הם פשוט מקלקלים

חשבנו שנמצא מי שמגן על תופעת ההורים שמדברים נגד הקבוצות בהם משחקים ילדיהם? אז חשבנו. לא מצאנו מי שמדבר בעד ההתנהגות של יעקב בוזגלו או שמעון כספי

שבת 09 מאי 2009
שלמה חסיד

בשבועות האחרונים שוב חזרה התופעה שקונה לה אחיזה בספורט הישראלי, כשהורים לילדים מרשים לעצמם להתערב ביד גסה בקריירה שלהם, תוקפים מאמנים ולא מוכנים להניח לקריירה של הילד להתפתח באופן טבעי. 

אין ספק שהמקרה הבולט ביותר הוא זה של מאור בוזגלו, אבל גם התבטאויות של אביו של ליאור כספי, כבר הפכו לדבר שדי שבשגרה. שאלנו מספר מומחים מה הם חושבים על הנושא שנראה לעיתים פשוט אבסורדי.

אייל ברקוביץ' היה ספורטאי שאביו תמיד התערב לו בקריירה. האב זאב, היה מעורב במשאים ומתנים ובביקורות. היום, כשהוא מנהל את בית ספר לכדורגל בנשר, מכיר אייל את הדברים מצד קצת אחר. ברקוביץ':  "אני חושב שהורה שמכניס את הראש שלו לקריירה של הילד מקלקל לילד. צריך להבין שלגדל ילד זו ריצת מרתון ולא ספרינט קצר, דברים לא באים ביום אחד.  במקום לעמוד בצד ולהסתכל הם פשוט מקלקלים. אסור להורים להתערב, צריך לגלות סבלנות ולצייד את הילדים בערכים המתאימים ולסמוך על המאמנים שהם מספיק טובים והגונים בשביל לנהל את העניינים בצורה טובה ועניינית".

שלמה שרף סיפר שבעבר הוא ספג הערות מאביו של ברקוביץ', זאב. היה זה כשאייל שיחק אצל שרף במכבי חיפה ובנבחרת. שרף: : "הודה שמתערב בקריירה של הילד שלו עושה לילד עוול. הוא מוציא תיסכולים על כך שהוא לא הפך לשחקן גדול, ועכשיו הוא מחייב את הילד שלו להתפתח בכיוון הזה ולמעשה הוא עושה לו עוול כי הילד צריך להחליט לבד מה הוא עושה עם החיים שלו והורה לא יכול להחליט בשביל הילד שלו". 

אולי ההורים חוששים שהכסף יילך לאיבוד?

"אני חושב שהורים שחיים על חשבון הילד ורוצים התבססות כלכלית על חשבון הילד זה דבר פסול וחבל מאוד שהגענו למצב הזה ישראל 2009".

 בשבוע שעבר, לאחר שמאור בוזגלו ספג שלל שריקות בוז מאוהד מכבי תל אביב, התקשה המנג'ר אבי נמני להגן עליו. נמני מסביר: " הורה שמתערב בקריירה של הילד פוגע קודם כל בילד כי ילדים וגם שחקנים צריכים לדעת להתמודד עם קשיים, ככה זה בקריירה יש עליות ויש מורדות והשאלה איך מתמודדים עם זה. מכל קושי צריך להפיק את המירב ולדעת ולתקן את הדרכים של השחקן בהתאם לקושי להבין מאיפה זה צמח, מה עשינו לא בסדר ואיפה אפשר לתקן".

מה כל כך חמור בזה?

"ההורה מחנך את הילד שרק הוא בסדר והמערכת לא בסדר וזו השקפה לא נכונה לכל בנאדם לחשוב שהוא בסדר והזולת לא בסדר, ברוב המקרים זה רק להיפך וזה תוקע את ההתקדמות של הילד".

כאמור, לא רק אבא של בוזגלו עודד לאחרונה עניין. שמעון כספי, אביו של עומרי, יצא נגד מאמן קבוצת הכדורסל של מכבי תל אביב, פיני גרשון בטענה שזה לא שיתף את עומרי דווקא כשהגיעו נציגים של קבוצות מה-נ.ב.א. האמת? נראה ששמעון כספי מצטער. כספי האב:  "בעבר התערבתי בקריירה של עומרי אבל עשיתי טעות. התקפתי את עודד קטש בצורה קשה כשהוא סיפסל אותו, אני ועומרי הגענו למסקנה שזה לא בריא שאני יתערב בקריירה של עומרי, עיתונאים לא מתקשרים אליי יותר ואני חושב שככה זה צריך להיות". 

ורק לפני שבועיים שוב דיברת נגד המערכת

"לא מדויק. האמת היאש לא יכול להיות שכל הורה יתערב זה לא אסיפות הורים פה, מדובר בקריירה של שחקנים מקצוענים שצריכים לדעת להתמודד לבד בקריירה שלהם". 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק