להיות מאמן זה לעסוק בבעיות

מאמן נבחרת צרפת בעבר ז'ראר הוייה הרצה בפני מאמני הנבחרות הישראליות: "מאמן חייב להיות תמיד תלמיד של המשחק" . על ההפסד לישראל ב-1993: מאז אני לא אוהב עברית

יום ראשון 10 מאי 2009

 מאמן נבחרת צרפת בעבר ז'ראר הוייה הרצה היום (ראשון) בפני מאמני הנבחרות הישראליות, מאמני קורס הפרו ומאמני ליגת טוטו. הוייה, היה אורח ההתאחדות לכדורגל והגיע לארץ בהזמנתו של מוטל'ה שפיגלר.

בפתיחת דבריו התנצל הוייה שאינו מדבר עברית, והוסיף בחיוך: "מאז 1993, כשניצחתם אותנו, אני לא אוהב את השפה הזאת, זה היה אחד הזכרונות הגרועים שלי, אבל אני בטוח שזה אחד הזכרונות הטובים שלכם". כשבוני גינצבורג ביקש לשאול שאלה, חייך הוייה ואמר בצחוק: "לא בטוח שאני רוצה לענות לך, הצלת יותר מדי הצלות במשחק ההוא".

הוייה העביר למאמנים את הפילוספיה בה הוא מחזיק כמאמן, וכיצד צריך להתנהל מאמן בכדורגל המודרני: "כמאמנים אנחנו צריכים להיות תלמידים של המשחק כל הזמן, אנחנו חייבים לדעת את הכדורגל על בוריו ולאגור נסיון וידע כל העת".

הוייה נגע בהרצאתו במרכיבי האישיות של המאמן - גישה נכונה, השראה, מחויבות  והעברת המסר לשחקנים. "להיות מאמן זו עבודה קשה, וכל מאמן צריך להיות אמיץ עם החלטותיו ולעמוד מאחוריהן בלי להתחמק מאחריות. על מאמן טוב לדעת לשלב הומור וליצור אוירה טובה ותנאים טובים לקבוצתו כדי שזו תופיע במיטבה על המגרש, ועל השחקנים לדעת היטב את פילוסופיית המשחק שלו".

אחת ממשימות המאמן על פי הוייה, היא השארת מורשת במועדון בו הוא מאמן, השפעה לעתיד: "אחרי גמר הצ'מפיונס ב-2005, הגעתי לחדר ההלבשה של ליברפול ועמדתי מבויש בצד, אבל השחקנים חיבקו אותי ואמרו לי 'זו הקבוצה שלך- שלנו, אתה עשית אותנו'. השארת מורשת היא אחד הדברים החשובים ביותר".

הוייה ציין כי בכל הקבוצות בהן אימן אימץ שני כללים מהותיים, האחד הגעה בזמן, והשני קוד לבוש. "זה שומר על הקבוצה ביחד", הבהיר הצרפתי, והמשיך: "השחקנים שלי ידעו תמיד 4 דברים עליהם צריך להקפיד: כבוד, ווינריות, מקצועניות במגרש ומחוצה לו, ושהקבוצה נמצאת מעל הכל. מי שאוהב כדורגל צריך לחיות בשביל המשחק, ולשחקן שיש לו 10 שנות קריירה, צריך ב- 10 השנים הללו להיות מפוקס רק במשחק ולאמץ לעצמו גישה נכונה".

הוייה פירט בפני המאמנים את גישתו בנושאי אסיפת הקבוצה לפני משחקים, התמודדות עם התקשורת, סוכני שחקנים, שליטה במועדון ובקבוצה, התמודדות עם משברים וקונפליקטים וההתמודדויות היומיומיות שיש למאמן המודרני: "להיות מאמן זה אומר ש 80% מהזמן אתה עסוק בבעיות, זה כאב ראש וזה לפעמים סיוט, אבל 20% מהזמן זה עונג, הנאה וחוויות שאף אחד מרחוב לא יכול לחוות", סיכם הוייה, שזכה לתשואות מהנוכחים.

צילום: ההתאחדות לכדורגל

 

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק