ואולי הוא פשוט עייף

יניב קטן פתח את העונה מצוין. הוא הירבה לבשל, כבש כמה שערים חשובים ומאז פגרת החורף, כאילו הפסיק לשחק. מומחי כדורגל מנסים להמליץ וגורם במכבי חיפה מבהיר: צריך להיות ברור שההתנהלות שלו פוגעת ביכולת

יום רביעי 06 מאי 2009
שלמה חסיד

 יניב קטן החל את העונה מצויין. הוא כבש, הוא בישל והוליך את חיפה בגאון בראשות הטבלה. אולם בחלק השני של העונה יניב קטן נעלם, ואיתו נעלמה כל מכבי חיפה, מה שגרם לחיפה לאבד את הפיסגה להפועל ת"א ואולי גם את האליפות.

אז מה בעצם עובר על יניב קטן? זו השאלה המרכזית ששואלים את עצמם אוהדי מכבי חיפה ואוהדי הליגה בכלל. שאלנו מספר מומחים ושחקני עבר של חיפה, שניסו להסביר לנו מה עובר על יניב קטן.

אלי אוחנה אומנם לא שיחק במכבי חיפה, אך שימש במשך שנים כחלוץ והכוכב של בית"ר ירושלים. אוחנה ניסה להסביר מה קורה לקטן: "קטן הוא לא סקורר טבעי. הוא חלוץ ליגה טוב ובהחלט מצפים ממנו יותר מאשר להיעלם טוטאלית לחצי שנה. אין ספק שקטן הוא השחקן המרכזי במכבי חיפה והעלמותו מלמדת על מצב הקבוצה. אם קטן רוצה להיזכר בדפי ההיסטוריה כשחקן משמעותי, כדאי שיתעורר במאני טיים ואם זה לא יקרה, יתחילו לדבר מסביבו ויגידו שהוא האשם באובדן האליפות, למרות שלחיפה יש עדיין סיכוי מצויין לזכות בו, בטח אם קטן יתעורר".

גדי נס, שדרן רדיו חיפה אמר: "אני יכול להגיד שהבדיחה הנפוצה היא שהכסף כבד בכיסים שלו, אבל זו רשעות להגיד את זה כי אני יודע כמה הוא רוצה להבקיע ולבשל. אני חושב שהביקורת העניינית שיש לי עליו היא שיפסיק להתעסק בעניינים שהם לא בכדורגל, כמו להיות העוזר מאמן של אלישע לוי ויתחיל להתרכז במשחק עצמו. שישאיר לגיורגי דרסיליה להיות העוזר של אלישע כי דרסיליה יכול להסתדר לבד"

קטן פתח את העונה מצוין. אחרי מחצית העונה היו לו ארבעה שערים ושבעה בישולים. מאז הוא כבש ובישל רק עוד שער אחד. מאזנו בסיבוב השלישי הוא עלוב - אפס בישולים ואפס שערים. 

רוני רוזנטל, חלוץ העבר של חיפה טוען שקטן שבע: "מה שקורה לקטן, קורה להרבה חלוצים שחוזרים מאירופה וכבר זכו בכמה אליפויות וגם מבוססים כלכלית. הם פחות מרגישים מאויימים. בוא נגיד שבקבוצה כמו ליברפול זה אף פעם לא היה קורה, אבל בכדורגל שלנו זה עדיין קורה".

מה היית מציע לאלישע לוי לעשות?

 הייתי מציע לאלישע לוי, אם הוא לא רוצה לספסל את קטן, לשנות לו את התיפקוד במגרש מחלוץ להסיטו לעמדה אחורית יותר.  כי אם הוא לא מבקיע ולא מבשל, אולי הוא לפחות יבלוט בעמדות אחרות כי הוא שחקן טוב". 

ולקטן מה היית מציע?

"לקטן הייתי מציע לחזור ולעשות את אותם דברים שהוא היה עושה בתחילת העונה, וכך הוא יחזור לעצמו. אפילו אם הוא היה הולך לרבנים, שיחזור ללכת לאותם רבנים, ממש לעשות אותו דבר כמו פעם". 

גורם בכיר במכבי חיפה יצא בביקורת חריפה נגד קטן: "יניב קטן מרגיש מורם מהעם. הכול בגלל שאלישע לוי נותן לו לשחק על עיוור גם שהוא לא טוב. הוא לא מחליף אותו. כשקטן יורד מהמגרש הוא אפילו לא מסתכל לכיוון של אלישע לוי. הוא לא סופר אותו כמאמן אלא יותר כחבר. הוא בא לפה על תקן של איש מקצוע, כאילו הוא לא שחקן מהמניין וזה משהו שהוא לא נורמאלי,  אבל עובדה שזה קורה. השחקנים עצמם לא כועסים עליו או שונאים אותו כי בסך הכול הוא בחור חיובי. אבל לקטן צריך להיות ברור שהתנהלות כזו פוגעת ביכולת שלו ועובדה שיכולתו נפגעת. אם הוא לא יבקיע ולא יבשל זה יפגע גם בפופולאריות שלו לבסוף.

 זאהי ארמלי, חלוץ העבר של מכבי חיפה מסכם: "קשה מאוד לגלות יציבות לאורך קריירה שלמה. שחקן הוא חלק מהמערכת, כל מכבי חיפה משחקת כדורגל מזעזע, לא ראיתי את חיפה משחקת כדורגל כזה כבר שנים ואי אפשר לבלוט כשכל הקבוצה לא טובה. קטן מוזן מהחברים שלו, הוא לבד לא יכול להביא את האליפות, אם חיפה לא תחזור להיות מכונה משומנת, קטן לא יחזור לעצמו".

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק