת הכדורסל הטובה בעולם. מאידך, לברון רק בן 24 וחצי והוא עשוי לזכות ביותר אליפויות. צריך גם לזכור שג'ורדן שיחק עם קבוצה לא רעה סביבו (פיפן, רודמן, קוקוץ' ואחרים), בעוד לברון משחק עם ארבעה שחקנים בינוניים מינוס בחמישיה.

אפי בירנבוים למשל, טוען שלברון גודל יותר ממייקל. בירנבוים:  "לדעתי לברון יהיה יותר גדול ממייקל. מדהים שבהיותו ילד בן 24 הוא כבר עושה דברים שלא יאומנו שמזכירים לכולם את מייקל ג'ורדן. לא רק אנחנו עוסקים בשאלה זו אלא כל העולם מנסה להשוות". 

ומה המסקנה?

"בלי ספק הוא היורש של מייקל ולדעתי יצליח גם לעקוף אותו. יש לו מספיק כלים ומספיק יכולת כדי להיות יותר טוב ממנו. אני מהמר עליו כדבר הענקי הבא, אשרינו שזכינו לראות שחקן כזה בפעולה".

מאידך, דייויד בלאט טוען שעוד מוקדם לערוך השוואות בין השניים. בלאט:  "אני לא חושב שיש מקום להשוות בין לברון לבין מייקל. כל הכבוד ללברון על הזכייה בתואר. הוא בלי ספק שחקן מצויין ובלי ספק יש לו מקום בשורה הראשונה של השחקנים, אבל מה שמייקל עשה זה דברים שאי אפשר לחזור עליהם בטווח הנראה לעין.  חבל סתם להכביד על לברון עם השוואות כאלו שילחיצו אותו. הוא שחקן מצויין בפני עצמו, אבל מייקל גו'רדן הוא בלתי ניתן לשיחזור".

ג'יימס בן ה-24 שהגיע שני בבבחירת שחקן ההגנה של העונה, השיג העונה ממוצעים של 28.4 נקודות, 7.6 ריבאונדים ו-7.2 אסיסטים והוביל את קבוצתו למאזן הטוב בליגה והטוב בהיסטוריה של הקבוצה. 

לברון הוא השחקן הראשון בהיסטוריה של קליבלנד שזוכה בתואר והשלישי הצעיר בכל הזמנים אחרי מוזס מלון שזכה בתואר ב-78/79 וווס אנסלד שזכה בו בעונת 68/69 .

לברון וקליבלנד עברו בצורה חלקה (0-4) את דטרויט פיסטונס בסיבוב הראשון של הפלייאוף וכעת מחכה להם אטלנטה הוקס בחצי גמר המזרח, בדרך אולי לתואר אליפות ראשון בהיסטוריה של קליבלנד.

 נבן ספאחיה מסכים עם בלאט:  "אני לא חושב שיש מקום לעשות השוואות בין לברון לביין מייקל. מדובר בשני שחקנים שונים שמשחקים כדורסל שונה, שני סיגנונות שונים בזמנים שונים. הם לא שיחקו זה נגד זה ואין מה להשוות. תמיד עושים השוואות. אז מייקל היה גדול ועכשיו לברון גדול, להגיד שזה יותר טוב או פחות טוב זה לא רציני. בעיניי שניהם שחקנים ענקיים.

 מוטי דניאל מסכם: "אין ספק שמבחינת יכולות לברון הוא כמו מייקל. הוא עושה דברים שלא חשבנו שהוא יעשה בשלב הזה. השאלה היא לא אם הוא יהיה שחקן כמו מייקל, השאלה אם הוא יהיה ספורטאי כמו מייקל". 

מה זאת אומרת?

"ספורטאי כמו מייקל לא היה, בגישה ברצינות ובצורה שבה הוא התייחס לדברים. אנחנו זוכרים את מייקל מכריע משחקים בשניה האחרונה בקור רוח מדהים בעוד שלשה מטורפת. השאלה אם לברון יצליח כמו מייקל לזכות בחמישה, שישה גביעים. אם יעשה זאת כולם יסירו בפניו את הכובע.  וגם אם לא הוא שחקן שכיף מאוד מלראות". 

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק